Problémy na malodunajskej cykloceste

Denne dochádza na cykloceste pri Malom Dunaji k ohrozeniu zdravia a života občanov. Je pre mňa úplne nepochopiteľné ako sa môže pol metra od brehu rieky prechádzať mamička s kočiarom a vedľa nej prechádzajú cyklisti rýchlosťou 20 – 40 km/hod. Viackrát som bol svedkom a raz aj účastníkom takej situácie, pri ktorej sa podarilo v poslednej chvíli zabrániť nešťastiu.

Je všeobecne známe , že oproti iným Európskym mestám je v Bratislave veľmi málo cyklociest. Jednou z mála je cyklocesta vedúca popri Malom Dunaji. Táto dopravná komunikácia je označená dopravnou značkou C8, ktorá prikazuje túto komunikáciu použiť cyklistom a chodcom je na ňu vstup zakázaný.

Situácia je od otvorenia cyklocesty, v roku 2007 taká, že sa na nej, hlavne za pekného počasia nachádzajú stovky chodcov a je pre cyklistov prakticky neprejazdná. Po cykloceste sa prechádzajú mamičky s kočiarmi, bežne aj dve vedľa seba a zablokujú celú cestu. Prechádzajú sa tu skupiny ľudí so psami a malými deťmi, ktoré voľne pobiehajú po ceste. Chodci často majú nasadené slúchadlá, pozerajú do smartfónov, nereagujú na zvukové upozornenia.

07.02.2016 som napísal e-mail s touto informáciu na Miestny úrad pani Adamovičovej. Toto je jej odpoveď : Dobrý deň, ďakujeme za Váš podnet, ktorý preposielam zamestancovi MÚ pánovi Feikovi, ktorý má na starosti cyklotrasy. O probléme vieme a budeme ho v tomto roku riešiť. Zatiaľ som nezaregistroval, že by niekto niečo riešil.

Samozrejme som napísal pánovi Feikovi. Jeho reakcia ma šokovala : situáciu okolo Malého Dunaja ste popísali veľmi dobre. Ja sám tadiaľ veľmi často chodím na bicykli a problém vnímam podobne. Faktom ale je, že chodník je mimoriadne obľúbený aj pre bežcov, pre korčuliarov či pre rodičov s kočíkmi. Osobne nie som veľmi za to, aby sme striktne pokutovali chodcov, skôr by sme sa v tejto fáze mohli zamerať na osvetu. Pokiaľ to nepomôže, až potom navrhujem reštrikciu. Prediskutujem so šéfredaktorom Vrakunských novín, či  by sme sa tejto téme nemohli venovať aj v najbližšom vydaní novín.

Takže o probléme všetci vedia, ale nedá sa nič robiť, keďže cyklocestu si obľúbili chodci. Vždy keď sa dá, idem bicyklovať do Rakúska. Len vo Viedni je 1243 km cyklociest. Na žiadnej z nich chodca nenájdete.

Písal som aj na Mestskú políciu. Samozrejme o probléme vedia, ale majú málo ľudí. Denne mestskí policajti dávajú pokuty za zlé parkovanie a pokuty dôchodcom, ktorí venčia psov v lesoparku bez vodítka. Vždy som si myslel, že hlavnou úlohou polície je chrániť zdravie a životy občanov a nie vyberať pokuty. Som na tejto cykloceste takmer denne. Policajti tam neboli nikdy. Asi sa čaká na nejakú vážnu nehodu, aká sa stala prednedávnom v Košiciach pri ktorej skončila chodkyňa po zrážke s cyklistom v nemocnici v umelom spánku. Alebo si počkáme na fotografiu v novinách, na ktorej bude plávať detský kočiar v Malom Dunaji.

Obrátil som sa aj na štátnu políciu a cyklokoalíciu. Zatiaľ žiadna odpoveď.

Problém je v tom, že väčšina chodcov netuší, že sa nachádzajú na cykloceste. Komunikácia je označená iba na vstupoch dopravnými značkami, ktorých význam väčšina ľudí nepozná. Okrem toho jedna značka je skrytá za stromom a druhá poškodená sprejom.

Riešenie vidím v lepšom vyznačení komunikácie, nielen dopravnými značkami, ale hlavne informačnými tabuľami. Ďalej pravidelnou prítomnosťou mestských alebo štátnych policajtov, ktorí by najskôr chodcov upozorňovali a neskôr pokutovali. Cyklocestu používajú stále tí istí ľudia a výsledok by sa dostavil veľmi rýchlo.

(Ing. Milan Barta)

Tento obsah bol zaradený v Iné. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 odpovede na Problémy na malodunajskej cykloceste

 1. FR povedal:

  Pred casom som to daval na OdkazPreStarostu. Samozrejme bez riesenia. Osobne som tam uz absolvoval zrazku z chodcom. Odniesol si to len bicykel. Suhlasim ze pomoze osveta a vodorovne značenie napr. kazdych 100m.
  Prkne je to uz oznacene na Malodunajskej, ale ludia su jak… po chodniku na bicykli a po cykloceste peso so psom.

  https://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/27237/cyklocesta-znacenie

 2. Karol povedal:

  Ja tiez nesuhlasim so zmenou znacenia, je to cyklocesta a basta. Naco tu mame znacenia/znacky a zakony ked sa nedodrziavaju. Treba volat MP, priestupok ako priestupok. MP ani MU z vlastnej iniciativy nebudu nic riesit.

 3. Tomas povedal:

  Ja som za to aby sa zmenilo znacenie, miesto znacky C8 pouzit C12 a spravit osvetu. Proste v BA je ludi vela a moznosti malo, takze vzdy to bude hlavne o ohladuplnosti. A cyklista co ide tade vo vacsej premavke viac ako 20kmh je tiez blazon aj ked je v aktualnom stave v prave. Obdobna situacia je aj lesopark, chodci, cyklisti, kociky, psy …

  • Milan Barta povedal:

   To je typické riešenie na Slovensku. Namiesto skutočného odstránenia problému urobíme len administratívne opatrenie. V hlavnom meste Slovenskej republiky je až 20 km cyklociest. To je strašne veľa, viac má hocijaká rakúska dedina. Treba ich zrušiť. Blázon je, ten kto navrhuje takéto riešenie. Keď už nebudeme mať žiadnu cyklocestu, ako budete robiť osvetu? Budete voziť našich spoluobčanov do zahraničia, aby ste im ukázali cyklocestu?
   Aká je bezpečná rýchlosť pri skupine chodcov okolo ktorých voľne pobiehajú psy a malé deti? Nulová. Poznám veľa cyklistov ktorí to vzdali a túto komunikáciu na prejazd na hrádzu nepoužívajú a jazdia po ceste medzi autami okolo Slovnaftu.
   Je nezmysel porovnávať cyklocestu s lesoparkom.
   Tomáš asi v živote nesedel na bicykli, inak by nemohol navrhovať takýto nezmysel.

   Ing. Milan Barta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)