Ovládne zastupiteľstvo menšina z rodinných domov?

V poslednom čase ovládajú miestne zastupiteľstvo poslanci bývajúci v rodinných domoch. Napr. v tomto volebnom období bolo v zastupiteľstve 7 poslancov z rodinných domov a 8 poslancov zo sídliska. Napriek tomu, že pomer obyvateľov z rodinných domov a zo sídliska je podľa môjho odhadu 1:3. Takto sa dostáva sídlisko do podriadenej polohy, napriek tomu, že na sídlisku žije viac obyvateľov.

Je logické, že títo poslanci uprednostnia rozhodnutia výhodné pre ľudí z rodinných domov. Hlavne, keď obce majú málo peňazí a nie je možné uspokojiť aj obyvateľov rodinných domov aj obyvateľov sídliska. Príkladom je napríklad rozhodnutie súčasného zastupiteľstva minúť milión eur na opravu ciest v časti rodinných domov. A napríklad pre mládež na sídlisku sa ušla opäť nula. Nedajte sa mýliť, že na sídlisku bolo obnovené športovisko na Slatinskej ulici – miestne zastupiteľstvo nedalo na obnovu ani euro.

Okrem toho ľudia za Malým Dunajom majú málo spoločného zo sídliskom. Drvivú väčšinu vecí – škôlku, školu, nákupy, si ľahšie vybavia v Ružinove alebo inde, akoby sa mali trepať dennodenne do Vrakune a zabíjať čas v zápchach.

Okrem toho je chyba je aj to, že poslanci zo sídliska málo presadzujú záujmy sídliska. Prečo je to tak, je ťažko povedať. Ja vidím príčinu hlavne v zlom sociálnom stave sídliska – väčšina schopných, mladých ľudí sa odtiaľto rýchlo odsťahuje do Ružinova alebo do Rovinky. Výsledkom je aj to, že tu žije mnoho ľudí v podnájme alebo len na prechodnú dobu – tí toho veľa nepotrebujú – cestu, parkovisko, detské ihrisko a škôlku. Potom úroveň poslancov odzrkadľuje slabú sociálnu úroveň sídliska.

Na druhej strane, niektorí poslanci z rodinných domov majú dostatok citu pre spravodlivú komunálnu politiku. Spomínam si napr. podporu poslanca Štubniaka v niektorých kauzách, napr. jeho odpor voči privatizácii zdravotného strediska, ktoré by nám na sídlisku veľmi chýbalo.

Je pravda, že pre sídlisko išlo v rokoch 2014 – 2015 dosť veľa peňazí – robili sa rôzne opravy na školách a škôlkach, obnovil sa denný stacionár. Opravilo sa aj detské ihrisko vo vnútrobloku na Bebravskej, aj keď by bolo lepšie, keby sa táto kontroverzná oprava vôbec neurobila. Tieto peniaze však išli z európskych peňazí, mestská časť zaplatila len zlomok z ceny. Okrem toho mala táto investícia práve vykompenzovať sociálnu zaostalosť tejto časti Vrakune. Nehovoriac o tom, že z niektorých týchto investícii nemajú prospech len obyvatelia sídliska – napr. denný stacionár, resp. školy.

Rovnako napr. investícia 600.000€ do zdravotného strediska je potrebná pre všetkých obyvateľov Vrakune.

Zostáva však stále veľmi konfliktná investícia milión eur do opravy ciest – pôvodne sa mali opravovať len cesty za Malým Dunajom. Až po rôznych občianskych aktivitách sa poslanci rozhodli urobiť úplne zbytočnú opravu Železničnej ulice. Pritom mládež –  a nielen na sídlisku, už dlhé roky nedostala ani euro.

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Komunálne voľby 2018. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)