Starostka Lacková prenajala pozemok v lesoparku na 50 rokov zmluvou, ktorú nie je možné vypovedať

Zmluvná pokuta za vypovedanie zmluvy zo strany mestskej časti je tri milióny nemeckých mariek! To je vyše 1,5 milióna eura! Firma CZB Invest môže na pozemku v zanedbanej časti lesoparku vybudovať športové stredisko. Zmluva bola uzavretá 21.7.1997 na 50 rokov, t.j. do roku 2047. Uzavrela ju starostka Lacková.

Lacková uzavrela nevýhodnú zmluvu

Tu si pozrite zmluvu, akú uzatvára naša starostka: Zmluva o prenájme CZB Invest. Zmluva je krátka, stručná a jednoznačne nevýhodná pre mestskú časť.

Prenajatý je pozemok v neupravenej časti lesoparku s číslom 3898/17 a

s rozlohou 16316m2:

Prenajatý pozemok v lesoparku

Prenajatý pozemok v lesoparku

Cena za prenájom je 5Sk/m2 ročne, to je spolu 2624 eur ročne. CZB Invest teraz za prenájom nič neplatí, prvá splátka je až po vydaní stavebného povolenia.

Zmluva nie je ošetrená žiadnymi sankciami zo strany miestnej časti, ak by CZB Invest zmluvu nedodržal. CZB Invest nie je povinný tu športovisko postaviť. Ani v takom prípade však nie je možné zmluvu vypovedať, resp. len s uvedenou nehoráznou zmluvnou pokutou.

CZB Invest má predkupné právo na pozemok. A to aj v prípade, ak nič nepostaví.

V súčasnosti je ohrozená presná polovica lesoparku

V súčasnosti vlastnia súkromníci 36.303 m2 v neupravenej časti lesoparku, kde by chceli stavať bungalovy. Rozšírenie cintorína ohrozuje  23.076 m2, dúfame, že k tomuto nedôjde. Spolu s prenajatým pozemkom na športovisko by sme z celkovej plochy lesoparku 154.480 m2 mohli prísť o presnú polovicu – 49%.

Územný plán tu nedovoľuje výstavbu športoviska

Športovisko tu teraz nie je možné postaviť, nedovoľuje to územný plán. Ani sa zmena územného plánu nechystá a ani tak ľahko asi nebude, pretože ju neodsúhlasia organy ochrany prírody – lesopark plní funkciu biokoridora.

Tenisové kurty v lesoparku?

Je otázne, či je vhodné v lesoparku postaviť športové stredisko na úkor prírody. V inom projekte boli na týchto miestach navrhnuté tenisové kurty a parkoviská. Pre obyvateľov Vrakune by bolo asi lepšie, ak by tu príroda zostala zachovaná a uskutočňovalo sa tu športovanie v prírode.

Vrakuňa má stále možnosti budovať športoviská mimo lesoparku. Napríklad iný pozemok v blízkosti lesoparku, na rohu Brezovej ulice a ulice Na piesku, je určený na výstavbu športového areálu. Ale to už bude minulosť. Na tomto pozemku by sa totiž mali postaviť domy – podľa návrhu zmeny územného plánu. Podľa vedúceho vrakunského stavebného úradu Petreka by tu vraj športovisko majiteľ pozemku nikdy nepostavil.

Je už načase, aby sme sa vo Vrakuni dohodli, čo vlastne chceme, aby bolo v lesoparku. Ako v jeho upravenej, tak aj neupravenej časti. Malo by sa rozhodnúť podľa predstavy nás obyvateľov. O osude lesoparku by nemala rozhodovať starostka za zavretými dverami. Ani poslanci. Máme už skúsenosti, že ich rozhodnutia sa môžu podstatne líšiť od vôle obyvateľov. Pokiaľ nebude existovať koncepcia využitia lesoparku, bude toto územie eldorádom záujmových skupín a netransparentných rozhodnutí politikov.

Bohužiaľ však do roku 2047 tu nemôže Vrakuňa na prenajatej časti lesoparku uskutočňovať žiadne svoje plány.

Lacková proti obyvateľom

Môžeme sa spoľahnúť na Lackovú, že bude stavať úplne všade, kde je nejaké voľné miesto. Na príklade tejto zmluvy môžeme vidieť dvojtvárnosť jej politiky. Pred voličmi by za Vrakuňu hádam aj život položila. V ústraní svojej kancelárie podpisuje takéto zlé zmluvy.

Škoda, že sme o tejto zmluve nevedeli pred poslednými komunálnymi voľbami. Ale to by Vrakuni moc nepomohlo, aj druhý kandidát na starostu – Fatura, robil podobné prešľapy, napr. kúpil softvér SAP, kvôli ktorému naňho podala mestská časť trestné oznámenie. Zdá sa, že nemáme šancu, aby sa tu pre nás urobilo niečo dobré.

Tento obsah bol zaradený v Čo robia naši poslanci a starosta, Vrakunský lesopark. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Starostka Lacková prenajala pozemok v lesoparku na 50 rokov zmluvou, ktorú nie je možné vypovedať

  1. Vrakuncan povedal:

    Mne nejde do hlavy, ako mohol taku atrapu niekto volit. Pripomenme si: http://bratislava.sme.sk/c/2638943/prokuratura-preveruje-postup-starostky-vrakune.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)