Vrakuňa bude mať svoju železničnú zastávku

Železnice by mali vo Vrakuni postaviť železničnú zastávku. Hotová by mala byť v roku 2015. Zastávka bude v blízkosti zastávky MHD na Čiližskej.

Tu by mala byť vlaková zastávka

Tu by mala byť vlaková zastávka

Projekt by mal byť financovaný z fondov EU a preto je pravdepodobné, že železničiari zastávku naozaj postavia a dokonca v určenom roku, čiže 2015.

Spolu zo zastávkou na našom sídlisku sa postavia aj ďalšie tri: v Ružinove v blízkosti konečnej MHD na Astronomickej, v Trnávke a v Rači pri Mladej garde.

Vrakuňa vraj kedysi železničnú zastávku mala. Naša miestna časť má veľkosť porovnateľnú s okresnými mestami a hoci leží na železničnej trati, nemá vlastnú zastávku. Cestovanie z Podunajských Biskupíc je dosť nepohodlné, treba ísť asi 15 minút peši.

Všetky štyri zastávky by mohli pomôcť vytvoriť niečo ako S-bahn – rýchlu prímestskú MHD. Na dobré fungovanie MHD a pritiahnutie ďalších cestujúcich do MHD je vraj takýto S-bahn nevyhnutný. Spolu so súkromným dopravcom, ktorý nebude mať problémy jazdiť tak často, ako budú ľudia potrebovať sa môžeme dočkať pohodlného a rýchleho cestovania do centra a iných častí Bratislavy.

Tu sú oficiálne informácie o výstavbe zastávok od ŽSR:

Bratislava – Mladá garda bude situovaná v medzistaničnom úseku Bratislava hl. St. – Bratislava Nové Mesto ako prestupný terminál osobnej prepravy medzi vlakovou a električkovou, resp. autobusovou dopravou. Nová železničná zastávka bude celá v priamom úseku trate a prístupná z Račianskej ulice na strane bližšej k stanici Bratislava Nové Mesto ako krajné nástupište umiestnené vľavo v smere staničenia. Pri zdvojkoľajnení predmetného traťového úseku v stavbe prepojenia koridorov TEN-T 17 bude zastávka rozšírená o druhé krajné nástupište pri novej koľaji. Prístup na zastávku bude riešený mimoúrovňovo s využitím jestvujúceho podjazdu a chodníka pre chodcov.

Bratislava – Trnávka bude situovaná cca v 4,1 km jednokoľajnej trate Bratislava Nové Mesto – Podunajské Biskupice. Nakoľko sa jedná o trojkoľajný úsek z dôvodu súbehu tejto trate s dvojkoľajkou Bratislava Nové Mesto — Bratislava ÚNS, bude zastávka navrhnutá ako krajné nástupište po ľavej strane v smere staničenia. Nová železničná zastávka bude zo strany sídliska a miesta zastávky MHD prístupná novým podchodom pod trojkoľajnou železničnou traťou.

Bratislava – Ružinov bude situovaná cca v 5,1 km jednokoľajnej trate Bratislava Nové Mesto – Podunajské Biskupice. Nakoľko sa jedná o trojkoľajný úsek z dôvodu súbehu tejto trate s dvojkoľajkou Bratislava Nové Mesto- Bratislava ÚNS, bude zastávka navrhnutá ako krajné nástupište po ľavej strane staničenia. Nová železničná zastávka bude zo strany sídliska  a miesta zastávky MHD prístupná novým podchodom pod trojkoľajnou železničnou traťou a pod obojsmernou cestnou komunikáciou. Uvedený podchod bude v pokračovaní Astronomickej ulice vyústený k jestvujúcim komunikáciám pre chodcov cez priechody, ktoré vedú na zastávky MHD vrátane zastávok električkovej dopravy.

Bratislava – Vrakuňa bude situovaná na jednokoľajnej trati Nové Mesto – Podunajské Biskupice ako krajné nástupište po pravej strane v smere staničenia v lokalite mestskej časti Vrakuňa – okolie ulice Čiližská. Nová železničná zastávka bude navrhnutá v blízkosti zastávky MHD a zo strany sídliska prístupná úrovňovými novovybudovanými chodníkmi vo väzbe na miestne komunikácie pre chodcov cez priechody ma cestných komunikáciách.

Tento obsah bol zaradený v Doprava, Iné. Zálohujte si trvalý odkaz.

7 odpovedí na Vrakuňa bude mať svoju železničnú zastávku

 1. Marián povedal:

  Všetko je akosi inak. Zastávky by sa mali postaviť do roky 2025-2030. Čo tam môžu stavať 17 rokov?! Vo Vrakuni to musia postaviť za 3 mesiace. Vrakuňa je však až v druhom pláne. Viď:
  http://bratislava.sme.sk/c/6713963/namiesto-metra-pojde-na-bratislavske-sidliska-vlak.html

  • Marián povedal:

   Ešte by som chcel pridať informáciu, že železnici zrušili súťaž na zhotovenie projektovej dokumentácie pre výstavbu zastávok. Železnice tým pádom teraz nevedia, v akom termíne bude možné zastávky postaviť.

 2. ehm povedal:

  tu pri tom datume by som dal riadne uvodzovky.. v zhladom na vytazovanie trate aj nakladou dopravou…coraz castejsie kontajnerova preprava a vzhladom na to ze ide na dlhom useku o jednokolajku je coraz mensia pravdepodobnost realizacie danej zastavky.. podnet na vytvorenie zastavky bol uz dlhsie.. novy dopravca nepozadoval.. podstatne je ze vrakuna ako mestska cast nerobila lobing za tymto ucelom…

  • Kika povedal:

   Mestská časť požadovala zastávku nepretržite od roku 1996. Stále bola pre ŽSR neefektívna.
   Musím vás ale sklamať, pretože zrušením výstavby filiálky v centre mesta v rámci prepojenia koridorov TEN-T, nebude pokračovať výstavba ostatných zastávok a teda ani tej vo Vrakuni. Ministerstvo sa rozhodlo radšej investovať peniaze do kúpy električiek a trolejbusov, ako systematicky budovať dopravnú sieť v rámci mesta. Tým nechcem povedať, že električky nie sú potrebné, ale chýba mi v riešení dopravy systém a postupná realizácia krokov. Zvyšné peniaze z EÚ sa totiž použijú na nákup električiek v Košiciach a možno trolejbusov v Prešove.

   • ehm povedal:

    na zaklade mojich informacii zastavka bola pozadovana na ZSSK a nasledne oni na ZSR..ale mohol nastat ten stav, ze poziadavka sa nedostala na spravne oddelenie.. zaroven podla mojich informacii nebola zastavka na cilizskej ani v plane TEN trate, kedze TEN trat bola projektovana v prvej variante „potiahnutim“ trate na letisko.. smer Cilizska bol v stave „mozno“ sa bude realizovat.. ale by museli vylucit z tej trate nakladnu dopravu, co by sa tazko realizovalo.. bolo neoficialne vysvetlenie investora..

    • marián povedal:

     Mám list zo ŽSR z 16.10.2012, podľa ktorého stále prebieha projekt výstavby týchto zastávok, teraz je vo fáze súťaže na zhotoviteľa projektovej dokumentácie. Neviem, či máte nejaké novšie informácie, asi nemáte. Takže si myslím, že tie zastávky sa postavia, zatiaľ tento zámer nie je zrušený. Projekt TENT nemá s výstavbou týchto zastávok nič spoločné.

    • ehm povedal:

     Pokial mate taketo vyjadrenie,som ako obyvatel vrakune rad.. vzhladom na zmenu ludi zsr ktory mali vystavbu investicne realizovat..a v zhladom na skutocnost ze dopravu vo verejnom zaujme vykonava sukromny dopravca, mohlo doist k posunu v tejto veci… ostava verit ze to neskonci ako ostatne projekty zo strany investora a to nie ohladom vystavby ale aj vytvorenia podmienok pre prevadzku vlakov pri vyuzivani tychto zastavok..plati aj pre dopravcu…do teraz sa „jazdilo“ aj na zaklade ustupkov…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)