Stále je naplánovaná výstavba bytových domov pred zdravotným strediskom a na športovisku na Slatinskej

skared 02 XSOkrem toho sa môžu byty stavať aj pri VUB na Kazanskej a na mieste Žitavy. Je to v dôsledku schválených zmien v územnom pláne Bratislavy. Za tieto zmeny hlasoval aj vrakunský poslanec Kugler (SDKU). Napriek petičnej akcii proti zahusťovaniu sídlisku. Napriek tomu, že vrakunskí poslanci dva razy odmietli túto výstavbu. Pripravované zmeny územného plánu by mali zvrátiť väčšinu tejto výstavby, ale za tri roky neboli schválené. Mestskí poslanci nerešpektujú potreby vrakunčanov.

skared 01Napriek našej petičnej akcii a sľubom poslancov

V roku 2010 sme zorganizovali najväčšiu petičnú akciu – proti výstavbe bytových domov a zahusťovaniu sídliska. Vďaka nej vrakunskí poslanci hlasovali proti výstavbe bytových domov vo Vrakuni. A to dokonca dva razy – v roku 2010 a 2011.

Odozvou na našu petičnú akciu boli aj sľuby kandidátov pred voľbami v roku 2010: smeráci sľúbili, že nebudú zahusťovať sídlisko. SDKU sľúbilo, že budú komunikovať s občanmi.

Mestský poslanec Kugler (SDKU) hlasoval proti Vrakuni

Vrakusnký mestský poslanec Kugler (SDKU) hlasoval v novembri 2011 za zmeny územného plánu, v ktorých je naplánovaná výstavba bytových domov. A to napriek nášmu odporu a nesúhlasu vrakunských miestnych poslancov.

Koho Kugler v mestskom zastupiteľstve zastupuje, keď hlasoval proti záujmom Vrakune?

V SDKU doteraz nevyvodili žiadne dôsledky z Kuglerovho hlasovania. V normálnej strane by Kuglera vylúčili. V SDKU o tomto mlčia ako voš pod chrastou.

Ukazuje to na dvojtvárnu politiku vrakunského SDKU: pred vlastnými občanmi hlasujú proti výstavbe bytových domov, na mestskom zastupiteľstve hlasuje vrakunské SDKU za výstavbu bytových domov. Vrakunskí poslanci veľmi dobre vedia, že ich hlasovanie vôbec nie je rozhodujúce – o tom, čo sa kde postaví rozhodujú mestskí poslanci.

Šindler sa zdržal

Náš druhý poslanec v Mestskom zastupiteľstve, Milan Šindler (KDH), sa pri tomto hlasovaní zdržal. Dá sa pochopiť, prečo sa len zdržal a nehlasoval proti. V územnom pláne bolo 400 rôznych zmien, zamiešali tam zlé zmeny ale aj dobré. Nepoznám ďalšiu činnosť pána Šindlera, ale v tejto dôležitej veci hlasoval v náš prospech.

Schvaľovanie územného plánu v roku 2011

O tom, ako sa schvaľoval územný plán v roku 2011 si prečítajte tu:

15.12.2011: Opäť sa bude rozhodovať o výstavbe domov na sídlisku vo Vrakuni

22.12.2011: Schválili kontroverzné zmeny územného plánu, SDKU sa spojilo so Smerom proti Bratislavčanom

22.12.2011: Bytové domy aj rúbanie stromov v Zmenách územného plánu

16.5.2012: Ako hlasovali poslanci o územnom pláne

Poslankyňa Dzivjaková označuje hlasovanie o územnom pláne za hanebné

Metská poslankyňa Dzivjáková hovorí, že toto zasadnutie považuje za najväčšiu prehru tohto zastupiteľstva a až čas ukáže jeho “cenu”: Hanebné rozhodnutie

Je vôľa vrátiť tieto zmeny naspäť (okrem Žitavy), zatiaľ sa to však nepodarilo

Na základe našich aktivít navrhli vrakunskí poslanci zrušiť bytovú výstavbu.

Bytová výstavba sa má zrušiť pre zdravotným strediskom, na športovisku na Slatinskej a pri VUB na Kazanskej. Dokonca na športovisku na Slatinskej navrhli športovú funkciu.

Žitava je stále kameňom úrazu – tu nechcú naši poslanci zrušiť naplánovanú výstavbu bytového domu.

Toto všetko sa udialo v roku 2012. Doteraz neboli tieto zmeny schválené mestskými poslancami. Dokonca sa nezačal ani úradnícky proces pripomienkovania zmien územného plánu. Namiesto toho sa zmeny stali arénou na politikárčenie, na presadzovanie ďalšej výstavby po celej Bratislave a na zhoršovanie kvality života. Poslanci nás opäť idú vydierať, že musia schváliť zmeny, ktoré nechceme, aby boli schválené aj zmeny, ktoré chceme, podobne ako v roku 2010 a 2011.

Mestskí poslanci nerešpektujú potreby Bratislavčanov

Územný plán je najdôležitejší demokratický nástroj v obci. Určuje, čo sa kde môže postaviť, kde budú byty, občianska vybavenosť, priemysel, cesty alebo zeleň. A to bez ohľadu na majiteľa pozemku. O využití pozemkov v meste rozhodujú poslanci v územnom pláne.

Napriek tomu je príprava územného plánu veľmi málo demokratická. Vôbec sa nedodržuje dôležitý demokratický princíp podriadenosti – o tisíckach malých pozemkov v Bratislave rozhodujú mestskí poslanci. Nie je možné, aby poznali každý jeden pozemok a mohli zodpovedne hlasovať. Napr. zmeny schválené v roku 2011 sa týkali 400 rôznych pozemkov.

Drvivá väčšina Bratislavčanov o územnom pláne asi ani nikdy nepočula. Územný plán sa pripravuje vo veľkej skrytosti. Potom sa nemôžeme čudovať, keď nám na sídlisku vyrastie taká opacha, aká sa teraz stavia na Dvojkrížnej ulici.

Ideálne by bolo, keby o využití pozemkov rozhodovali zastupiteľstvá jednotlivých miestnych častí prostredníctvom územných plánov zón. Tu by sme mali aj my väčšie príležitosti na ovplyvňovanie.

Proces schválenia zmien, o ktoré sme žiadali v petícii nemusí trvať viac ako rok. Napriek tomu tieto zmeny nie sú ani po troch rokoch dané na úradné a občianske pripomienkovanie. Dokonca vraj ešte tento rok v júny boli pridávané ďalšie dodatky do zmeny územného plánu.

(Marián Šumšala, kandidát na poslanca)

Tento obsah bol zaradený v Komunálne voľby 2014. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)