Nová výstavba v lesoparku – bude tu lodenica?

obrazok SObčianske združenie kúpilo pozemok v lesoparku pri vstupe zo strany kruhového objazdu. Chce tu postaviť dom, ktorý by mal slúžiť ako lodenica a vybavenosť pre lesopark. Mestská časť schválila územné povolenie. Jeden občan sa však odvolal – výstavba pravdepodobne nie je v súlade s územným plánom, mala by tu byť len zeleň. Združenie vlastní aj časť pozemku, kadiaľ ide prístupový chodník do lesoparku, navrhlo mestskej časti výmenu tohto pozemku tak, aby sa zachoval prístup do lesoparku pre Vrakunčanov.

Popis

Z dokumentácie pre územné povolenie: „Jedná sa o dvojpodlažnú stavbu, ktorú tvoria dve navzájom posunuté budovy o najväčších pôdorysných rozmeroch 19 x 15 m. Pozemok, parc 3964/4 je voľne prístupný pre verejnosť a taktiež objekt, ktorý sa má na pozemku vybudovať, by slúžil predovšetkým širokej vodáckej verejnosti. Vybudovaním občianskej vybavenosti pre obsluhu predmetného územia by bolo vytvorené zázemie pre návštevníkov parku, hlavne vodákov. V objekte budú priestory pre uloženie lodí, technické miestnosti určené a drobné opravy lodí a inej vodáckej výbavy, Taktiež tu bude sklad lodí, kde si bude možné zapožičať loď. V objekte bude recepcia, priestory pre stálu službu správcu areálu. Stála prítomnosť správcu (personálu) zabezpečí poriadok, čistotu a bezpečnosť rekreantov.

Developer

Pozemok vlastní a stavbu chce postaviť občianske združenie Športový klub hory – voda:

Športový klub hory – voda, ičo 42363918, Stupavská 1, Bratislava, založené 23.7.2014.

Existuje aj iné podobné združenie:

Športový klub voda – hory, ičo 42174660, Stupavská 1, Bratislava, založené v roku 2009.

Združenie Voda-hory má od BSK prenajatý objekt U Slivu v Malých Karpatoch, kde by malo vytvoriť horskú turistickú chatu s občerstvením. O prenájme písali aj noviny: Smer žiada odvolanie Nesrovnala z postu podpredsedu BSK.

 Obrázky
lodenica-mapa S

sitruácia 02 S

sken projekt podorys S
Celková podlahová plocha objektu je 422m2.

 sken projekt pohlady S
Mestská časť vyjadrila stavbe podporu

Nie je zvykom, aby miestny úrad vydal stanovisko pre takéto územné konanie, pretože nie je účastníkom konania. Napriek tomu sa v stanovisku mestskej časti vyjadruje podpora pre takúto stavbu. Zároveň tiež konštatuje nesúlad lodenice s územným plánom.

Stavba pravdepodobne nie je v súlade s územným plánom

Územie, kde sa má stavba postaviť má v územnom pláne funkciu 1003-rekrácia v prírodnom prostredí. Podľa územného plánu sú pre funkciu 1003 prípustné v obmedzenom rozsahu drobné zariadenia vybavenosti súvisiace s funkciou.

Navrhovaný objekt má však dve nadzemné podlažia, celkovú úžitkovú plochu 439,52 m2, vodovodnú, kanalizačnú, elektrickú a plynovú prípojku a 300 m2 vonkajších spevnených plôch. Počet parkovacích miest na teréne je 4, v garáži 4, spolu 8 parkovacích miest, viď kapitola 4.2 projektu. V žiadnom prípade nejde o drobné zariadenie. Preto zariadenie pravdepodobne nie je v súlade s územným plánom.

Navyše je toto územie ešte charakterizované ako stabilizované, t.j. také, ktoré by sa už v podstate nemalo meniť.

Územný plán v stabilizovanom území predpokladá len také zásahy, pri ktorých sa charakter územia nezmení. V súčasnosti nie je na uvedenom území žiadna výstavba, preto nová výstavba charakter územia podstatne zmení. Podľa územného plánu je limitom pre novú výstavbu v stabilizovanom území najmä charakteristický obraz a proporcie konkrétneho územia. Súčasný charakter územia je les a lesopark výlučne so zeleňou, a to vzrastlými stromami. Výstavba podstatne zmení charakteristický obraz územia. Preto pravdepodobne nie je zámer v súlade s územným plánom.

Ajpri dražbe bolo združenie upozornené, že pozemok nie je stavebný a nie je určený na zastavanie: Dražba.

Uvidíme ako vyhodnotí prípadný nesúlad územného plánu a stavby okresný úrad. Miestny úrad v tom nevidel problém podobne ako v tom nevidí problém magistrát, ktorý vydal kladné záväzné stanovisko.

Čo to vlastne bude?

Je otázka, či združenie tu postaví lodenicu, ktorá bude slúžiť Vrakunčanom. Nie je pravdepodobne žiadny právny dokument, ktorý by developera zaväzoval prevádzkovať tu verejne prístupnú lodenicu. Okrem toho nie je súčasťou projektu riešenie prístupu vodáckej verejnosti k Malému Dunaju.

V záväznom stanovisku magistrát žiada stavebný úrad, aby vo svojich ďalších konaniach neumožnil zmenu funkčného využitia objektu na bývanie (napr. rodinný dom), nakoľko všetky formy bývania sú zaradené medzi neprístupné spôsoby využitia danej plochy. Je otázka, či stavebný úrad toto naozaj dokáže ustrážiť.

Podľa dokumentácie má byť v objekte stále prístupná služba. Podľa stanoviska magistrátu sa v miestnosti označenej ako sklad nachádzajú sanitárne zariaďovacie predmety do kúpeľne.

Developer kúpil pozemok pravdepodobne za 100.000€, jeho odhadnutá hodnota bola 84.500€: Dražba.

Prístup do lesoparku

Združenie kúpilo aj pozemok, na ktorom je aj vstup do lesoparku od kruhového objazdu. Magistrát vo svojom stanovisku požaduje, aby oplotenie bolo obmedzené len na nevyhnutnú mieru, resp. realizované okolo navrhovaného zariadenia.

Združenie má snahu zameniť časť pozemku, kde je prístupový chodník za iný priľahlý, aby tak zostal zachovaný prístup do lesoparku aj v právnej rovine.

Lodenica by sa zišla

Lodenica by sa tu u nás zišla ako soľ. Máme výhodu, že Vrakuňa je pri malej pokojnej riečke, bolo by treba to naplno využiť.

Pokiaľ však tu v lesoparku má byť lodenica, musia najskôr poslanci schváliť zmenu územného plánu. Zmenu schvaľujú mestskí poslanci, hlasujú o tom aj vrakunskí poslanci. Verejnosť má pri tom určité právomoci. Treba dodržiavať tieto demokratické postupy.

Vraj sa chystá iný projekt výstavby verejnej lodenice na mieste, kde je teraz priestor pre vykladanie a nakladanie lodí oproti futbalovému štadiónu. V najbližšom čase by o tom mali jednať vrakunskí poslanci.

 

Dokumentácia

Stanovisko Magistrátu

Stanovisko Vrakune

Odvolanie

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Vrakunský lesopark. Zálohujte si trvalý odkaz.

21 odpovedí na Nová výstavba v lesoparku – bude tu lodenica?

 1. martin povedal:

  Ako to teraz vlastne je s tou lodenicou? Povodna parcela 3964/4 už bola prepalcovaná a teraz je tam viac parciel a zmenili sa aj vlastnici. Športovy klub hory – voda uz nieje a teraz je vlastnik parciel sportovy klub priroda a na jeho parclach vznika jedna stavba a druhu cast vlastni pan Lubos Holic a tam vznika druha stavba. Cize to co je tu na obrazku nakreslene a ako je to umiestnene sa nestalo ale miesto jedneho objektu nam tam vyrastli dva objekty. Vie o tom niekto nieco?

  • martin povedal:

   tu je foto

  • Marián Šumšala povedal:

   Územné povolenie pre obidva súčasné pozemky bolo vydané len na stavbu jedného objektu. Je to otázne ako mohla dostať povolenie ďalšia stavba. Treba si na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám vypýtať stavebné povolenie. Toto druhé stavebné povolenie a asi aj prvé vydal súčasný starosta Kuruc, môžete sa aj jeho opýtať. Ale viacej by som sa spoľahol na kópiu stavebného povolenia.
   Takto to vyzerá vo Vrakuni ale aj všade inde: podľa územného plánu je to lesopark a má tu byť zeleň. Podľa rozhodnutia úradníkov sa tu stavia ostošesť.

 2. Richard Opálka povedal:

  Dobry den,

  viete mi niekto dat kontakt na osobu, ktora vie viacej informacii o vybudovani lodenice pri futbalovom stadione?
  Respektive, ak je Vas tu viac takych, ktory tuzite po lodenici vo Vrakuni, tak ma kontaktujte, nakolko verim ze spolocnym usilim sa nam to podari.
  richardopalka1975@gmail.com

  S pozdravom Richard Opálka

  • babka eva povedal:

   Je možné, že nerozumiem, ale lodenicu má v pláne postaviť nejaké obč. združko na Hradskej pri vstupe do lesoparku. Vy hovoríte o futb. ihrisku? ale veď to je ono, aj desať lodeníc, nech vyrovnáme to manko minulosti!

   • Richard Opalka povedal:

    Dobry den,
    V karloveskej zatoke je vedla seba minimalne 5 lodenic, slavia, vinohrady, tatran, uk, a jedna sukromna. Vsetky uspesne funguju. V letnych mesiacoch je radost pozerat ako sa tam premava na kajakoch a kanojkach desiatky sportuchtivych spoluobcanov roznych vekovych kategorii.

  • Stano Bruna povedal:

   Ohladom vybudovania pristaviska a cyklotrasy pri futbalovom ihrisku vam viem podat konkretne informacie. Komunikujeme s investorom a architektom.

   Stano Bruna
   Vicestarosta

   • Marián Šumšala povedal:

    Nemohli by ste nás predsa len informovať, čo chystáte a v akej fáze prípravy vlastne ste?
    Aby sa opäť nestali problémy podobné ako napr. pri detskom ihrisku na Bebravskej, kedy sme sa dozvedeli o projekte až vtedy, keď sa s ním už nič nedalo robiť. Plus iné projekty, ktoré boli pripravené bez verejnosti a majú práve kvôli tomu slabú kvalitu.

   • julo povedal:

    Pán poslanec Bruna-viacakostarosta,
    úprimne som z vašich komentárov trochu zmätený. Keď ide o dohody s investormi , architektmi a stevebníkmi tak máte aktivity a perfektný prehľad o všetkom. Keď príde na zodpovednosť za sprosté rozhodovanie vo Vrakuni , tak to išlo mimo vás a za všetko mohla len p. starostka, ktorá tu svoj názor už vyjadrovať asi nebude …

  • Stano Bruna povedal:

   Tak to je dost zaujimave :o)

   • janso povedal:

    tak som sa asi sekol…ziadne poziciavanie lodiek, ale bude sa tam oficialne byvat…len ta cena sa mi zda nejaka nizka. Par metrov odtial chceli za cca 1000m2 cez 230000eur..asi ocakavaju problemy pri rieseni stavebneho povolenia… 😉

 3. janso povedal:

  ..ja to vidim tak, ze v objekte bude oficialne sidlit nejaka firma, ktora MOZNO bude poziciavat lodky a neoficialne sa v tom bude byvat. ..

 4. Ondrej povedal:

  Byvam hned oproti a dost som sa tesil, ze tamtu cast konecne upratali, vyzeralo to tam fakt hrozne. A velmi som sa cudoval tym odvolaniam, lebo by sa mi fakt pacilo pozicat si lodku a ist sa poclnkovat na Maly dunaj. Ale tie vizualizacie vyzeraju skor ako pre 2 take „celozivotne“ rekreacne objekty ako stoja za plotom hned vedla v zahradkarskej oblasti.
  No uvidime, chcem verit, ze to nedopadne tak zle a naozaj to bude pre vsetkych…

 5. peťo povedal:

  V celej veci výstavby bola už v minulosti silno angažovaná časť bývalých vrak. poslancov spolu so starostkou …

  • Marián Šumšala povedal:

   Nezdá sa mi, že by sa toto niekedy v minulosti riešilo. Možno píšete o výstavbe 21 bungalovov v opačnej časti lesoparku. Podľa tohto príkladu by mohli aj oni premenovať bungalov na informačné centrum pre lesoprak a začať stavať.

   • Stano Bruna povedal:

    Vlastník druhej neudržiavanej časti lesoparku to s výstavbou bungalovov skúšal na predchádzajúcich poslancov no neuspel. Môžeme očakávať, že sa bude opäť snažiť o zmenu územného plánu. Ako poslanec a vicestarosta som zásadne proti výstavbe v tomto území. Minulý týždeň som sa tam bol pozrieť, bordel a špina. Asi bude načase poslať list so žiadosťou o odstránenie skládok.

    Stano Bruna

    • Zdeno povedal:

     Samosprava nema v reale vobec ziadnu paku na zjednanie poriadku na sukromnom pozemku. Ak by mala (a poslanci by mali aspon milimeter snahy), tak by Vrakuna nevyzerala tak ako vyzera.

    • Stano Bruna povedal:

     Musim opravit,
     to ako vyzera obec, mesto alebo MC je pracou starostu alebo primatora. Poslanci nemaju kompetenciu aby riadili urad a pracovnikov. Za stav Vrakune mozeme podakovat len jedinej osobe a to starostke, ktora sa o Vrakunu starala ci nestarala poslednych 20 rokov. Ako poslanec mozem len pomoct v niektorych veciach ale riadit urad nemozem.

 6. Tomas Galo povedal:

  Treba upresniť, že v prvom kole sme sa odvolali dvaja, okrem Mariána Šumšalu aj ja. V druhom kole už len Marián Šumšala. Ja som rešpektoval zamietavé stanovisko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)