Žiaci ako tovar

Žiacka knižka 1 XXSNa základnej škole na Železničnej ulici dostali žiaci na prvom stupni žiacke knižky s reklamou na lízatka. Žiaci na druhom stupni s reklamou na mobilného operátora. Obidve reklamy sú v príkrom rozpore so snahami školy a musia v detských hlavách spôsobovať poriadny zmätok. Nehovoriac o tom, že deti by nemali byť vôbec vystavené reklame a reklama do škôl nepatrí.

20141004 Žiacka knižka 1 S

ZŠ Železničná má prívlastok Zdravá škola. Reklama na lízatko však so zdravím nemá nič spoločné. Na obale lízatka, ak sa vám ho vôbec podarí prečítať, je napísané, že obsahuje 3% ovocia. Obsahuje však obrovské množstvo cukru –pre deti najškodlivejšiu potravinu. Buď zdravá škola alebo reklama na lízatka – oboje dokopy nejde.

20141004 Žiacka knižka 2 SS mobilmi je na škole veľký problém. Došlo to tak ďaleko, že deti musia mať mobily po celý deň vypnuté, dokonca aj cez prestávku. Deti však majú stále problém to rešpektovať. Prečo škola propaguje mobilné telefonovanie, keď na druhej strane používanie mobilov na škole úplne zakazuje?

Škola má u detí veľkú autoritu. Preto by si mali v škole rozmyslieť, aké hodnoty deťom predkladajú. Aj v prípade žiackych knižiek.

Škola dostala žiacke knižky zadarmo ako dar od firmy, ktorá škole dodáva niektoré pracovné zošity.

Podľa slov pani zástupkyne Murcinovej sú žiacke knižky s reklamou v poriadku.

Reklama na školy vôbec nepatrí

Deti sú na reklamu obzvlášť citlivé. Nie sú schopné chápať, čo môže reklama spôsobiť (to nechápe asi ani väčšina dospelých). Reklama v škole by vôbec nemala byť. Deti sa reklame nemôžu vyhnúť, aj keby chceli. Žiacku knižku majú každý deň na očiach a s ňou aj reklamu.

Škola zneužíva deti na svoje ekonomické ciele. Nepriamo predáva naše deti firmám, ktoré si reklamu zadali.

Iné školy sú na tom lepšie

Na škole v Trnávke dostali deti žiacke knižky s reklamou na vodu z vodovodu a s reklamou na jogurty a mliečne výrobky z jedného obchodného reťazca. Tu aspoň škola propaguje veci, ktoré deťom neškodia. Okrem toho tieto reklamy deti nemusia vnímať, že sú v rozpore s tým, čo sa v škole učia.

Na škole na Žitavskej dostali deti s obrázkom jablka. A bez reklamy.

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Školy. Zálohujte si trvalý odkaz.

5 odpovedí na Žiaci ako tovar

 1. Možno by bolo celkom fajn sa pozrieť, kde všade v Bratislave ešte takéto knižky deti dostali a potom začať riešiť problém celoplošne. Určite sú aj vážnejšie problémy, ale takáto knižka nepatrí do školy, a problém by nemusel byť až tak ťažko riešiteľný.

 2. Adriana povedal:

  Komentár okolo žiackej knižky sa mi zdá smiešny. Podstatné sú úplne iné veci. Myslím, že rodičia by sa mali viac zaoberať svojimi deťmi a nie ich žiackou knižkou. Zoberte svoje deti von do prírody, pohrajte sa s nimi a hlavne sa s nimi rozprávajte. Potom budú deti k Vám úprimné a nebudú mať problém povedať, že dostali dvojku, alebo trojku z diktátu. A žiacka knižka? No nebude potrebná. Takže rodičia, nie žiacka knižka je dôležitá, ale Vaše deti.

 3. Juraj Štubniak povedal:

  Je smutné, že deti sa zneužívajú aj v reklame a to vo veciach, ktoré s nimi vôbec nesúvisia. Mňa rozčuľuje napríklad aj reklama fialového mobilného providera,
  (http://www.telekom.sk/osobne/chytry-balik/?prnt=ppp)
  kde deti tvrdia, že niečo je chytré. Odhliadnuc od toho, že ak to pozerá moja slovenčinárka, tak asi z toho chytá záchvaty. Všetko sa striktne obmedzovať nedá, ale zrejme sa ani nedá spoliehať na etiku niektorých podnikateľských subjektov. Preto vítam túto iniciatívu – pokúsme sa o nápravu aspoň v našom okolí, veď určite sa niekto potom pridá.

 4. julo povedal:

  Pani nezávislá Murcinová celé 4 roky hlasovala vo Vrakuni so SMERom !

 5. Tomáš Galo povedal:

  Na kandidátke je niekoľko učiteliek zo Železničnej, ale nepamätám sa, že by niektorá z nich túto tému riešila. Škoda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)