Čudné rozdelenie volebných obvodov

Vo Vrakuni budeme tento rok po novom voliť v 4 volebných obvodoch. Rozdelenie obvodov je však dosť čudné. Voliči z rodinných domov za Malým Dunajom získali oveľa väčšiu voličskú silu ako voliči na sídlisku. Ovládnu opäť miestne zastupiteľstvo poslanci z rodinných domov? Napriek tomu, že v rodinných domoch býva menšina voličov? Voliči zo Stavbárskej získali samostatný volebný obvod, vraj kvôli tomu, aby obyvatelia Pentagonu mali svojho zástupcu v zastupiteľstve. Opak je však pravdou – voliči zo Stavbárskej majú najmenšiu možnosť ovplyvňovať Vrakunskú politiku.

Tu si pozrite rozdelenie volebných obvodov, a v ktorom volebnom obvode budete voliť: 20180626 material-na-rokovanie Bod 7

Rozdelenie volebných obvodov je približne takéto:

Volebný obvod č. 1: rodinné domy za Malým Dunajom

Volebný obvod č. 2: Sídlisko okolo Pešej zóny + Píniová + Ráztočná ulica a okolité rodinné domy

Volebný obvod č. 3: Stavbárska ulica

Volebný obvod č. 4: Časť sídliska na strane Kazanskej ulice.

Tu si pozrite, koľko poslancov sa volí v jednotlivých obvodoch:

obvod poslanci voliči voliči na 1 poslanca
1 3 2904 968
2 6 6932 1155
3 1 1672 1672
4 5 6223 1245

 

Nerovnomerné rozdelenie obvodov, ľudia na sídlisku v nevýhode

Z tabuľky vidno, že na 1 poslanca v 1. obvode pripadá 968 voličov. Na 1 poslanca v 3. obvode pripadá 1672 voličov.

Je to obrovský nepomer, ktorý podstatne zvýhodňuje voličov z rodinných domov. Voliči z rodinných domov majú takto oveľa silnejšie zastúpenie v miestnom zastupiteľstve, ako voliči zo sídliska a zvlášť ako voliči zo Stavbárskej ulice.

Oveľa spravodlivejšie  by napr. bolo keby voliči v 1. volebnom obvode volili 2 poslancov. Ale ešte aj vtedy by boli na tom lepšie ako voliči zo Stavbárskej, pretože na 1 poslanca by pripadalo 1452 voličov.

Ak chcel starosta zvýhodniť ľudí z Pentagonu, mohol navrhnúť 2 poslancov v 3. volebnom obvode. Vtedy by tu pripadalo 836 voličov na 1 poslanca. Ale starosta zjavne nechcel zvýhodniť voličov z Pentagonu a vrakunskí poslanci mu to odhlasovali – dokonca ja tí zo sídliska.

A na dôvažok, do 1. volebného sú zaradení aj voliči, ktorí majú trvalý pobyt v mestskej časti Vrakuňa, ale nemajú pobyt na konktrétnej ulici. Ide o 477 voličov, ktorí zvyšujú počet voličov v 1. obvode, čo umožňuje ďalej zväčšiť počet poslancov v tomto obvode.

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Komunálne voľby 2018. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Čudné rozdelenie volebných obvodov

  1. Brigita Nováková povedal:

    Vždy bolo sídlisko dolné hony “ odstrkované, neakceptované “ lebo sídlišťania zobrali starovrakunčanom ich pôdu, pozemky a majetky ma výstavbu bytových domov. Podľa starostky Lackovej preto nemali sídlišťania nárok na nič, mali len držať hubu a krok. (Paradoxom je, že p. Lacková prišla do Vrakune z Oravy, takže žiadna starovrakunčanka /
    Načo potom volíme poslancov za 4 obvod, keď nikto z nich pre sídlisko
    nič nespraví.

    G. Nováková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)