Mesto ide rozširovať cintorín na úkor lesoparku

Nie je pravda, že sa mesto vzdalo rozširovania Vrakunského cintorína, tak ako sa to objavilo v médiach, napr. tu. Na jednej strane síce vedenie mesta tvrdí, že Vrakunský cintorín sa rozširovať nebude. Na druhej strane mestskí poslanci robia potrebné dôležité kroky na rozšírenie cintorína a to je zmena územného plánu. V článku o rozširovaní cintorína je aj vyjadrenie starostky Lackovej, ktoré nie je pravdivé.

Prečítajte si článok o zrušení plánu rozšíriť Vrakunský cintorín na úkor lesoparku: Cintorín Vrakuňa smerom do lesoparku nerozšíria.

Územný plán by mal umožniť rozšírenie cintorína

Jedinou hlavnou právnou prekážkou rozširovania cintorína je územný plán. Podľa súčasného územného plánu nie je možné v lesoparku zriadiť cintorín. Úradníci nemôžu dať potrebné povolenia na rozšírenie cintorína. Ak by aj také povolenie dali, môžeme sa obrátiť na súd, ktorý by sme vyhrali.

Mestskí poslanci však idú zmeniť územný plán tak, aby v lesoparku bolo možné zriadiť cintorín. Práve začína proces schvaľovania zmien územného plánu Bratislavy. Medzi zmenami je aj zmena funkcie časti lesoparku na cintorín:

11 VR/31 MC HM PO MČ Vrakuňa, k.ú. Vrakuňa

Lok. Lesopark Brezová 1 v rozsahu parciel   č. 3898/3, 22, 23, 3898/37.

Zmena funkčného využitia z funkcie   technická vybavenosť pre vodné hospodárstvo /kód 601 na funkciu vyhradená   zeleň /kód 1120 cintorín.

Podnet nebol overený na zonálnej   úrovni.

Odpovedané listom hl. m.   52860/12/409276 z 16.10.2012

Vytvorenie územnoplánovacích   predpokladov pre rozšírenie cintorína Ružinov. Pozemky sú vo vlastníctve   hlavného mesta SR Bratislavy

Spolu s rozšírením cintorína je v zmenách územného plánu niekoľko ďalších zmien z celej Bratislavy, ktoré poslanci v máji tohto roku pretriedili a vybrali tie najdôležitejšie. Medzi dôležité zmeny, ktoré sa budú schvaľovať ako prvé, sa dostal aj cintorín. A to napriek už vtedy vyjadrenému nesúhlasu vrakunského miestneho zastupiteľstva zo dňa 23.4. T.j. mestskí poslanci vedeli o tom, že v lesoparku cintorín nechceme. Resp. to mali vedieť – mohol im to oznámiť náš poslanec Kugler, ktorý dokonca pracuje v komisii pre územné plánovanie.

Mestskí poslanci nás vydierajú

Napriek tomu teraz začína proces schvaľovania zmien územného plánu, v ktorých je aj rozšírenie cintorína. Proces trvá dosť dlho a vykonávajú ho úradníci. Tu nie je šanca, že by sme dosiahli vypustenie rozširovania cintorína. Ani neskôr nebude už možné túto jednotlivú zmenu vypustiť, pretože spoločne prerokované zmeny sa musia aj spoločne schváliť, resp. neschváliť.

Medzi zmenami sú aj naše požiadavky na zrušenie výstavby na športovisku na Slatinskej, pred zdravotným strediskom a na Kazanskej pri banke. Nakoniec sa tieto zmeny budú schvaľovať spoločne s rozšírením lesoparku. Buď budeme mať jedno: zrušenie výstavby ak zmeny schvália alebo druhé: zachovanie lesoparku, ak zmeny neschvália. Mestskí poslanci nás veľmi pekne vydierajú.

Lacková nehovorí pravdu

Starostka v spomenutom článku tvrdí, že vrakunskí poslanci zrušili súhlas s rozšírením cintorína kvôli problému s presakujúcou spodnou vodou. To nie je pravda. Skutočné dôvody vrakunských poslancov si môžete prečítať v zapisnica_20130423 na strane 19. Spomenuté dôvody sú: nesúhlas obyvateľov, nechceme prísť o zaujímavú časť lesoparku, informácia z Magistrátu, že to nie je vhodná alternatíva, finančná náročnosť, nevhodnosť takejto zámeny pozemkov pre súkromných vlastníkov pozemkov v lesoparku.

Problém s presakujúcou spodnou vodou nemá pre nás žiadny právny záväzok. Pokojne sa na Magistráte môže zo dňa na deň rozhodnúť, že presakujúca voda až tak nevadí a cintorín rozšíria. Hlavne ak bude mesto v úzkych a bude akútne potrebovať nové miesto na pochovávanie.

Zdá sa, že v prípade rozširovania cintorína sa nás snaží niekto pekne obabrať. Reči o tom, že sa nebude rozširovať zakrývajú skutočné kroky, ktoré k rozšíreniu vedú.

 

Všetky navrhnuté zmeny v územnom pláne sú v 03_Aktualizacia_UPN_MsZ_06_06_2013. Rozšírenie cintorína je na strane 45. Je to zaujímavé a dôležité čítanie. Je tam aj výstavba ďalších bytov v Podunajských Biskupiciach, čo ešte viac zhorší katastrofálne zápchy na Gagarinovej.

O hlasovaní Vrakunských poslancov, ktorí nesúhlasia s rozšírením cintorína na úkor lesoparku si prečítajte v článku Vrakunskí poslanci zrušili svoj súhlas s rozšírením ružinovského cintorína.

 

Tento obsah bol zaradený v Vrakunský lesopark. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 odpovede na Mesto ide rozširovať cintorín na úkor lesoparku

  1. Vrakuncan povedal:

    Som zvedavy, ako v nasledujucich volbach dopadne ta (******starostka, cenzuroval admin *****)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)