Pri dome sme zasadili ríbezle

ríbezle SV piatok sme zasadili pri dome na Bebravskej ulici štyri kríky ríbezlí. Je to nový trend. V minulosti sme si tu zasadili okrasné stromy. Teraz by tu mohli pribudnúť ovocné stromy a kríky.

Je celkom možné, že z detí, ktoré bývajú na sídlisku, majú len máloktoré prístup k ovociu priamo na záhrade. A je veľký rozdiel, či si odtrhneme ovocie rovno zo stromu alebo si ho kúpime v obchode.

ríbezle

Inde na sídliskách v Bratislave tiež nastúpil tento trend. A to hlavne v podobe komunitných záhrad – to sú záhrady na sídlisku, ktoré sú voľne prístupné, a o ktoré sa môže starať každý, kto má záujem: Komunitné záhrady

V minulosti sme z 2% z daní, ktoré sme dostali od susedov, nakúpili stromy a spoločne sme ich pri domoch zasadili. Teraz nám tu rastú stromy, aké nenájdeme nikde inde na sídlisku: magnólia, okrasná jabloň Malus Rudolf, japonský javor, okrasné slivky Nigra a Kanzan alebo zvláštna odroda lipy Greenspire. Pred pár dňami vďaka teplému počasiu zakvitla okrasná škumpa vlasatá:

škumpa

Nové kríky ríbezlí sú vlastne josty. Majú dosť bujný rast a veľké čierne bobule s chuťou ako čierne ríbezle. Pribudli k ďalším štyrom kríkom ríbezlí, ktoré sme na druhej strane domu zasadili minulý rok. V jednom kúte rastie malina. Niektorý sused zasadil dva ovocné stromy, asi jablone.

V najbližšom čase by sme mali spoločne s miestnym úradom vypracovať projekt sadových úprav pre šesť voľných plôch pri našich domoch na Bebravskej. Pevne verím, že sa v projekte nájde miesta aj na jablone, marhule, hrušky a podobné stromy.

Je možné, že záhradky by mohli skrášliť mnoho miest na sídlisku. Je možné, že by sa našla cesta, ako takéto záhrady vybudovať na strechách garáží a skrášliť tak sídlisko.

(šumšala)

javor
jabloň

 

Tento obsah bol zaradený v Bebravská. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Pri dome sme zasadili ríbezle

  1. Juraj Štubniak povedal:

    Ak by ste mali záujem o maliny, dajte vedieť. Len ich treba vhodne umiestniť, majú tendenciu sa prudko rozrastať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)