Zdravotné stredisko idú prenajať Spokojnému bývaniu

Starosta a väčšina poslancov chystá prenájom Zdravotného strediska Spokojnému bývaniu. Spokojné bývanie by sa malo starať o budovu ale aj podpisovať zmluvy s lekármi! Lekári budú mať regulované nájomné do roku 2019, potom by mali platiť nájomné, aké si určí Spoby. Prenájom je na 30 rokov a Spoby má investovať 500.000 €. Nie je jasné odkiaľ tieto peniaze zoberú. Mestská časť je schopná zo ziskov zo strediska investovať za 30 rokov 1,35 milióna eur.  Spokojné bývanie sa má presťahovať do zdravotného strediska. Nie je jasné, prečo chce starosta vysťahovať Spoby z jeho súčasného miesta. Prenájom by mali poslanci schvaľovať na zastupiteľstve v utorok 26.4.2016.

Prečítajte si materiál o prenájme: Nájom a správa zdravotného strediska Bebravská 1 s vytvorením sídla spoločnosti SPOKOJNÉ BÝVANIE s.r.o

Snaha zbaviť sa zdravotného strediska vstupuje do druhého kola. Po neúspešnom pokuse o prenájom hocikomu, idú prenajať stredisko Spokojnému bývaniu. Spokojné bývanie je firma patriaca Vrakuni, ktorá sa zaoberá výlučne správou bytov. Odteraz by mala mať na starosti aj zdravotné služby. Starosta tvrdí, že mestská časť nemá skúsenosti so zdravotným strediskom, preto ho treba prenajať. Spokojné bývanie však nemá vôbec žiadne skúsenosti zo zdravotnou starostlivosťou. Takže zdá sa, že starosta si dôvody vymýšľa, ako sa mu to hodí.

Čachrovanie so zdravotným strediskom musí veľmi zneisťovať lekárov. Rozviazanie zmlúv s mestskou časťou a následné uzatváranie zmlúv so Spokojným bývaním, môže mnohých odradiť od ďalšieho fungovania vo Vrakuni. Neregulované nájomné takmer počas celého 30-ročného prenájmu signalizuje, že počet lekárov v stredisku sa môže zmenšiť. Dlhé a ťažké budovanie zdravotných služieb v stredisku tak môže byť v krátkom čase zničené. Netreba chodiť po príklad ďaleko – už sme kvôli zlému rozhodnutiu poslancov prišli o plnohodnotný kultúrny dom.

Spokojné bývanie by malo do strediska investovať 500.000 €. Starosta neuvádza presne, odkiaľ by malo tieto peniaze zobrať, vraj na účte Spoby je prebytočný pol milión. Spoby by malo platiť mestskej časti za zdravotné stredisko 36.000 € ročne. Tento a budúci rok je naplánovaný zisk zo strediska 45.000 €. Ak by miestny úrad všetok zisk investoval do strediska, za 30 rokov by to bolo spolu 1,35 milióna.

Financovanie strediska cez Spokojné bývanie bude absolútne neprehľadné. Spokojné bývanie si bude brať zisk zo strediska pre seba. Nie je vôbec dobré, aby si mestská firma, ktorá spravuje byty brala zisk zo zdravotného zariadenia. Spoby tak môže ziskami zo strediska sanovať zlé hospodárenie v správe bytov. Poslanci sa sťažovali, že Spoby vytvára dlh, teraz by malo ešte dostať do rúk zdravotné stredisko?

Starosta a poslanci sa chystajú schváliť úver na opravu ciest v rezidenčnej časti vo výške 1 milión eur a celkové investície do ciest by v najbližších troch rokoch činiť až 1,28 milióna eur. Nie je vôbec jasné, prečo si Vrakuňa nemôže zobrať úver pol milióna eur na rekonštrukciu strediska. Priority vládnucej pravicovej väčšiny v zastupiteľstve sú jasné: oprava ciest za Malým Dunajom je na prvom mieste, verejné zdravotné služby na poslednom.

Starosta skúša aj druhý raz vysťahovať Spokojné bývanie z miesta, kde teraz sídli na Toplianskej ulici. Prvý pokus bol predaj Spoby, ktorý ale poslanci zrušili, určite pomohla aj kritika tohto hlúpeho nápadu na tejto stránke. Nie je jasné, prečo potrebuje vysťahovať Spoby z Toplianksej ulice. Dôvody, ktoré uvádza starosta vo svojom dokumente sú slabé a účelové. Povráva sa však, že na uvoľnenom priestore po Spoby na Toplianskej sa mohli postaviť nejaké byty. V zdravotnom stredisku je voľný priestor, ktorý sa doteraz nevyužíva, je v zlom stave a teda by sa tu mohlo Spoby nasťahovať. Je však možné, že ak by sa tento priestor zrekonštruoval, na čo netreba veľa peňazí, mohli by aj tu byť zdravotné služby.

Prenájmom zdravotného strediska Spokojnému bývaniu stratia poslanci kontrolu nad zdravotným strediskom. Jediným štatutárom je starosta, poslanci majú len dozornú radu. Možnosť získavať informácie o stredisku a rozhodovanie o stredisku tak bude pre poslancov veľmi obmedzená. Toto naozaj neveští nič dobré pre budúcnosť strediska. Doteraz niektoré pokusy s riadením vrakunských investícií cez miestne eseročky skončili fiaskom – napr. Vrakunská rozvojová sro bola zrušená.

Je úplne neprijateľné, aby sa mestská časť zbavovala zdravotného strediska. Zdravotníctvo je verejnou funkciou podobne ako školy, škôlky, sociálne služby, cesty a pod. Ak nebudú verejné zdravotné strediská, začneme si za zdravotníctvo ešte viacej priplácať, príp. začneme dochádzať do iných mestských častí. Je potrebné, aby starosta a poslanci prestali vymýšľať hlúposti a začali sa o stredisko starať. Veď načo kandidovali, keď teraz nechcú makať.

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Zdravotnícke stredisko Bebravská. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 odpovede na Zdravotné stredisko idú prenajať Spokojnému bývaniu

 1. Tomas Galo povedal:

  Pre upresnenie, cca 500.000,- € ma Spoby na kapitálových fondoch z nerozdeleného zisku spred mnohých rokov.
  Zisk 45000,- za rok zo strediska je teoreticky možný, ale až keď sa stredisko zrekonštruuje a začne sa kompletne využívať. V stave v akom je teraz to určite nehrozí. Mne sa tento zámer tiež nepáči a určite nebudem hlasovať za.
  Priestory kde momentálne sídli Spoby chce MČ využiť na rozširovanie kapacity škôlok. Výstavba bytov je úplný nezmysel.
  Nejdeme schváliť úver na opravu ciest v „rezidenčnej časti“, ale na opravu ciest ktoré sú v najhoršom stave a o poradí rozhodla komisia.

  • Marián Šumšala povedal:

   Nepoznám žiadny oficiálny dokument, ktorý by hovoril o tom, že v sídle Spokojného bývania by mala byť škôlka. Ak také uznesenie existuje, rád by som ho videl. Škôlka má byť vedľa v bývalom centre detskej tvorivosti. Ani starosta vo svojich dôvodových správach nehovoril nič o škôlke: oficiálny dôvod predaja bol, že Spoby už neplní funkciu, pre ktorú bol vytvorené. Aj v dôvodovej správe k tomuto prenájmu uvádza ďalšie smiešne argumenty, ale o škôlke tam nič nie je. Takže argument o škôlke neberiem. Tým pádom stále ostáva pre mňa otvorená otázka, prečo sa starosta tak vehementne snaží vysáčkovať Spokojné bývanie z jeho sídla na Toplianskej ulici.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)