O výstavbe mestských nájomných bytov na Žitavskej poslanci už rokovali a rozhodli…

Poslanci miestneho zastupiteľstva na svojom rokovaní o výstavbe nájomných bytov zo dňa 14.4.2014 uznesením č. 643/2014 súhlasili s investičným zámerom výstavby bytového domu. A to aj napriek nesúhlasu občanov, ktorý však podmienili požiadavkou zapracovať do návrhu umiestnenie absentujúcej občianskej vybavenosti. Svoj odmietavý postoj občania okolitých ulíc Žitavskej, Čiližskej a Vážskej vyjadrili formou petície, pod ktorú sa podpísalo 290 občanov, prakticky 290 rodín.

Na rokovaní miestneho zastupiteľstva sa zúčastnili i členovia petičného výboru a opätovne vyzvali poslancov k prehodnoteniu ich stanoviska a zmeny územného plánu na pôvodnú úroveň t.j. z bytovej zástavby na občiansku vybavenosť.

Poslanci i napriek tomu svoje stanovisko nezmenili a trvajú na výstavbe ďalšieho paneláku s počtom 61 nájomných bytov, z toho 24 – jednoizbových, 31 – dvojizbových a 6 – trojizbových bytov. Ide o nájomné byty vraj pre mladé rodiny, pričom v prvom rade v tejto lokalite je totálny nedostatok miest v materských škôlkach, detských ihrísk, parkovacích miest, pričom autá stoja na chodníkoch a seniori o paličkách a mamičky s kočíkmi obchádzajú všade zaparkované autá po cestách.

Sedemposchodový panelák na Žitavskej č. 8-22 s počtom 128 bytov, (3- 4 izbových ) má vyhradených cca len 60 parkových miest. Trojposchodový panelák na Vážskej č. 13-23 s počtom 72 bytov (2-3 izbových) je bez vyhradených parkovísk, autá parkujú na cestách a chodníkoch. Títo občania parkujú práve pri schátralom objekte. To zrejme naším poslancom neprekáža.

Z tohto sídliska „Dolné hony III.„ sa stala iba nocľaháreň, niet tu žiadnych služieb pre starších občanov a ani mamičky s deťmi. Jedna časť občianskej vybavenosti – obchod s potravinami za zmenil na bowling a predajňu motoriek, druhá časť občianskej vybavenosti, kde bola predtým cukráreň, večierka, knižnica a kaviareň sa nechala schátrať s argumentáciou niet financií -!!! Kde sa podeli peniaze za predaj obchodu s potravinami? Niekdajšia materská škola na Vážskej ul. sa zmenila na súkromné gymnázium s golfovým ihriskom.

Poslanci mestského zastupiteľstva hl. mesta ešte dňa 15.11.2011 uznesením č. 400/2011 schválili zmeny v územnom pláne Vrakune a občiansku vybavenosť prekvalifikovali na funkciu viacpodlažná zástavba obytného územia. Týmto rozhodnutím vylúčili akúkoľvek možnú zmenu výstavby obytného domu Žitava.
Mestská časť Vrakune je rozdelená na dva obvody. Toto sídlisko patrí do druhého obvodu mestskej časti Vrakuňa, ktorý zastupujú zvolení šiesti poslanci (Gabrielová Dana–Smer, Hargaš Marek-OK, Šindler Milan-KDH, Petrovská Oľga–Smer, Petrovský Marián–Smer, Vašková Martina–SDKU). Ani jeden s uvedených poslancov nevystúpil v prospech občanov. Je to smutné, koho vlastne zastupujú?

Aká demokracia to tu vládne? Obyčajný občan v tejto spoločnosti nič nemôže. Navrch tu majú len politické záujmy a záujmy developérov. A ako je to s predvolebnými sľubmi starostky a poslancov ?

Možno je treba pripomenúť ako to bolo.

Pani starostka vo svojom volebnom programe prisľúbila namiesto Žitavy postaviť Dom soc. služieb pre seniorov, doplniť služby pre obyvateľov, parkovanie v podzemných garážach a nepodľahnúť tlaku developérov na zahusťovanie Vrakune. Spomínate si ?

Poslanci SDKÚ – zabezpečíme starostlivosť pre bezvládnych a starých ľudí a vytvoríme možnosti pre poskytovanie chýbajúcich služieb občanom.

Poslanci Smeru – chceme ukončiť zahusťovanie novými bytovými domami, podporíme aktivity starších a imobilných ľudí.

V Bratislave 9.5.2014 Za petičný výbor: Marta Olekšáková

Tento obsah bol zaradený v Žitava. Zálohujte si trvalý odkaz.

3 odpovede na O výstavbe mestských nájomných bytov na Žitavskej poslanci už rokovali a rozhodli…

 1. Marián povedal:

  Vďaka Peter za zaujímavý komentár. Urobil som z neho článok, takže je na prvej strane tohto webu. Zaujala ma investigatívna informácia o pani poslankyni. Súhlasím tiež s názorom, že politickí poslanci nás pravidelne v dôležitých rozhodnutiach podrazia. Voľba občianskych kandidátov môže byť krokom dopredu. Ale aj pri nich môžeme voliť mačku vo vreci, tak ako sa to stalo pri posledných voľbách. Vtedy riaditeľka ZŠ Železničná hneď po voľbách odstúpila a prenechala miesto poslancovi za Smer. Podobne z nezávislej poslankyne Murcinovej sa stala poslankyňa, ktorá hlasuje spolu so Smerom.
  Myslím si, že najlepšie je voliť ľudí, ktorí už pre Vrakuňu niečo urobili. Človek nemusí byť poslancom ani starostom, aby pre toto sídlisko a ľudí, ktorí tu bývajú, urobil veľké veci.
  Teším sa na tvoje ďalšie príspevky.

 2. Peter povedal:

  Na margo nasich 6-tich poslancov som z webu mestskej casti Vrakuna (http://www.vrakuna.sk/node/253) namatkovo vybral slecnu? alebo pani? 🙂 Martinu Vaškovú. V rubrike dalsie informacie o sebe okrem ineho uvadza:

  „Pre ňu je dôležité rešpektovať vôľu obyvateľov a zastupovať ich pri riešení ich problémov.“

  S otazkou jej politickej prislusnosti vsak nemam vcelku jasno, na stranke mestskej casti Vrakuna uvadza SDKÚ-DS, no vyhladavac google mi ponukol aj vysledky, kde prisluchala k SMER-SD.

  Co tym chcem vlastne povedat? Stop kandidatom s politickou prislusnostou. Zastupuju zaujmy svojich nadriadenych v stranickej hierarchickej strukture, ktorej spicka nahrava financnym skupinam. Dufaju, ze ich spravne taktizovanie a uspesne presadenie zaujmov strany posunie v strukture o priecku vyssie. Nepodporujme svojimi hlasmi konjukturalistov a oportunistov ktory si beru do ust lacne frazy. To ze nas obciansky kandidat nepodvedie rovnako ako profesionalny politik sa sice zarucit neda, no pravdepodobnost ze sa bude musiet podielat na stranickych komplotoch a skladat ucty za volebnu podporu sa bez strannickej nalepky znizuje. Volit nizsie riziko je z mojho pohladu lepsie rozhodnutie. Dajme nase hlasy obcianskym kandidatom !! Prinutne system politickych stran svojou aktivnou nepodporou k vlastnej prestavbe. Dajme prednost jednotlivcom s dobrymi ideami a entuziazmom pred prislusnikmi zahalcivych zoskupeni. Prehrana bitka neznamena prehrany boj.

  • Marián povedal:

   Vďaka Peter za zaujímavý komentár. Urobil som z neho článok, takže je na prvej strane tohto webu. Zaujala ma investigatívna informácia o pani poslankyni. Súhlasím tiež s názorom, že politickí poslanci nás pravidelne v dôležitých rozhodnutiach podrazia.
   Voľba občianskych kandidátov môže byť krokom dopredu. Ale aj pri nich môžeme voliť mačku vo vreci, tak ako sa to stalo pri posledných voľbách. Vtedy riaditeľka ZŠ Železničná hneď po voľbách odstúpila a prenechala miesto poslancovi za Smer. Podobne z nezávislej poslankyne Murcinovej sa stala poslankyňa, ktorá hlasuje spolu so Smerom.
   Myslím si, že najlepšie je voliť ľudí, ktorí už pre Vrakuňu niečo urobili. Človek nemusí byť poslancom ani starostom, aby pre toto sídlisko a ľudí, ktorí tu bývajú, urobil veľké veci.
   Teším sa na tvoje ďalšie príspevky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)