Starosta prisľúbil, že vo vnútrobloku na Bebravskej budeme mať kvalitnejšiu zeleň

Firma, ktorá revitalizuje vnútroblok na Bebravskej tu vysadila zeleň, ktorá je na zaplakanie: namiesto stromov len tenké prútiky, ktoré nemajú šancu prežiť, trávnik, ktorý nepoliali, a ktorý vyďobali holuby a mikroskopický živý plot, ktorý rastie do šírky a nie do výšky.

Oslovili sme starostu a ten na spoločnom stretnutí prisľúbil, že problémy so zeleňou miestny úrad vyrieši.

Keď sme videli, akú zeleň tu vysadili, tak na nás padlo úplne zúfalstvo. Zeleň mohla priniesť niečo pozitívneho do tohto vnútrobloku, nakoniec je z toho len čistá nula. Niektorí susedia sa netajili tým, že majú už dosť tejto fušeriny zo strany samosprávy a rozmýšľajú o presťahovaní sa do inej mestskej časti.

Dúfame, že miestny úrad urobí prisľúbené kroky a budeme sa tu môcť tešiť z novej zelene, ktorá trošku vykompenzuje negatíva, ktoré prinesie detské ihrisko.

Na stretnutí so starostom sme sa dohodli:

 • Miestny úrad bude žiadať nové stromy od dodávateľskej firmy, ktoré by mali mať priemer kmeňa 10cm tak, ako je uvedené v projekte. Stromy zasadí miestny úrad, ktorý by to mal urobiť poriadne.
 • Trávnik zasadí miestny úrad na jeseň. Dodávateľská firma dodá len trávové semeno. Dodávateľská firma nedostane zaplatené za rekultiváciu plochy a výsadbu trávnika.
 • Vymenia sa aj kríky v živom plote za také, ktoré sa do živého plota hodia. Pôvodne tu mali byť tisy, tie ale firma vymenila kvôli pripomienke niektorých miestnych obyvateľov, že sú jedovaté. Nevieme, kto toto zrealizuje, či dodávateľská firma alebo Miestny úrad.
 • Starosta spomínal, že by sa s poslancami mohol dohodnúť a mohlo by sa na tomto mieste ešte ďalších zhruba 5.000€ na kompenzovanie problémov, ktoré vznikli výstavbou detského ihriska. Mohli by sa napr. použiť na výsadbu väčšieho živého plota. Minimálne by sa extra peniaze mohli použiť na zabezpečenie kvalitnej zeminy a hnojiva pre výsadbu stromov a kríkov.

Je to veľmi ústretové zo strany starostu, že bude riešiť problémy so zeleňou.

Na druhej strane to však znamená, že miestny úrad bude musieť realizovať práce, ktoré mala urobiť dodávateľská firma: kompletnú výsadbu a starostlivosť o zeleň. To je veľa práce a úsilia a v konečnom dôsledku teda peňazí. Dodávateľská firma síce za nevykonané práce nedostane zaplatené, ale sú to peniaze európskej únie, z ktorých sme mohli mať úžitok, a ktoré takto prepadnú. Teraz tieto náklady prejdú na plecia mestskej časti. To nie je veľmi dobrý obchod.

Podľa slov starostu môže za sfušovanú zeleň hlavne predchádzajúci miestny úrad vedený starostkou Lackovou a prednostom Mrázom. Tí nedostatočne určili, v akej kvalite má byť zeleň: pre stromy bol určený priemer kmeňu 10cm, pričom štandardom aj vo Vrakuni je 15cm. Pre výsadbu kríkov a zelene neboli, zdá sa, určené žiadne parametre. To nakoniec skončilo tak, že firma tu zasadila také maličké kríky, že ich nie je v tráve ani vidieť.

Na druhej strane, keď miestny úrad nakupoval nákladné auto, tak stanovil do súťaže vyše sto podmienok, takže ich nakoniec splnil len jeden typ auta od jediného dodávateľa: Postrehy zo zastupiteľstva (24.2.2015) alebo „Kontroly a kontrolóri“. Asi pri vypisovaní súťaže na nákladný Mercedes už nestihli napísať poriadne podmienky pre zeleň na detskom ihrisku.

 

Tu sú podrobne naše výhrady k „zeleni“, ktorú tu dodávateľ „zasadil“.

Uschnuté prútiky namiesto stromov

Stromy, ktoré tu zasadili, sú veľmi malé, majú tenké kmienky a len zopár listov. Podľa projektu tu ale mali byť zasadené stromy s obvodom kmeňa 10 cm. Zasadené stromy majú obvod kmeňa len 7 cm.

Miestny úrad vždy pri výsadbe stromov požadoval, aby mal strom obvod kmeňa 15 cm. Takéto stromy sú už pomerne veľké, majú dosť veľkú korunu a hneď prinášajú svoje úžitky. Okrem toho sú odolnejšie voči zlomeniu. Sú samozrejme rádovo drahšie ako prútiky, ktoré nám tu teraz zasadili. Nevieme, prečo do zadania pre projekt za 105.000 eur nebola zadaná štandardná veľkosť strom, aká sa požaduje aj pri inej výsadbe. O to je dôležitejšie, aby zadaná veľkosť stromov bola dodržaná.

Jamy, ktoré pre stromy vykopali, mali hĺbku len asi 30 cm a priemer tiež asi 30 cm. Takto sa stromy na sídlisku nesadia. Pri sadení je potrebné v jame pre strom vymeniť hlinu vo veľkom objeme. V zlom podloží, ktoré ostalo vo vnútrobloku na Slatinskej po stavebnej firme, nebudú dôkladne zasadené stromy vôbec rásť!

Preto stromy, ktoré tu zasadili nemôžu prežiť dlhšie obdobie – buď vyschnú alebo sa dolámu. Nie je šanca, že tieto stromy tu prežijú. Mnohé z týchto stromov sú už teraz takmer uschnuté.

Nechceme, aby to dopadlo tak, že firma pri skončení záručnej doby zasadí ešte raz takéto stromy namiesto tých, čo neprežili, a ktoré zase prežijú len zopár dní. A my tu zostaneme bez zelene. Chceme tam mať zeleň už teraz a takú, ktorá tu vydrží desaťročia. Pri projekte za 105.000 eur sa to musí dať hravo dosiahnuť!

Neviditeľné živé ploty z poliehavých rastlín

Živé ploty sú úplne zlé. Podľa zadania mali byť na mieste tisy, ktoré však boli nahradené inými kríkmi, pretože tisy sú jedovaté a nevhodné na detské ihrisko. Juniperusy, ktoré sú tu teraz zasadené namiesto tisov, sú úplne nevhodné do živých plotov. Tieto juniperusy sa rozrastajú do šírky a nie do výšky. T.j. nebude tam žiadny živý plot. Tisy môžu dorásť do výšky niekoľkých metrov.

Navyše aj kríky by mali byť podstatne väčšie. Aby sme nemuseli čakať desať rokov, kým tam narastie aký-taký živý plot, a aby sme sa mohli už teraz tešiť zo zelených kríkov. Ešte raz pripomíname, že je výsmech, ak nám tu zasadili takéto kríky, keď sa v projekte nevyužilo 30.000 eur.

Z trávnika nie je vôbec nič

Takisto výsadba trávnika bola urobená úplne neodborne. Výsledkom bude, že tu žiadna nová tráva neporastie. V rámci projektu sa mala rekultivovať plocha veľkosti 2212 m2. Okrem toho sa na tejto ploche mala zasadiť tráva. Všimli sme si, že nejaká tráva zasadená bola, ale úplne zle. Tráva nebola polievaná a ani asi po mesiaci tu žiadna nerastie. Takisto si myslíme, že na to, aby tu mohla rásť treba aj vymeniť hlinu – t.j. rekultivovať, čo sa nestalo. Zle zasadená tráva nám priniesla len problémy – naše byty sú teraz plné prachu.

 

Je zlé, že tieto veci nekontroluje a nekonzultuje úradníčka na miestnom úrade, ktorá má detské ihriská a zeleň na starosti. Zeleň, ktorá bola na sídlisku zasadená pod jej vedením, je neporovnateľne kvalitnejšia, ako to, čo máme my teraz pod oknami. Je úplne nepochopiteľné, že táto úradníčka, ktorá je platená za starostlivosť o zeleň, je od začiatku projektu úplne obchádzaná.

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Bebravská. Zálohujte si trvalý odkaz.

11 odpovedí na Starosta prisľúbil, že vo vnútrobloku na Bebravskej budeme mať kvalitnejšiu zeleň

 1. Štefan Varga povedal:

  Chcem sa len opýtať, či už funguje kamerový systém a ak áno, či bolo zaznamenané poškodzovanie veľkej preliezačky? Na mojej stránke http://www.steve51.zonerama.com si môžete pozrieť album „Z výstavby ihriska“, kde na poslednej fotke sú zachytené poškodenia, ktoré sú nebezpečné pre hrajúce sa deti. Ide o chýbajúce (odskrutkované) lišty. Upozorňujem, že tí piati chlapci na fotke sú len náhodne – nie je to demoličná čata!
  Tiež sa pýtam, kedy bude realizovaná sľúbená výmena žiariviek za led-lampy na stĺpoch verejného osvetlenia vo vnútrobloku?

 2. Miroslav povedal:

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať spoluobčanov na Bebravskej, Dvojkrížnej a Slatinskej ulici, čiže občanov ktorí majú byty vo “vnútrobloku Bebravská” na ich názor na novo vybudované detské ihrisko.
  Ja osobne som už doslova s nervami v koncoch. Môj pracovný čas je rôzny a tak som mnoho krát doma aj počas dňa. To čo sa NEUSTÁLE, 12 hodín denne deje na tomto ihrisku už nie je normálne. Nonstop bliakanie (áno, bliakanie, nie krik) od 9 tej rána do 9 tej večera je už neznesiteľné. Ja chápem že ihrisko treba ale PREČO VO VNÚTROBLOKU, ktorý prekticky vytváta átrium a tým obrovskú ozvenu. Od pondelka do nedele nonstop počúvať ten cirkus ktorý už hraničí s nie normálnym správaním detí je neznesiteľné. Pán starosta prídite si to vypočuť a povedať nám o tom niečo. Lebo ak to takto bude pokračovať, 12 HODÍN denne počúvať neznesiteľný bľak deciek tak sa to zle skončí. A zodpovednosť budete niesť vy.
  Samozrejme nemusím ani vravieť že umiestnením ihriska sa VEĽMI znížila hodnota okolitých bytov !!!!!. Mal som troch zájuemcov na kúpu a akonéhle prišli do bytu a počuli aj zazavretými oknami čo sa na ihrisku deje, okamžite odyšli. !!!

  • Pavol Jurak povedal:

   Dobry den prajem, zodpovednost budete niest vy. Ak mate chut sa vyhrazat malym detom, tak musite byt dusevny mrzak. Je skvele, ze decka sa maju moznost vyblbnut. Aktualne je tu hrobove ticho. Mozete si zavolat realitaka.

   • Miroslav povedal:

    Evidentne tam robie cirkus aj vaše deti a vy ste šťastný že ich máte z krku.

    • Marián Šumšala povedal:

     Poprosil by som váš o slušnejšiu komunikáciu a uvádzanie overených informácii.
     Deti majú právo na svoj priestor vonku, kde môžu robiť aj krik ale aj obyvatelia majú právo na pokojné bývanie. Tu treba nájsť kompromis. Problém je, že mestská časť tento kompromis nehľadala a vymyslela nám toto ihrisko bez akejkoľvek konzultácie s nami. Zodpovednosť nesú bývalí poslanci – mnohí z nich aj súčasní a starostka. Je však dobré žiadať súčasných predstaviteľov, aby riešili tieto problémy.

    • Pavol Jurak povedal:

     Moje obe deti su uz dospele, napriek tomu prajem deckam, nech sa do sytosti vyhraju vonku. Akonahle ich dostaneme od pocitacov, ma takto straveny cas cenu zlata. A ze pri hre, padne aj ostrejsi vyraz. Nebol som iny. Deti potrebuju priestor na realizaciu. Ked s tym ma niekto bytostny problem, nech sa paci. Realitka. A kupa domu v lese na luke.

   • Miroslav povedal:

    Vážený pán Jurak. Nikto sa nevyhráža malym deťom. Ak sú podľa vás 10 až 13 (cca) ročné deti anielikovia čo sa potrebujú vyblbnúť, je mi veľmi ľúto že vám nevadia tie vulgarizmy z ich ústočiek, za ktoeé by sa nehambil ani ten najsprostejší kočiš.

 3. Miroslav povedal:

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať spoluobčanov na Bebravskej, Dvojkrížnej a Slatinskej ulici, čiže občanov ktorí majú byty vo „vnútrobloku Bebravská“ na ich názor na novo vybudované detské ihrisko.
  Ja osobne som už doslova s nervami v koncoch. Môj pracovný čas je rôzny a tak som mnoho krát doma aj počas dňa. To čo sa NEUSTÁLE, 12 hodín denne deje na tomto ihrisku už nie je normálne. Nonstop bliakanie (áno, bliakanie, nie krik) od 9 tej rána do 9 tej večera je už neznesiteľné. Ja chápem že ihrisko treba ale PREČO VO VNÚTROBLOKU, ktorý prekticky vytváta átrium a tým obrovskú ozvenu. Od pondelka do nedele nonstop počúvať ten cirkus ktorý už hraničí s nie normálnym správaním detí je neznesiteľné. Pán starosta prídite si to vypočuť a povedať nám o tom niečo. Lebo ak to takto bude pokračovať, 12 HODÍN denne počúvať neznesiteľný bľak deciek tak sa to zle skončí. A zodpovednosť budete niesť vy.
  Samozrejme nemusím ani vravieť že umiestnením ihriska sa VEĽMI znížila hodnota okolitých bytov !!!!!. Mal som troch zájuemcov na kúpu a akonéhle prišli do bytu a počuli aj zazavretými oknami čo sa na ihrisku deje, okamžite odyšli. !!!

 4. otam povedal:

  neviem na co sa robilo taketo ihrisko, ved ste to tam nemali az take zle, hned za domom je to celkom ok, tie peniaze sa mohli inak vyuzit, tak ci tak si myslim, ze to je vsetko predrazene, par tyzdnov po postaveni su pouvolnovane skrutky lan, zlomene drevene tycky… doslova prejexane peniaze… zbytok sidliska ma stare komunisticke torza preliezok a ihriska v zalostnom stave

 5. Tomi povedal:

  „Niektorí susedia sa netajili tým, že majú už dosť tejto fušeriny zo strany samosprávy a rozmýšľajú o presťahovaní sa do inej mestskej časti.“

  Spravne riesenie a ked uz sa stahovat, treba zmenit aj mesto, idealne aj stat…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)