Príďte v sobotu na Výjazd ku toxickým skládkam. Riešenia máme!

Nasadnite v sobotu 23.9. na akýkoľvek 2-kolesový dopravný prostriedok – motorka, bicykel, a zúčastnite sa Výjazdu ku toxickým skládkam. Začíname o 11:00 vo Varan rider na Žitavskej ulici 5. Na spanilú jazdu vyrážame o 12:00. Trasa je: skládka toxických odpadov vo Vrakuni, Most pri Bratislave a naspäť.

Už tretí rok organizujeme Výjazd, kvôli odstráneniu toxickej skládky, ktorá presakuje do spodných vôd. Na Výjazde sa zúčastni aj odborník na odstraňovanie skládok, aj s jeho pomocou aby sme chceli pomôcť vyriešiť tento problém.

Zistili sme ďalších deväť aktívnych skládok (!!!) v Bratislave a okolí, ktoré ohrozujú obyvateľov podobne ako skládka vo Vrakuni.

Výjazd s pokračovaním na jednu z aktívnych skládok má v spolupráci s miestnym úradom Vrakune a odborníkom za úlohu INFORMOVAŤ O RIEŠENIACH.

Nech sa páči, rozhovor s odborníkom:

  1. Dobrý deň p. Krasnec. Mohli by ste sa predstaviť v rámci Vašej odbornosti?

V oblasti odpadoveho hospodarstva pracujem uz 17 rokov. Vystriedal som som niekolko top manazerskych pozicii vo firmach zaoberajucich sa odpadovym hospodarstvom alebo recyklaciou odpadov. V sucasnosti posobim na pozicii generalneho riaditela spolocnosti AVE SK odpadove hospodarstvo a pozicii prezidenta Asociacie podnikatelov v odpadovom hospodarstve.

  1. Aký je Váš názor na kapsuláciu a úplnú likvidáciu (sanáciu) toxickej skládky vo Vrakuni, kde už je zákaz používania spodnej vody?

Vyjadrim sa v skratke: Kapsulacia je metoda, ktora docasne zabezpeci, aby sa nebezpecne latky zo skladky vo Vrakuni nerozsirovali do okoliteho prostredia. Uplna sanacia/likvidacia je najvhodnejsie riesenie na vyriesenie daneho problemu.

  1. Z toho vyplýva, že nám chýbajú len peniaze?

Z mojho hladiska ano, peniaze su najvacsim problemom, nakolko uplna sanacia stoji cca 5 nasobne viac ako kapsulacia, ale je to riesenie, ktore uplne vyriesi problem s touto skladkou nebezpecneho odpadu.

  1. Viete nám povedať aj o ďalších živých skládkach, ktoré ohrozujú svoje okolie?

V sucasnosti sa v okoli Bratislavy nachadza niekolko „zivych skladok odpadov“, aj ked sa o tychto miestach neda hovorit ako o skladkach. Su to miesta, kde sa vyvaza odpad z Bratislavy a okolia v obrovskom mnozstve (podla nasich odhadov su to desiatky tisíc ton odpadov rocne).

Tieto miesta, aj napriek tomu, ze spolocnosti, ktore ich prevadzkuju maju povolenia na nakladanie s odpadmi su uplne nevhodne na zneskodnovanie odpadov. Tieto miesta nepresli ziadnym povolovacim konanim v zmysle zakona o IPKZ ani zakona o EIA a nie su ani v sulade so zakonom o odpadoch.

Hrozi tu nielen to, ze casom sa stanu environmentalnymi zatazami, no vzhladom na fakt, ze nikto nevie, co presne sa tam vyvaza, moze sa a podla nasho nazoru uz aj je ohrozenie podzemnych vod na Zitnom ostrove. A to je problem, na ktory je potrebne poukazat, nakolko Zitny ostrov je nasa najvacsia zasobaren podzemnych vod.

  1. Dajú sa odstrániť aj tieto skládky?

Ano, daju sa, no je to zlozity proces a financne velmi narocny, co v konecnom dosledku zaplatia obce, v ktorych sa taketo zariadenia nachadzaju, nehovoriac o tom, co vsetko mozu takeho „skladky“ obcanom sposobit.

V prvom rade treba zastavit ukladanie odpadov na tieto miesta a nasledne zabezpecit ich bezpecne odstranenie.

  1. Takže spôsoby sú. A zdá sa, že chýba skôr zdravý rozum ako financie. Obyvatelia týchto miest ani len netušia, že môžu dopadnúť ako Vrakuňa. Myslíte, že by pomohla lepšia informovanosť?

Ano sposoby su, no v sucasnosti vitazia „peniaze nad zdravym rozumom a ochranou zivotneho prostredia“. A urcite by pomohla lepsia informovanost, aby obyvatelia pochopili, co sa v ich okoli deje.

 

Takže môžeme spoločne veriť, že spanilá jazda a naša „pomocná ruka“ donesie tieto riešenia až na Ministerstvo životného prostredia, s ktorým to dotiahneme do zdárneho konca. Ďakujem Vám za rozhovor.

FB event: https://www.facebook.com/events/121706771786696/?acontext=%7B%22action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22bookmarks%22%2C%22surface%22%3A%22bookmarks_menu%22%2C%22extra_data%22%3A%22[]%22%7D%2C%7B%22surface%22%3A%22dashboard%22%2C%22mechanism%22%3A%22calendar_tab_event%22%2C%22extra_data%22%3A%22[]%22%7D]%2C%22ref%22%3A46%2C%22source%22%3A2%7D

(michaela žilková)

Tento obsah bol zaradený v Zdravé prostredie. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)