Rozšírenie znečistenia zo skladky odpadu má obrovský rozsah

20150424 Skladka mapa STakto sa šíria splodiny z toxickej skládky vo Vrakuni. A pritom sa ten obrázok sústreďuje len na jeden okruh toxických splodín. Neznamenáva vôbec kyanidy, arzén, ťažké kovy a iných okolo 60 toxických prvkov a zlúčenín. Čo robí ministerstvo životného prostredia? Čaká a vypisuje nezmyselné odpovede na naše žiadosti.

Pozrite viac zaujímavých informácií na webe poslanca Štubniaka: http://vrakuncan.blogspot.sk/. Alebo jeho facebook: Juraj Štubniak za Vrakuňu.

20150424 Skladka mapa

Tento obsah bol zaradený v Iné, Zdravé prostredie. Zálohujte si trvalý odkaz.

9 odpovedí na Rozšírenie znečistenia zo skladky odpadu má obrovský rozsah

  • Vladimír Čech povedal:

   Anomália tetrachlóreténu, podobne aj ostatných POX , je ostro ohraničená. Centrum anomálie sa nachádza východne od skládky (cca 1,2 km v obci Vrakuňa), nie pri jej samotnom telese. Pozorovacia sieť pritom neumožňuje anomáliu ohraničiť j zo severu.
   Tiež vzhľadom na skutočnosť, že látky typu POX alebo látky z ktorých rozkladom by mohli POX vznikať, neboli na skládku odpadov vyvážané, považujeme pôvod tohto rozsiahleho znečistenia za nevyjasnený. Aj keď nemožno vylúčiť pôvod týchto látok v skládke chemických odpadov, ich zdrojom môže byť rad prevádzok a technologických zariadení severne resp. severozápadne od centra anomálie.

   Prieskumom a monitoringom pre HOPV Slovnaftu (V. Vilinovič, 2000) bolo za posledné obdobie identifikované rozsiahle znečistenie podzemných vôd alifatickými chlórovanými uhľovodíkmi. Anomálny výskyt typického kontaminantu – tetrachlóreténu , zaberá plochu približne 4km2 .

   Vzhľadom na skutočnosť, že alifatické chlórované uhľovodíky resp. látky, z ktorých by mohli tieto vznikať, neboli na skládku vyvážané, ako aj na skutočnosť, že najvyššie obsahy boli zistené až cca 1.2 km od skládky, považujeme nateraz ich pôvod, resp zdroj znečistenia za nejednoznačne objasnený ( nasleduje ceruzkou zle čitateľná poznámka, ktorú som interperetoval ako „zdôrazňovať“

   Toľko z dodaného dokumentu z roku 2000.
   Mapka, ktorá je tu hore, z roku 2013 už červenou farbou a šipkou naznačuje spojitosť najvyššej koncentrácie chlóreténu k textu „skládka odpadu z chzjd“ .

   Došlo teda v tomto období k presunu max koncentrácie chlóreténu z miesta 1,2 km od skládky do centra skládky? Bolo preukázané, či zdrojom znečistenia chlóreténom je skládka alebo je stále zdroj znečistenia nejednoznačne objasnený?
   ???

 1. Tomas Galo povedal:

  Kazdy z poslancov by si mohol robit medialne vystupy ohladne tejto temy a celkovo by sme nedosiahli nic. Tuto temu a problem treba aby zastresoval MU. Starosta zacal podla mna dobre. Tema sa zacala vyrazne medializovat. p. Sindler, napriek tomu, ze sa tejto teme venuje uz dlhodobo, potlacil svoje ego a so starostom komunikuje a spolupracuje, co sa neda povedat o dalsich poslancoch, specialne jednom poslancovi.

 2. Tomas Galo povedal:

  Na tuto temu by si kazdy poslanec mohol zacat robit medialne vystupy a celkovo by to bolo nanic. Treba aby sa jednotlive kroky koordinovali pod hlavickou MU. Starosta zacal podla mna dobre. p. Sindler napriek tomu, ze sa tejto teme venuje dlhodobo, potlacil svoje ego a so starostom spolupracuje a neprezentuje sa nasilu na verejnosti co sa bohuzial neda povedat o dalsich, resp. hlavne jednom poslancovi.

 3. Zdeno povedal:

  Toto je vlastne taka promo stranka pana Stubniaka. Je to nesmierna skoda, ze clovek kt. svojou dobrovolnickou pracou ziskal respekt sirovkej verejnosti, dokaze dlhdobo podporovat cloveka kt. ani nevie kto mu platil kampan. Preto je toto moja rozlucka s touto milou strankou. Vela stastia pan Sumsala, vela stastia pan Stubnika. BTW. ta mapa ma nulovu vypovedaciu hodnotu, aktualna expertiza nie je zverejnena a toto len znizi cenu nasich barakov. Majte sa tu dobre.

  • Tomi povedal:

   Skladka, ani problem s nou sa neobjavil zo dna na den, kto sa zaujima, o probleme vie. Pozoruhodne je, ked sa niekto trasie o cenu domu, ktory kupil v blizkosti chemickej skladky namiesto toho, aby mal obavu o svoje zdravie.

  • babka eva povedal:

   mne je iba ľúto, že sme sa osobne nestretli. Je to ešte možné?

  • eduard povedal:

   Zdeno vy bud nechapete co vsetko je v stavke alebo ste dusevny chudak. O Stubniaka tu ide az v poslednom rade. Vylievajte si svoje komplexy niekde inde, donevidenia

 4. Vladimír Čech povedal:

  Aká koncentrácia chlóreténu v spodnej vode je zdraviu škodlivá?
  Je prístupný zdroj, ktorý uvádza rozsah znečistenia jednotlivými splodinami a porovnanie nameraných hodnôt s maximálnymi hodnotami pre vhodnosť vody na polievanie alebo pitie?
  Existuje vymedzenie, v ktorej oblasti je možné vodu zo studní používať na pitie, v ktorej na polievanie a v ktorej vôbec nie?
  Môžete niekde zverejniť vaše žiadosti a údajne nezmyselné odpovede ministerstva, prípadne uviesť zdroj, kde sú tieto informácie prístupné?
  Môžete podrobnejšie rozviesť, z akého dôvodu považujete odpovede ministerstva za nezmyselné?
  Pokiaľ znečistenie presahuje aj na územie iných mestských častí, existuje tam obdobný zákaz užívania studní ako vo Vrakuni?
  Bola preukázaná štatisticky zvýšená chorobnosť alebo iné následky vplyvom znečistenia spodných vôd v tejto oblasti?
  Existuje odborná štúdia, ktorá by preukázateľne dokazovala možnosť dosiahnutia nadlimitných koncentrácií a následné znečistenie niektorého z blízkych vodných zdrojov vplyvom uvedenej skládky?
  Pokiaľ nie, na základe akých údajov považujete vodné zdroje za ohrozené?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)