Vrakúnski poslanci takmer jednohlasne súhlasia s masívnou výstavbou bytov, ktorá môže priniesť 10.000 nových obyvateľov

Vrakúnski poslanci takmer jednohlasne súhlasia s masívnou výstavbou bytov, ktorá môže priniesť 10.000 nových obyvateľov
Na spoločnom rokovaní komisií vrakunskí poslanci takmer jednohlasne súhlasili so zmenou územného plánu. Podľa tejto zmeny by sa na poliach vo Vrakuni mohli postaviť nové byty. Komisie sa nezúčastnil opozičný poslanec Štubniak.

Tu si prečítajte zápisnicu z komisie: 20170210 Zápisnica zo spoločného rokovania komisií z 25.05.2016

Tu je návrh územného plánu: 20161213 MZ 542-555 bod č. 24 Zmena územného plánu

Poslanci bod po bode odsúhlasili všetky zmeny územného plánu. Zmeny by mali umožniť výstavbu rodinných domov na poliach v severovýchodnej časti Vrakune. Okrem toho najväčšia plocha s plochou 43ha by mohla byť zastavaná masívnou bytovou výstavbou. Plocha nie je síce priamo určená na výstavbu bytov ale kód 502 – výrobné a nevýrobné priestory umožňuje tiež výstavbu bytov. Na tejto ploche by teoreticky mohlo bývať 9.000 obyvateľov.

Poslanci sa stále tvária, že bude predložená urbanistická štúdia, ktorá by mala určiť vhodnosť tejto výstavby. Avšak znenie uznesenia ukladá starostovi zariadiť zapracovanie zmien územného plánu bez vyčkania na závery štúdie. Slová o urbanistickej štúdii sú, zdá sa, len na oblbnutie dôverčivých Vrakunčanov.

Pozrite si koľko bytov a koľko obyvateľov by mohlo pribudnúť:

Problematická plocha H

Ide o polia pri Malom Dunaji smerom na Most pri Bratislave s rozlohou 43 hektárov. Nie je tu navrhnutá výstavba bytov ale mali by sa tu postaviť napr. výrobné a nevýrobné priestory, ktoré majú v územnom pláne kód 502.

Tento kód však umožňuje výstavbu bytov v obmedzenom rozsahu:

V území je prípustné umiestňovať v obmedzenom rozsahu najmä :
– byty v objektoch určených pre inú funkciu
– zariadenia občianskej vybavenosti viažuce sa na funkciu
– zariadenia na zber odpadov.

Čo znamená výraz v obmedzenom rozsahu samozrejme nie je presne definované. Môže to byť aj 99% územia. Takže nie je šanca napadnúť prípadnú výstavbu bytov na súde.
Okrem toho sa už stavajú byty aj v podobných územiach. Napr. v Podunajských Biskupiciach boli postavené byty tak, že časť bytu bola vyhlásená za kanceláriu.

Územie H nemá vo vrakunskom návrhu žiadnu reguláciu podlažnej plochy budov, ktorú je možno postaviť. Aj keď územný plán to umožňuje. Takže môžeme predpokladať maximálnu verziu, čo predstavuje IPP= index podlažnej plochy = 2,1. To znamená, že je možné postaviť budovy s podlahovou plochou rovnou 2,1 násobku plochy územia. To znamená, že by tu mohlo pribudnúť až milión (!) metrov štvorcových podlahy, a neverím tomu, že tam bude postavené niečo iné ako byty.

Takto navrhnutá plocha by mohla teda priniesť 5.200 bytov s podlahovou plochu 200m2, čo môže predstavovať 10.000 nových dospelých obyvateľov bez detí.

Najhoršie rozhodnutie vrakunského zastupiteľstva

Zdá sa, že vrakunská pravicová poslanecká väčšina spoločne s niektorými nezávislými poslancami, je pevne rozhodnutá schváliť najhoršie rozhodnutie v dejinách Vrakune. Pripraviť výstavbu bytov pre 10.000 ľudí je trestuhodný čin. Hlavne, keď má Vrakune obrovské problémy zabezpečiť základné funkcie pre svojich súčasných obyvateľov.

Roky poslanci zariaďujú jednu novú triedu v materskej škole, aby mali vrakunské deti kam chodiť do škôlky. Ako to tu bude vyzerať, keď pribudnú tisícky nových detí? Nehovoriac o mnohých ďalších problémoch.

Zmena územného plánu bude na programe tretí raz

Poslanci budú maž zmenu územného plánu na programe už tretí raz. Prvý raz ju stiahol predkladateľ Kugler a druhý raz predkladateľ starosta.

Najnovší návrh je podstatne lepší ako prvotný, s ktorým prišiel Kugler. Zásluhu má určite táto stránka, kde sa ozvala kritika na zmenu územného plánu.

Na rozdiel od pôvodného návrhu sa objavila regulácia zastavanosti na väčšine plôch – regulačný kód B. Ktorý by mal umožniť len výstavbu rodinných domov.
V návrhu je však stále plocha H, ktorá môže zmeniť tvár Vrakune na nepoznanie.

Tento obsah bol zaradený v Ďalšia výstavba na sídlisku. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)