Vrakunská pravica – požehnanie či prekliatie?

Máme za sebou štyri roky skúsenosti s neobmedzeným vládnutím pravicovej koalície. Sprevádzali ju veľmi vážne kauzy: privatizácia zdravotného strediska, predaj Spokojného bývania, mega oprava ciest za Malým Dunajom, či výstavba druhej Vrakune na poliach za traťou. Záporné následky niektorých rozhodnutí pravicovej vlády budeme pociťovať ešte dlho. Iné rozhodnutia sa nám s vypätím všetkých síl podarilo zvrátiť.

Kauza zdravotné stredisko

Zdravotnému stredisku som sa veľa venoval aj na tomto blogu, pozrite tu: /category/zdravotnictvo/

Veľmi rýchlo po voľbách našli pravicoví poslanci a starosta Kuruc spoločnú reč. Jedným z prvých ich vážnych opatrení bolo zbaviť sa zdravotného strediska – Kuruc počas celého volebného obdobia dával najavo, že mnohé veci nemieni robiť – stredisko patrilo medzi ne.

Privatizácia, resp. prenájom na 30 rokov súkromnému prenajímateľovi však vôbec nebol odborne podložený – poslanci doteraz nevedia pravdu o tom, či bolo zdravotné stredisko ziskové alebo stratové. Samotná zmluva vyvolala nevôľu medzi zdravotníkmi, ktorá viedla k tomu, že privatizácia našťastie zmizla zo stola.

Konečným riešením bolo prenajatie strediska Spokojnému bývaniu, ktoré investovalo 600.000€ z bývalej Vrakunskej rozvojovej sro na opravu strediska. Kladným dôsledkom je, že stredisko konečne kultúrne vyzerá. Záporným je strata priestorov v stredisku, ktoré obsadilo Spokojné bývanie, naliatie stoviek tisícov do Spokojného bývania – asi jediná stratová správcovská firma na celom Slovensku.

Záporným dôsledkom je tiež prenesenie zdravotníckej starostlivosti na Spoby, čo už viedlo k odchodu jednej pediatričky a nedodržaniu uznesenia o tom, že v stredisku zostane zachovaný rozsah zdravotnej starostlivosti.

Stálo nás veľa síl, aby sme dosiahli aspoň toto riešenie. Naše občianske aktivity: petícia, blogy, rozhovory s lekármi, kontakty s poslancami zamedzili prenájmu súkromníkovi, čo by bola cesta do pekla. Ak sa teraz starosta a poslanci chvália, že zveľadili zdravotné stredisko, bolo to v podstate proti ich vôli.

Predaj Spokojného bývania

Nevieme presne, prečo sa chcel starosta Kuruc vehementne zbaviť Spokojného bývania. Môžeme sa len dohadovať. Avšak, ktorákoľvek správcovská firma by sa len oblizla po 6-tisícke bytov, ktoré by získala od Spokojného bývania. Oficiálny argument bol, že Spoby je stratové a treba sa ho preto zbaviť. Pritom nie je v našom štáte jednoduchšie a stabilnejšie podnikanie ako správa bytov. Škoda o tomto písať viacej – kto má zdravý rozum, tomu je to jasné, ostatným ani Najvyšší nepomôže.

Mega oprava ciest za Malým Dunajom

Spravidla si poslanci vymohli zopár desiatok tisíc eur ročne na opravy ciest – opravovali sa hlavne cesty za Malým Dunajom ale aj na sídlisku, nie je možné zistiť v akom pomere. Nová situácia – ničím neobmedzovaná pravica a pragmatický starosta – dovolila splniť sen časti poslaneckého klubu – opraviť si cesty medzi rodinnými domami. Návrh bol veľkorysý – milión eur, ktoré sa zaplatia z úveru. Veď už nikdy sa nemôže takáto výhodná situácia naskytnúť. Pozrite aj: /category/doprava/

Aj tento zámer sme skritizovali na tejto stránke. Osobne som oslovil mnohých poslancov. Môj argument bol jednoznačný – za posledných 20 rokov (toľko tu bývam) ste nedali ani euro na vrakunskú mládež. Ako môžete uprednostniť cesty pre pár desiatok ľudí pred tisíckami mladých ľudí?

Na túto kauzu sme boli prislabí. Výsledkom kritiky bolo len presunutie časti peňazí na opravu Železničnej ulice, ktorá ale vôbec nebola potrebná.

Dôsledkom miliónového úveru je, že dosluhujúci poslanci minuli aj peniaze, ktoré budú splácať noví poslanci a aj tí po nich – nebudú tak môcť rozhodnúť, čo urobia s peniazmi v rozpočte – budú musieť splácať úver na opravu ciest.

Táto kauzu veľmi dobre odráža priority a úroveň vrakunskej pravicovej politiky. Horšie je, že neprotestoval nikto zo sídliskových poslancov.

Treba ešte spresniť: Vrakuňa dáva ročne 10.000€ na futbalový klub, čo by sa mohlo považovať za peniaze pre mládež. Ale uvážte, aký malý zlomok maldých ľudí z Vrakune môže tráviť čas vo futbalovom klube.

Okrem toho: Netreba sa nechať spliesť – na čerstvo zrekonštruované ihrisko na Slatinskej nedali poslanci ani euro, podľa informácie, ktorú mám od starostu. Rekonštrukciu vraj zaplatila súkromná osoba (asi z lásky k Vrakuni).

Výstavba druhej Vrakune

A toto je asi najväčšia bomba: poslanec Kugler prišiel s návrhom zmeny územného plánu, ktorý by umožnil výstavbu na poliach na severe Vrakune. Išlo o taký veľký rozsah, ktorý by umožňoval bývanie pre najmenej 10 tisíc obyvateľov. Aké následky na Vrakuňu by mal prílev tisícov nových ľudí si možno nevieme predstaviť ani v čiernych snoch. Pozrite si: /category/vystavba/

Pritom problémom bol aj spôsob, akým bola zmena územného plánu predložená do zastupiteľstva: Vraj vhodnosť takejto výstavby preverí urbanistická štúdia. Ale hlasovanie vrakunských poslancov malo byť konečné – žiadna štúdia už nemohla zvrátiť ich rozhodnutie.

Táto zmena územného plánu bola zaradená na zasadnutie zastupiteľstva tri razy – prvý raz ju predložil Kugler, potom starosta. Zakaždým sa, vďakabohu, podarilo tento bod stiahnuť z rokovania. Aby som nebol nespravodlivý – veľmi dobre vtedy zafungoval jediný opozičný poslanec Štubniak (a nielen vtedy). A dôležitá bola intervencia poslanca Gala zo SaS, ktorý našťastie sa snaží uplatňovať aspoň aké-také zásady v komunálnej politike – aj keď toto je jediný raz, kedy som si to ja všimol.

 

Súčasťou vrakunskej pravicovej koalície boli poslanci zo všetkých pravicových strán: SDKU, KDH, SaS, Most, … Ich presný zoznam si pozrite tu: Pravica ovládla miestne zastupiteľstvo.

Vo volebnom období 2010-2014 bol pomer síl medzi pravicou a smerákmi presne vyrovnaný, takže sa na mnohých veciach museli dohodnúť. V rokoch 2014-2018 sa do zastupiteľstva dostal len jeden zástupca Smeru. Paradoxne však všetci poslanci však ťahali nekonfliktne za jeden povraz – v dobrom ale aj vo veľmi zlom. Okrem jediného opozičného poslanca Štubniaka.

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Čo robia naši poslanci a starosta, Komunálne voľby 2018. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)