Sťažnosť na výstavbu ihriska na Bebravskej

Pripojte sa k sťažnosti na megalomanskú výstavbu detského ihriska vo vnútrobloku na Bebravskej, Dvojkrížnej a Slatinskej ulici.

Text sťažnosti si stiahnite tu: 20140117 Slatinská sťažnosť

Sťažnosť je treba poslať na tieto tri adresy:

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky
Dobrovičova 12
812 66 Bratislava

Bratislavský samosprávny kraj
Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25

Miestny úrad Bratislava – Vrakuňa
Slatinská 7
821 07 Bratislava

Na Bratislavský samosprávny kraj a Miestny úrad môžete použiť aj elektronické adresy:

podatelna@region-bsk.sk

podatelna@vrakuna.sk

Viac informácií o výstavbe detského ihriska je tu:

Vo vnútrobloku na Bebravskej idú postaviť detské ihrisko za 100.000 eur

Poslanec sľúbil riešiť problémy, ktoré vzniknú výstavbou detského ihriska na Bebravskej

Ďalšie informácie o ihrisku na Slatinskej

Text sťažnosti

Podávame sťažnosť k Projektu revitalizácie detského ihriska Slatinská. Zároveň žiadame o prepracovanie tohto projektu.

Projekt Revitalizácie detského ihriska Slatinská je súčasťou žiadosti mestských častí Bratislava-Vrakuňa a Bratislava-Podunajské Biskupice o dotáciu z európskych fondov v rámci spoločnej stratégie ISRMO – Integrovanej stratégie rozvoja mestských častí v rámci Operačného programu Bratislavský kraj na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Dôvodom našej sťažnosti je hlavne to, že detské ihrisko nesplní cieľ revitalizácie, ktorým je zvýšenie kvality obyvateľov mestskej časti. Okrem toho bol projekt revitalizácie pripravený úplne bez spolupráce s obyvateľmi, projekt je dokonca v rozpore s už existujúcim projektom sadových úprav pre tento vnútroblok. Projekt taktiež nevytvorí vo vnútrobloku verejný priestor, čo je v rozpore s účelom čerpania peňazí z európskych fondov.

Žiadame o prepracovanie Projektu revitalizácie. Žiadame, aby bol projekt vypracovaný v spolupráci s miestnymi obyvateľmi.

Ďalej uvádzame naše dôvody podrobnejšie:

 1. Projekt nesplní cieľ revitalizácie vnútrobloku Slatinská a to zvýšenie kvality obyvateľov mestskej časti. Naopak obávame sa, že kvalita nášho bývania sa zhorší.
  Podľa uznesenia miestneho zastupiteľstva mestskej časti Vrakuňa č. 328/2012 zo dňa 18.9.2012: „Cieľom revitalizácie vnútrobloku Slatinská je zvýšenie kvality obyvateľov mestskej časti“.

Sme presvedčený, že takáto veľká investícia spôsobí pohyb obrovského množstva cudzích ľudí v našom vnútrobloku. Neúmerne sa tým zvýši hlučnosť. V rovnakom vnútrobloku v druhej časti tohto bloku je ihrisko za 10% financií, ktoré sa majú investovať podľa tohto projektu. Tento vnútroblok navštevuje často krát aj viac ako 70 ľudí. Počítame, že v projektovanom detskom ihrisku sa bude pravidelne pohybovať niekoľkonásobne viac ľudí. To bude spôsobovať neúmerné rušenie obyvateľov v zhruba 150 bytoch, ktoré budú mať okná 15-20m od ihriska.

Takéto veľké detské ihrisko priláka vandalov vo večerných a nočných hodinách. V rámci projektu nie je navrhnuté žiadne osvetlenie. Predpokladáme, že jediný mestský policajt v žiadnom prípade nezabezpečí poriadok vo vnútrobloku. Mestská časť má len jedného mestského policajta, ten však nepracuje večer, v noci a cez víkendy. V našej mestskej časti pripadá jeden mestský policajt na 20.000 obyvateľov. Máme opodstatnené obavy, že náš vnútroblok sa stane vyhľadávaným miestom pre asociálne živly, a že sa tu podstatne zhorší poriadok a bezpečnosť.

 1. Projekt Revitalizácie bol pripravený úplne bez spolupráce s obyvateľmi a dokonca je v protiklade s jestvujúcim projektom úprav. Mestská časť neinformovala obyvateľov o projekte, obyvatelia nemali vôbec žiadnu možnosť projekt ovplyvniť alebo pripomienkovať. Toto považujeme za zásadnú chybu. Projekt tak nespĺňa potreby, ktoré miestni obyvatelia majú.

Navyše pre tento vnútroblok už jestvuje projekt sadových úprav, ktorý vypracovala mestská časť v roku 2000. Tento projekt vznikol v spolupráci s miestnymi obyvateľmi a veľmi dobre odzrkadľuje naše potreby.

Okrem toho podľa tohto projektu sadových úprav má byť v tomto vnútrobloku futbalové ihrisko pre mládež. Futbalové ihrisko tu aj teraz funguje, deti tu pravidelne hrávajú futbal. Podľa projektu Revitalizácie sa toto futbalové ihrisko zruší. Deti z našich domov nebudú mať kde hrať futbal, už nie sú v okolí plochy, kde by futbalové ihrisko mohlo byť. V projekte Revitalizácie nie je navrhnuté žiadne športové miesto, kde by mohli deti urobiť rovnako intenzívnu športovú aktivitu ako je futbal. Preliezačka a hrazdy ani zďaleka nenahradia futbalové ihrisko.

V projekte Revitalizácie sú navrhnuté herné prvky pre malé deti. Túto časť vnútrobloku však využívajú trochu staršie deti, hlavne na hranie futbalu. V blízkom okolí je jedno detské ihrisko pre malé deti, pre väčšie deti však žiadny priestor na šport nie je. Preto projekt Revitalizácie nespĺňa potreby, ktoré máme.

 1. Projekt nevytvorí vo vnútrobloku verejný priestor, naopak verejný priestor zlikviduje. Peniaze z európskej únie majú byť v tomto prípade použité na revitalizáciu verejného priestoru. Sme presvedčení, že nie každý priestor na verejnosti je verejný. Verejný priestor je priestor, kde sa ľudia aj stretajú,
  vznikajú a udržiavajú sa vzťahy medzi susedmi.
  Verejný priestor nemôže vzniknúť bez spolupráce s obyvateľmi, pre ktorých je určený. V príprave Projektu revitalizácie však miestni obyvatelia vôbec neparticipovali.
  Podľa Projektu sa tu má postaviť ďaleko najväčšie detské ihrisko v mestskej časti.  To spôsobí, že tu bude chodiť obrovské množstvo ľudí, čo bude spôsobovať anonymitu a neumožní tu budovať susedské vzťahy. Zničí sa tak verejný priestor, ktorý tu teraz funguje: vo vnútrobloku sa teraz stretávajú a zoznamujú deti aj dospelí.
 2. Výsadba trávy, ktorá je jednou položkou projektu, nie je vo vnútrobloku možná a bude to znamenať plytvanie peniazmi. Podložie pod väčšinou revitalizovanej plochy je nepriepustné, je tu odpad po stavebnej firme a množstvo betónu, ktorý siaha až na povrch. V lete tu preto tráva bez pravidelného a intenzívneho zavlažovania uschne. Zavlažovanie trávnika nie je súčasťou projektu revitalizácie a ani nie je v silách mestskej časti zabezpečiť polievanie – nemá na to peniaze ani kapacity. Nie je šanca, že by sa tu trávnik udržal dlhšie ako pár mesiacov. Preto je výsadba trávy plytvaním peňazí.

Prílohy:

Príloha1: Názory miestnych obyvateľov na Projekt revitalizácie
Príloha 2: Pôdorys Sadových úprav pre tento vnútroblok schválený na Miestnom úrade Vrakuňa v roku 2000.
Príloha 3: Časť projektu Sadových úprav pre tento vnútroblok schválený na Miestnom úrade Vrakuňa v roku 2000.

Tento obsah bol zaradený v Bebravská. Zálohujte si trvalý odkaz.

7 odpovedí na Sťažnosť na výstavbu ihriska na Bebravskej

 1. Tomas Galo povedal:

  Chcem poprosiť všetkých dotknutých aby prehodnotili svoje zamietavé stanovisko k tomuto ihrisku. Je jednoznačné, že bola v úvodnej fáze zanedbaná komunikácia s vami, avšak to sa už nedá zmeniť. V tejto situácií by zastavenie ihriska znamenalo zastavenie komplet projektu, ktorí obsahuje aj obnovu základných škôl, materských škôl a vybudovanie stacionáru pre dôchodcov. Vrakuňa by prišla o veľké peniaze. Pri diskusií na MÚ v utorok večer bol podľa mňa dosiahnutý pokrok aspoň v tom, ako sa zmení dispozícia jednotlivých hracích prvkov tak, aby vyhovovala domácim.

  • Tomi povedal:

   Preco by to robili, pokial ich vyhrady stale pretrvavaju?

  • Ivana povedal:

   Informáciu o zastavení ostatných projektoch na školy a škôlky považujem za demagógiu. V zmluve ani v podmienkach sa nič také nepíše. Dôvod na „reviralizáciu vnútrobloku“ treba hľadať niekde inde.
   Už len zníženie ceny o 30% napovedá, že tam bola plánovaná veľká vata.

   Som za revitalizáciu zelene, výsadbu stromov. Výstavba ihrísk je pre mňa veľkým otáznikom. Veď minulý rok bola informácia, že Vrakuňa nemá na to aby udržiavala 19 detských ihrísk. Maximálne treba vybrať 10 o ktoré sa bude mestská časť starať. A teraz ideme postaviť dvadsiate? Z čoho a kto to bude udržiavať?
   I.

 2. Robert povedal:

  Ako dopadla tato staznost?

  • Marián Šumšala povedal:

   Nijako, nič sme nedosiahli. Nepamätám sa už, čo presne mi odpovedali, asi niečo v tom zmysle, že nespĺňa náležitosti sťažnosti.

 3. Arnošt povedal:

  nerozumiem preco sa ta staznost ma posielat na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a na Bratislavský samosprávny kraj (BSK)?

  ved tieto dve institucie s touto staznostou nic nemaju. pokial viem tak toto by skor malo patrit ministerstvu vnutra a nie podohospodarstva. pripadne ministerstvo financii odkial idu peniaze z dani urcene pre samospravu.
  BSK nema nic spolocne s vrakunou. nijako ju neriadi neusmernuje a ani nie je jej nadriadeny organ.
  je otazne komu patria pozemky na ktorych sa ide robit revitalizacia. podla vsetkeho mozu byt bud obecne alebo patria magistratu ktory ich len zveril do pouzivania obci vrakuna.

  • Marián Šumšala povedal:

   Malo by to byť v poriadku. Peniaze na tento projekt idú naozaj cez Bratislavský samosprávny kraj a Ministerstvo pôdohospodárstva. Skúste si vyhľadať informácie o „ISRMO“ a „Operačnom programe bratislavský samosprávny kraj“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)