Neporiadok pri Pentagone 3

Bratislavské mestské časti Podunajské Biskupice a Vrakuňa na viacerých miestach od seba oddeľuje akurát cesta. Ako vysokoškolsky vzdelaný človek, koordinátor drogovej prevencie a obyvateľ Pentagonu s viac ako 30- ročnými skúsenosťami registrujem, že podobné problémy v oblasti čistoty a poriadku, či oblasti kriminality v našej lokalite dosť rozdielne riešené. Na základe osobných skúseností uvádzam aspoň niekoľko rozdielových vecí práve pri Pentagone, kde obe mestské časti rozdeľuje len Stavbárska ulica.

Mestská časť Podunajské Biskupice:

  • trávnatý priestor na druhej strane cesty oproti Pentagonu sa pravidelne kosí a priestor sa čistí,
  • už dávno sa spravil poriadok v problémovej krčme pri ZŠ Bieloruská a v súčasnosti je tam už celkom pokoj
  • murovaná ruina bývalého občerstvenia oproti Pentagonu, v ktorej prespávali neprispôsobivé osoby, bola po upozornení občanov v priebehu jedného týždňa zbúraná a zrovnaná so zemou a je tam trávnatá plocha,
  • v zdravotnom stredisku na Bieloruskej poskytli priestor pre štátnu políciu, ktorá odtiaľ rieši problémy v okolí.

Mestská časť Vrakuňa:

  • pri Pentagone a blízkom okolí stále chýbajú systémové riešenia pri kosení trávnatých plôch, či pri čistení okolia,
  • aj s podporou bývalej garnitúry MÚ Vrakuňa boli pod jedným vchodom Pentagonu situované až štyri krčmy, z ktorých je v súčasnosti v prevádzke ešte jedna krčma s herňou. Pri nej sa sústreďujú najproblémovejšie osoby z celého okolia. Nikto kompetentný dlhodobo  nerieši ani  ohrozovanie mravnostnej  výchovy mládeže, keď do herne chodia za svojimi rodičmi aj deti  predškolského veku.
  • pod schodmi terasy Pentagonu je priestor, v ktorom prespávali narkomani a ďalšie problémové osoby. Trvalo viac ako 4 mesiace, kým sa tento priestor niekoľkými tvárnicami zamurovali. Pritom tento priestor patrí pod správcovskú spoločnosť Spokojné bývanie s. r. o. , ktorá priamo spadá pod MÚ Vrakuňa a problém sa mohol odstrániť prakticky na počkanie.

  • rovno pod oknami obyvateľov Pentagonu bola viac ako 8 mesiacov hlboká neoznačená jama, kde hrozilo aj nebezpečenstvo úrazu, ale napriek viacerým upozorneniam to kompetentné osoby prehliadali. Až po tomto období to bolo bagrom bolo zasypané a zrovnané so zemou. Na jednej strane je klub Mixáčik, ktorý robí rôzne aktivity pre deti z Pentagonu, ale už nikto si nevšíma ohrozovanie mravnostnej výchovy mládeže v blízkej herni, či nebezpečenstvom úrazu pri spomínanej jame.

  • pri Pentagone je už vyše roka pristavený príves Mestskej polície, pri ktorom pôsobili mestskí policajti, ktorí ale nemali kompetenciu na zasahovanie proti problémovým osobám priamo v Pentagone. V súčasnosti tam už dlhodobo  nevidno žiadny pohyb, či aktivitu a ľuďom bývajúcim v tejto časti Vrakune nie je ani známe, akú funkciu príves plní.

Ja osobne očakávam od kompetentných, že aj v tejto časti Vrakune zabezpečia aj v oblasti čistoty a poriadku, či bezpečnostnej oblasti porovnateľné podmienky s inými časťami našej mestskej časti. A mohli by si vziať príklad aj od našich susedov z Podunajských  Biskupíc, kde sa porovnateľné problémy riešia systematicky, lepšie a výrazne pružnejšie ako vo Vrakuni. A deje sa to aj bez množstva masmediálnych výstupov, či prezentácií na spoločenských sieťach.

(Miro Izakovič)

Tento obsah bol zaradený v Pentagon. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)