Poslanec sľúbil riešiť problémy, ktoré vzniknú výstavbou detského ihriska na Bebravskej

Poslanec Bruna dal konkrétne sľuby, ktoré by mohli aspoň čiastočné vyriešiť výhrady obyvateľov obytného bloku na Bebravskej ulici voči výstavbe veľkého detského ihriska. Urobil tak na zhromaždení s miestnymi obyvateľmi 23. novembra. Nie je však veľa dôvodov čakať, že tieto sľuby budú aj splnené.

Na zhromaždení v Dutch pube na Hnileckej sa okrem poslanca Brunu z SDKU, zúčastnil aj prednosta Mráz. Starostka Lacková sa zhromaždenia nezúčastnila, nevieme prečo, bola pozvaná.

Najväčšou výhradou obyvateľov voči projektu detského ihriska za 105.000€ bolo zvýšenie hluku spôsobené väčším množstvom detí a dospelých a neporiadok, ktorý by tu robili mladí večer a v noci. Hluk by podľa slov poslanca mohlo znížiť posunutie veľkej preliezačky od najbližšieho vchodu asi o 5 metrov. Chuligánov by mala odplašiť jedna lampa navyše a kamera. Na zhromaždení spomenuli obyvatelia aj ďalšie výhrady, na čo sa snažil poslanec Bruna navrhnúť možné riešenia – viac si pozrite ďalej v tomto článku.

Páni Bruna a Mráz poskytli podrobnejšie informácie o projekte výstavby detského ihriska. Ihrisko by malo byť zaplatené z európskych fondov. Naša žiadosť o príspevok je spojená aj so žiadosťou z Podunajských Biskupíc – každá mestská časť žiada o príspevok 1 milión eur. 10% z príspevku musí byť investované do revitalizácie verejného priestoru, teda sto tisíc eur ide na výstavbu detského ihriska. Peniaze nemôžu byť investované napr. v lesoparku, pretože lesopark je mimo zóny, kde sa môžu európske peniaze v našej mestskej časti investovať. Takisto nemohli byť revitalizované iné priestory, pretože tomu bránili väčšinou právne dôvody – nevysporiadané pozemky alebo plánovaná výstavba bytov na voľných priestranstvách. Väčšina peňazí – 850.000€ má ísť na rekonštrukciu školy. Mestská časť sa musí podieľať 5% finančných prostriedkov.

Na otázku, ako sa môže zaručiť, že sľuby Miestny úrad splní, odpovedal poslanec Bruna, že sa bude snažiť dostať do Miestneho zastupiteľstva aj v nadchádzajúcich komunálnych voľbách.

Aké riešenia navrhuje poslanec Bruna

 

Výhrada obyvateľov: Zvýšený hluk spôsobený väčším množstvom ľudí vo vnútrobloku.

Navrhnuté riešenie: Posunúť preliezačku o 5 metrov ďalej od najbližšieho vchodu.

Nevýhody riešenia: Posunutie preliezačky v podstate nerieši problém s hlukom. Hluk, ktorý budú robiť prítomní ľudia, nie je možné znížiť.

Výhrada obyvateľov: Výskyt chuligánov, ktorí budú robiť hluk večer a v noci a budú zanechávať odpadky, rozbité fľaše a striekačky.

Navrhnuté riešenie: Namontovať lampu, ktorá by lepšie osvetlila priestor ihriska. Namontovať kameru, ktorá by bola pripojená na políciu. Zriadiť správcu detského ihriska.

Nevýhody riešenia: Na montáž lampy sú potrebné peniaze, ktoré Vrakuňa nemá a asi nebude mať. Pripojenie kamery na políciu bude tiež niečo stáť a bude s tým musieť súhlasiť polícia. Vo Vrakuni je jeden mestský policajt, ktorý nepracuje ani večer, ani v noci ani cez víkend, takže problémy nebude mať aj tak kto riešiť. Mestská polícia z Ružinova nebude mať kapacitu riešiť aj problémy na detskom ihrisku. Správca detského ihriska nebude strážiť ihrisko 24h denne, Vrakuňa nebude mať peniaze na zaplatenie správcu.

Výhrada obyvateľov: Detské ihrisko nebude mať kto udržiavať.

Navrhnuté riešenie: Mestská časť sa bude musieť 5 rokov starať o detské ihrisko – je to podmienkou čerpania peňazí z európskych fondov. Všetky herné prvky sú konštruované veľmi odolne a mali by dlho vydržať. Mestská časť sa bude starať o zeleň.

Nevýhody riešenia: Tráva určite uschne v priebehu prvého roka. Mestská časť mala a bude mať problémy s polievaním zelene – často bolo napr. auto na polievanie pokazené. Vrakuňa nebude mať peniaze na intenzívne polievanie trávnika, pod ktorým sú nepriepustné vrstvy stavebného odpadu a betónu. Podobne to môže byť so stromami. Skúsenosti sú také, že mestská časť stromy viac ničí ako zveľaďuje, napr. ničením kmeňov strunovými kosačkami.

Výhrada obyvateľov: Deti prídu o futbalové ihrisko.

Navrhnuté riešenia: Poslanec Bruna navrhol posunúť veľkú preliezačku ďalej od 2-poschodového domu a na uvoľnenom priestore vytvoriť priestor pre futbalové ihrisko. Kvôli tomu by bolo treba presadiť asi 7 stromov. Prítomní obyvatelia ale nesúhlasili s vytvorením futbalového ihriska, pretože by to pritiahlo ešte viac ľudí.

Nevýhody riešenia: Podľa všetkého deti prídu o futbalové ihrisko. V okolí už nie je nikde iné miesto na zriadenie futbalového ihriska. Vytvorenie futbalového ihriska v blízkosti 2-poschodového domu prináša problémy, napr. deti by hrali v tesnej blízkosti parkujúcich áut. Nie je reálne, že by tam mestská časť postavila nejaký plot. Takisto presadenie 7 stromov je veľmi zlý nápad – stálo veľa úsilia, aby tieto stromy prežili suché a horúce letá, presadenie by znamenalo veľké riziko, že uschnú.

K ďalším výhradám sme sa už nedostali. Napr. sme neriešili to, že sa stratí priateľská atmosféra vnútrobloku kvôli veľkému množstvu ľudí, ktorí tu budú chodiť.

Vrakunská samospráva svoje sľuby neplní

Je takmer nulová šanca, že sľuby poslanca Brunu samospráva splní. Poslanec Bruna dával sľuby, ktoré sám splniť nemôže. Na ich realizáciu budú treba peniaze, o ktorých rozhoduje 15 poslancov miestneho zastupiteľstva – nemáme vôbec žiadnu záruku, že ich schvália. Dokonca o realizácii sľubov budú rozhodovať iní poslanci, ktorí vzídu z komunálnych volieb v roku 2014. Vrakunský rozpočet bude napnutý, pretože Vrakuňa bude musieť zaplatiť 50.000€ ako svoj podiel na tomto projekte.

Skúsenosti s plnením sľubov vo Vrakuni sú zlé. Prečítajte si o niektorých veľkých podrazoch, ktoré naša samospráva spáchala: Podrazy vrakunskej samosprávy.

Zrušenie výstavby šiestich objektov občianskej vybavenosti

Na zhromaždení sme hovorili aj o výstavbe šiestich objektov občianskej vybavenosti, ktoré sa mali postaviť na voľných plochách pri domoch na Bebravskej a Dvojkrížnej.

Výstavba občianskej vybavenosti bola súčasťou územného rozhodnutia pre výstavbu domov. Územné rozhodnutie bolo vydané pre Renos, ktorý je teraz v konkurze.

Ešte v roku 2004 sme zorganizovali protesty proti výstavbe občianskej vybavenosti. Označili sme miesta, kde by sa mala občianska vybavenosť postaviť, usporiadali sme verejné zhromaždenie, petíciu podpísal 177 ľudí.

Odpoveďou poslancov bolo, že tu chcú mať rezervu pre výstavbu. Oficiálne nám dovolili na voľných miestach zasadiť stromy ale s tým, že ich budeme musieť sami vyrúbať, ak sa tu bude stavať.

Súčasní poslanci nie sú naklonení ďalšiemu zahusťovaniu sídliska (s výnimkou Žitavy), takže máme šancu, že sa pohneme s občianskou vybavenosťou dopredu. Na zhromaždení sme podpísali list, v ktorom žiadame zrušenie občianskej vybavenosti a uskutočnenie krokov potrebných pre vytvorenie zelene a oddychových miest. Podpíšte aj vy list proti výstavbe občianskej vybavenosti: 20131117 List občianska vybavenosť.

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Bebravská, Čo robia naši poslanci a starosta. Zálohujte si trvalý odkaz.

12 odpovedí na Poslanec sľúbil riešiť problémy, ktoré vzniknú výstavbou detského ihriska na Bebravskej

 1. Maja povedal:

  Úžasný nápad p. poslanca Bruna , ktorý navrhol posunúť veľkú preliezačku o pár metrov. Jeho fantastický nápad by som nominovala za ,, najväčšia hlúposť roka „. Predsa je nad slnko jasné , že to hluk vôbec nerieši . Všetko smeruje k tomu že (***vymazané adminom: nemôžeme obviňovať bez dôkazov***) ich kockaté zadočky už nič nevyriešia .

  • Stano Bruna povedal:

   Pani Maja,

   Vasu reakciu som si stihol precitat, este predtym ako bola zmazana. To co ste napisali je na trestne oznamenie, preto Vas ziadam o slusnost. Bol som na stretnuti obcanov, kde som sa snazil hladat kompromisne riesenia za chyby, ktore urobila mestska cast – starostka a nie poslanci. Poslancom bol predostrety navrh na ihrisko a to schvalili. Ulohou starosky bolo kvalitne pripravit projekt a to ze s Vami nikto nekomunikoval nie je chyba poslancov.
   Nie som hlupy, aby som tvrdil, ze posunutim ihriska o 5 m hluk pominie. To ako pan Sumsala zhrnul diskusiu do clanku je jeho pisomny prejav. V diskusii sa hladalo riesenie a posunutie o 5 m nie je vyhra, ale maly kompromis. Je divne, ze ked tam deti hraju futbal, pri ktorom sa stale krici, tak to nevadi. Ale destska preliezkla pre deti 3-5 rokov vadi, lebo kricia. Unika mi logika. Cely projekt sa podarilo zrealizovat velmi lacno, nikto si nenamazal vrecka, lebo za tie prachy sa to ani len nedalo. Ano, silo sa to rychlou ihlou, preto nie ste spokojni. Pol roka predtym som pisal statorske a prednostovi, aby zacali pracovat na danom projekte, ale nechali to na poslednu chvilu a s Vami nekomunikovali. 15 rokov MC pocuva poziadavky, ze tam chcete mat pekne ihrisko. Dane ihrisko je aj sucastou PHSR, kde ludia s tym suhlasili. Ihriska su verejne, sluzia pre deti a nepoznam ziadne, kde by deti ticho behali, ci liezli po preliezkach.

   Ked mate potrebu, rad sa s Vami stretnem a mozeme to opat prediskutovat.

   Stano Bruna
   poslanec SDKU-DS

   • Zabo povedal:

    „… nikto si nenamazal vrecka, lebo za tie prachy sa to ani len nedalo.“

    … a za aké prachy by sa týmto Vrakuňa-poslancom dali namazať vrecká ?

    • Stano Bruna povedal:

     Pan Zabo,

     ked je zakazka jasne predrazena, tak je zrejme ze ta „vata“ sa niekde strati. Vo Vrakuni sa robia kvalitne verejne obstaravania, s realnymi cenami a so sutazou. Nie jedno VO bolo zrusene z iniciativy poslancov, ked boli zle definovane podmienky alebo bolo riziko pochybenia. VO sa zopakovalo. Okrem toho poslanci nemaju vplyv na VO, takze ani vrecka si nemazu. Moja odpoved smerovala pani Maji, ktora velmi hrubo porusila prava obcanov, este ze to admin vymazal a dobre urobil. Tazko si ktokolvek maze vracka, ked nema ako a nie je z coho. A verim, ze to tak vo Vakuni bude aj nadalej platit!

     Stano Bruna

   • Marián Šumšala povedal:

    Je rozdiel, či vo vnútrobloku hrá 10 detí futbal alebo tam príde 100 ľudí – detí a rodičov na preliezačky. 100 nie je prehnané číslo – vo vedľajšom vnútrobloku je niekedy až 70 ľudí. Koľko ľudí môže prísť na najväčšie detské ihrisko vo Vrakuni za 10-násobne vyššiu cenu?
    Na diskusii sme sa dozvedeli, že detské ihrisko by malo byť aj pre väčšie deti ako 3-5 rokov, aby nahradilo futbalové ihrisko, ktoré tu teraz je. Takže určite sa tu nevyhodí 100.000 eur len pre deti do 5 rokov.
    Chcel by som vedieť, kto tu žiadal detské ihrisko – pochybujem, že miestni obyvatelia? Neviem presne, čo je v PHSR, ale pochybujem, že ľudia 15 rokov žiadali, aby v tomto vnútrobloku bolo pekné detské ihrisko.
    Poslanci o príprave detského ihriska vedeli, viac krát to bolo na komisiách aj v zastupiteľstve. Je to štýl súčasného vrakunského zastupiteľstva – rozhodovať o nás bez nás. Nie je to prvý prípad ani posledný.
    Je otázka, či nebol zámer nás obísť. Vrakuňa bola v tomto prípade v zlej situácii, pretože musela zrekonštruovať nejaké verejné priestranstvo, aby mohla žiadať o peniaze z EU. Predpokladám, že nemala na výber iné priestranstvo, pretože všade vo Vrakuni sú postavené bytové domy, a kde nie sú, tak tam sa majú stavať.

 2. Spätné upozornenie: Sťažnosť na výstavbu ihriska na Bebravskej | VRAKUNA.NET

 3. Michal povedal:

  Dokedy tu ešte bude toto bezprecedentné rozhadzovanie obecných peňazí poslancami a zamestnancami úradu na vlastné mimoriadne odmeny za kopy papiera do zberu?

 4. Marián Šumšala povedal:

  Dnes poslanci schválili odmenu vo výške jedného platu starostke, vicestarostovi a jednej úradníčke. Za vypracovania tohoto projektu pre dotáciu z eurofondov.

  • Stano Bruna povedal:

   Toto nie je pravda!!! Mimoriadne odmeny nedostala starostka a ani vicestarosta, ale prednosta a dve zamestankyne, ktore sa podielali na priprave 6 projektov pocas 6 mesiacov. Ked poukladate tychto 6 projektov na seba, tak presahuju vysku viac ako 1,5 m. Opodstatnene a jednohlasne rozhodnutie poslancov za kvalitnu pracu nad ramec pracovnych povinnosti. Tak sa to ma robit.

 5. juri povedal:

  Také hlúposti – posun o 5 metrov, nech sa deduško Mráz postaví na 24 hodín 5 m ďalej a meria zníženú hladinu hluku.

 6. Marián Mészáros povedal:

  Existujú tri pádne dôvody, prečo „revitalizácia vnútrobloku“ neobstojí v programe BSK. Je to jednoducho napadnuteľné (ak nie na BSK, tak na ministerstve pôdohospodárstva, alebo cez europoslancov v Bruseli) a keďže tých 10% viaže na seba celý balík peňazí z programu, za nerealizáciu celého projektu (odsúhlasené v jednom bode na mimoriadnom zasadnutí MS v auguste) bude zodpovedný ten kto to takto celé „upiekol“.
  Či už ide o zvýšený hluk, o znehodnotenie bytu alebo o iný princíp. Úradníci sú tu pre nás a nie my pre nich!

 7. JUDr. Lorant Kosa/Bebravska 7 povedal:

  Som velmi sklamany z postoja poslancov k vyhradam obyvatelov Slatinskej, Dvojkriznej a Bebravskej ulici, ale ked som si precital, ze na opravu skoly ma ist 850.000 €, tak je mi jasne, preco musime byt obetami totho planu, za 850.000 € sa totiz da postavit uplne nova skola a nie ju rekonstruovat, cize niekto, kto uz zjavne odchadza a je si vedomy, ze nebude pre nespokojnost obcanov opatovne zvoleny nechce odist s prazdynmi vreckami! Pokial ale dojde naozaj k postaveniu tohto ihriska, co bude mat za nasledok zvysenie hluku od deti, znizenie bezpecnosti obyvatelov po zotmeni pre pritomnost toxikomanov a nemoznost zaparkovat pocas dna pri dome, kedze tieto miesta budu obsadene navstevnikmi ihriska z inych casti mestskej casti/mesta, tak dojde k zasadnemu znizeniu kvality nasich zivotov v suvislosti s ihriskom a jeho negativnymi vplyvmi, co sa odzrkadli aj na znizenej trhovej hodnote nasich bytov. Ak teda dojde k vystavbe ihriska, mozeme podat hromadnu zalobu na mestsku cast o nahradu skody, ktora bude spocivat v znizeni trhovej hodnoty nasich bytov (odhadom 10 az 15%) na zaklade vypracovaneho znaleckeho posudku, ktory preukaze, ze k znizeniu hodnoty bytov doslo z dovodu vystavby ihriska, voci ktoremu mali obyvatelia/buduci zalobcovia vyhrady a nesuhlasili s nim, cim bude na sude preukazane, ze sme boli proti vystavbe a samotnou vystavbou nam vznikla skoda, koru nam bude musiet Mestska cast na zaklade rozhodnutia sudu aj vyplatit, ide asi o 100 bytov, som zvedavy, ze kde potom zoberie Mestska cast peniaze na vyplatenie nahrady skody vo vyske napriklad 2 miliony€??? Toto ale uz nebude tychto poslancov a ani starostku zaujimat, kedze uz nebudu poslancami a ani starostkou a na ich mieste budu sediet ini, ktori sa budu vyhovarat, ze oni tento problem iba zdedili a nemozu s nim nic uz spravit. A kto by predsa bural detske ihrisko ze?

  S uctou,

  Lorant Kosa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)