Koľko ste zaplatili za skrytú reklamu vo Vrakunských novinách?

Pár týždňov pred voľbami Vrakunské noviny predstavujú všetkých súčasných poslancov a starostku. Bošanská má navyše svoj stĺpček a Schwarzová polku strany rozhovoru so sebou. Klimsch má tiež autorozhovor. Všetci s krásnou fotkou. Starostkin spolukandidát Šrobár má cez polku strany poradenstvo. Pospíchal má na celú stránku článok o športe.

Na takúto predvolebnú reklamu je v novinách venovaných až 6 strán. Nie je to uvedené ako inzercia, takže počítam, že za takúto sebaprezentáciu nedali ani cent. Platíme im to my.

Ak sa mýlim, napíšte tu, koľko ste za toto zaplatili. Páni Valach, Šrobár a Bruna – chodíte na tieto stránky, napíšte, koľko ste za túto predvolebnú reklamu zaplatili? Aby som mohol zrušiť tento článok.

Nemám na mysli vnútornú 4-stranu a zadnú stranu obálky, ktoré sú riadne označené ako inzercia, počítam, že je aj poriadne zaplatená.

Všetci poslanci aj so starostkou predstavujú seba a výsledky 4-ročnej práce. Nevolil by som ich už preto, že sa musia po štyroch rokoch predstavovať. Ak ich ani po štyroch rokoch nepoznáme, myslím si, že tam nemajú čo robiť.

Čo budú robiť po voľbách, keď už teraz je predvolebná súťaž takto pokrivená v prospech zopár vyvolených?

Predsedníčkou redakčnej rady je smeráčka Bošanská. Členmi sú Némethová (SDKU), Kniežová, Petrovská (Smer) a Mráz.

Vo Vrakuni sú aj ďalší ľudia, ktorí niečo robili pre Vrakuňu. Dokonca nezištne, nie ako starostka, ktorá za to brala peniaze a tiež si tu robí reklamu.

Rád by som tam tiež mal 100 cm2 reklamy. Angažoval som sa, keď naši poslanci zmenšovali lesopark. Angažujem sa v prípade Žitavy. Tu dokonca suplujem Miestny úrad, ktorý nevie dať vypracovať pravdivý statický posudok. Pripomienkujem výstavbu lodenice v lesoparku, kde má byť zeleň. Atď.

Prečo napr. v novinách nie je zoznam kandidátov v komunálnych voľbách? To by sa asi mnohým vrakunčanom, ktorí nehľadajú bežne informácie na internete, veľmi zišlo.

Prečo v novinách nie je Mrázov článok o tom, čo bolo na Miestnom zastupiteľstve, tak ako to bolo doteraz?

Čo sme mohli kúpiť za peniaze, ktoré by sme získali za takúto reklamu?

Pred 4 rokmi to bolo oveľa lepšie. Spomínam si, že tam boli len články Hargaša a Šindlera: Hargaš a Šindler zneužili Vrakunské listy na súkromnú predvolebnú kampaň

Nedajme sa takto zneužívať!

Poznámka: Z právneho hľadiska nie je vôbec isté, či články pánov Pospíchala a Šrobára sú predvolebnou kampaňou. Záleží na citlivosti každého z nás, ako to chápeme.

(MariánŠumšala, kandidát na poslanca)

Tento obsah bol zaradený v Komunálne voľby 2014. Zálohujte si trvalý odkaz.

15 odpovedí na Koľko ste zaplatili za skrytú reklamu vo Vrakunských novinách?

 1. monika povedal:

  Ja som cakala ze vo vrakunskych novinach sa docitam napriklad kedy budu pristavene kontajnery na jesenne upratovanie a podobne informacie zaujimave pre nas obycajnych ludi a nie noviny plne reklam pricom aj tak vsetci su tam „pobrateni“.z tychto by som ani jedneho nevolila ved oni su vsetci spolu!! Vrakuna by teda dopadla!!ludia majte rozum!!

 2. Peter Šrobár povedal:

  Dobrý deň prajem, za politickú reklamu v poslednom čísle Vrakunských novín som zaplatil 300 EUR, napriek tejto skutočnosti neboli v mojom volebnom obvode Vrakunské noviny doručené do schránok s výnimkou pár ulíc. Na Hrušove permanentne tieto noviny nedostávame. Obsahom môjho poradenstva NIE JE predsa prezentácia mojej práce pre Vrakuňu, čo Ste si istotne všimli. Obsahom mojej odpovede nie je, koľko súdnych konaní a s akým úspechom za Vrakuňu vediem, aké veci vo Vrakuni riešim a pod. V novinách odpovedám na položenú otázku, resp. reflektujem na tému, ktorá je vždy aktuálna a má edukatívny charakter aj pre ostatných občanov. Nebolo to len v tomto čísle a nepoberám za to zvlášť ŽIADNU ODMENU. V inej mestskej časti mám napr. bezplatnú prednášku a dialóg s dôchodcami na aktuálne témy a prídem veľmi rád diskutovať aj do Vrakune, ak ma niekto zavolá. Robím takéto veci výlučne pro bono, vždy, keď ma niekto s takouto myšlienkou osloví. V prípade poslancov sa pán Marián skúste zamyslieť napr. nad tým, že možno Vrakunčanov skutočne zaujíma, ako poslanci v priebehu štyroch rokov pracovali. Keďže záznamy zo zasadnutia miestneho zastupiteľstva nie sú v TVBA tak ako je tomu napr. v prípade niekoľkých iných mestský častí, práve noviny zostávajú jedným z mála zdrojov pre informovanie čo najširšieho okruhu Vrakunčanov. Noviny Vrakunčanov by mali obsahovať jednoduchý odpočet štyroch rokov práce verejného funkcionára – poslanca miestneho zastupiteľstva, aby práve ľudia mohli konfrontovať sľuby nimi voleného poslanca s výsledkami a následne zaujať postoj v komunálnych voľbách. Či článok vymažete, prepracujete alebo necháte „vyvesený“ je na Vašom slobodnom rozhodnutí, keďže Ste za jeho obsah resp. pravdivosť a dopad na osoby, ktoré v ňom uvádzate zodpovedný.

  • Marián povedal:

   Ďakujem za reakciu.
   Je tam pri článku vaše meno, neviem či aj fotka, nemám teraz pri sebe noviny.
   Nech posúdia ostatní, či je to v poriadku, keď kandidát v komunálnych voľbách má tesne pred voľbami v miestnych novinách článok.
   Môj sused, ktorý kandidoval v týchto voľbách, pracuje ako moderátor v televízii. V televízii dostal podmienku, že počas kampane sa nesmie na obrazovke ukázať. Boli tam ešte ďalšie tvrdšie podmienky, preto sa rozhodol zrušiť svoju kandidatúru. Vrakunské noviny sú svojou podstatou tiež verejnoprávne médium ako slovenská televízia. Myslím si, že pred voľbami by sa tam nemali nijakým spôsobom spomínať kandidáti. Bolo na to dosť času počas uplynulých 4 rokov. Právna poradňa by určite počkala.

   • Peter Šrobár povedal:

    Oceňujem Vašu snahu o diskusiu, ale opakovane zdôrazňujem,že nie som poslancom mestskej časti a neprezentoval som výsledky svojej profesnej činnosti (advokáta) pre Vrakuňu. Jedná sa o odpoveď na otázku na riešenie situácie, s ktorou sa stretávajú mnohí z nás. Možno si ani neuvedomujete, koľko nešťastných osudov ľúdí (hlavne seniorov) sa skrýva v domoch dôchodcov či napr. bohužiaľ niekedy aj na ulici či rôznych útulkoch. Títo ľudia dopadli ako dopadli, lebo nemali peniaze na advokáta a dôverovali v dôsledku osamelosti svojim blízkym viac ako svojmu vnútornému hlasu o nesprávnosti rozhodnutia. V minulosti som riešil prípad dôchodkyne, ktorá prišla práve v našej mestskej časti o byt a nezostávalo je nič iné len sa tmoliť denne po uliciach a vysedávať na lavičkách. Práve tento prípad na začiatku mojej profesionálnej kariéry mi pripomenul, aké dôležité je pôsobiť preventívne a edukatívne, pre čo najširší okruh ľudí. Ak ma niekto požiada o právne kvalifikovanú odpoveď na konkrétnu otázku, nemám dôvod povedať nie a veľmi rád to urobím zadarmo a urobil som to aj v čase dávno pred komunálnymi voľbami. Či by právna poradňa počkala alebo nie, to už ja pán Marián neovplyvním, keďže nie som vydavateľom periodika, ani členom redakčnej rady či redaktorom, o obsahu periodika predsa nerozhodujem. Nie celkom sa stotožňujem s porovnaním s moderátorom, keďže nie som zamestnancom mestskej časti, nie som redaktorom Vrakunských novín a nezúčastňujem sa na akciách mestskej časti, nevybavujem stránky a pod. Opakujem, za politickú reklamu vo Vrakunských novinách som riadne zaplatil sumu 300 EUR. Svoju kampaň som začal v termíne v súlade so zákonom. Pamätajte, nie všetci ľudia sú na tom nie z vlastnej viny tak ako my, ktorí sa dokážeme orientovať v dnešnej spoločnosti tak, aby sme neutrpeli nejakú ujmu.

    • juri povedal:

     Neberte to v zlom, ale za Vaše služby platí vás predsa pani Lacková z peňazí MČ Vrakuňa, t.j. z peňazí nás občanov a pred voľbami je to fakt citlivá záležitosť koho usmievavé a šťastné tváre a články tam sú uverejnené bez zaplatenia…

    • Peter Šrobár povedal:

     Neberiem to samozrejme v zlom, je to normálna diskusia, nemusíme mať všetci na vec rovnaký názor, ale mali by sme všetci mať kompletné informácie.

    • Marián povedal:

     Takže je tam aj vaša fotka. Prečo musí byť fotka autora pri právnej poradni? A ešte pár dní pred voľbami.

    • melmacik povedal:

     Mne staci fotka p.Srobara vedla fotky Lackovej na bilboarde……

    • Peter Šrobár povedal:

     Lebo bola aj v prechadzajúcom čísle, redakcia ju má odo mňa k dispozícii spolu ešte s jednou fotkou, ktorá tam bola ešte predtým. Pán Marián skutočne mi je to jedno či tam je alebo nie je pri mojej odpovedi moja fotka. Dúfam, že sa v budúcnosti stretneme pri konštruktívnom dialógu týkajúcom sa podstatnej témy pre našu mestskú časť.

 3. Jozef Valach povedal:

  Dobrý deň pán Šumšala

  Dňa 4. septembra 2014 som dostal na svoju e-mailovú adresu nasledovný e-mail od Moniky Šťastniakovej, redaktorky Vrakunských novín:

  Dobrý večer p. Valach.
  Snažila som sa vám dnes dovolať, ale neúspešne.
  Som redaktorka vrakunských novin a volám vám ohľadom dvojstrany,
  ktorú sme sa rozhodli v najbližšom čísle venovať poslancom MZ, kde by
  odpovedali na otázku:
  Čo si myslíte o vlastnom prínose pre MČ Vrakuňa počas tohto už končiaceho volebného obdobia?
  Vedeli by ste si predstaviť odpovedať na ňu 3 – 4 vetami?
  Budem to finalizovať v pondelok budúci týždeň.
  Za vašu odpoveď budem veľmi povďačná.
  Želám pekný večer.
  Pravosť uvedeného e-mailu si môžete overiť priamo u pani redaktorky Štastniakovej.

  Odpoveď na túto otázku som zaslal e-mailom dňa 13.9.2014 a viac som tomu nevenoval pozornosť. Ako je z textu e-mailu zrejmé túto otázku dostali všetci poslanci a text mal byť uverejnený v dostatočnom predstihu pred voľbami.
  Keď sme na začiatku rokovania Miestneho zastupiteľstva dňa 28.10.2014 všetci poslanci dostali toto číslo Vrakunských novín, zostal som zhrozený a totálne znechutený.
  Odpovede na túto otázku od všetkých poslancov určite neboli platené. Koľko platili Vami menované osoby za skrytú inzerciu ( Bošanská, Schwartzová, Klimsch, Šrobár, Pospíchal ) neviem. Ja som tiež pôvodne uvažoval dať si do Vrakunských novín platenú inzerciu ale odradila ma vysoká cena. Nakoniec som rád, že som si tam inzerciu nedal, pretože toto číslo bolo nechutné a podľa môjho názoru kontraproduktívne t.j. len odradilo ľudí od čítania a chuti voliť.
  Dlhodobo som s úrovňou Vrakunských novín nespokojný a to najmä z dôvodu ich prepolitizovania. Na začiatku volebného obdobia sme sa dohodli, že tam nebudú „stranícke“ príspevky ale vždy si niekto našiel spôsob prepašovať tam niečo mimo tejto dohody a redakčná rada to neustrážila. Ich distribúcia je tiež problematická. Pravidelne sa stáva, že sú len nahádzané pred vchody domov a do niektorých častí Vrakune sa vôbec nedostanú. V každom prípade bude potrebné venovať dôslednejšiu pozornosť pri menovaní redakčnej rady Vrakunských novín, kde by mali mať zastúpenie školy ( ZŠ, MŠ ) , Miestny úrad, zástupcovia občanov, poslanci v takom zastúpení, aby nik nemal väčšinu a vypracovať nový štatút pre ich vydávanie . To je už úloha pre nový poslanecký zbor a starostu.

 4. ala povedal:

  Najlepšie v tých kauzách a aférach pre mňa obstál kandidát Micheľ. Aj s ohľadom na to že je síce z nich najmladší, bude pre mňa určite najlepšou voľbou. Nebol agresívny ako Valach, podvodný až luhársky ako Kuruc a Klimsch, nečitateľný a kontroverzný ako Stubniak a nevýrazný ako p. Pospíchal.

 5. Marián Šumšala povedal:

  Dovolím si pripojiť vyjadrenie pána Pospíchala:
  Dobrý deň pán Šumšala,
  aj napriek tomu, že ste ma Vašej stránke priamo nevyzvali (http://vrakuna.net/2014/11/11/kolko-ste-zaplatili-za-skrytu-reklamu/#more-1737 ) k informácii o tom koľko som zaplatil za článok o Kin-Balle ( http://www.kin-ball.sk )
  Článok som napísal a žiadal o publikovanie hneď po majstrovstvách európy na ktorých sme reprezentovali Slovensko.
  Za tento článok som ani ja federácia, ktorú zastupujem nezaplatili žiaden poplatok a to ani vo februári tohto roku, kde som napísal aj článok o Abilympiáde ( http://www.abilympiada.sk )
  Februárové články vyšli aj v iných MČ v Bratislave ( P. Biskupice, Petržalka… )
  Články sú apolitické a venujem sa v nich športu a práci s telesne postihnutými ľuďmi, pevne verím, že to nie je brané ako politická reklama.
  S pozdravom
  Marek Pospíchal

 6. martin povedal:

  Ludia nevolte ani jedneho z tychto podvodnikov. Nech si pekne platia reklamu zo svojho a nie z penazi mestskej casti. Je to hanba vrakune, uz to ze su tam vsetci spolu ako kamarati, od lackovej az po pospichala. Zvolme si tam skutocne nezavislych kandidatov ktori budu zastupovat ludi, obyvatelov vrakune.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)