Nasadnite v sobotu 23.9. na akýkoľvek 2-kolesový dopravný prostriedok – motorka, bicykel, a zúčastnite sa Výjazdu ku toxickým skládkam. Začíname o 11:00 vo Varan rider na Žitavskej ulici 5. Na spanilú jazdu vyrážame o 12:00. Trasa je: skládka toxických odpadov vo Vrakuni, Most pri Bratislave a naspäť.
Už tretí rok organizujeme Výjazd, kvôli odstráneniu toxickej skládky, ktorá presakuje do spodných vôd. Na Výjazde sa zúčastni aj odborník na odstraňovanie skládok, aj s jeho pomocou aby sme chceli pomôcť vyriešiť tento problém.
Zistili sme ďalších deväť aktívnych skládok (!!!) v Bratislave a okolí, ktoré ohrozujú obyvateľov podobne ako skládka vo Vrakuni.
Výjazd s pokračovaním na jednu z aktívnych skládok má v spolupráci s miestnym úradom Vrakune a odborníkom za úlohu INFORMOVAŤ O RIEŠENIACH.
Nech sa páči, rozhovor s odborníkom:
- Dobrý deň p. Krasnec. Mohli by ste sa predstaviť v rámci Vašej odbornosti?
V oblasti odpadoveho hospodarstva pracujem uz 17 rokov. Vystriedal som som niekolko top manazerskych pozicii vo firmach zaoberajucich sa odpadovym hospodarstvom alebo recyklaciou odpadov. V sucasnosti posobim na pozicii generalneho riaditela spolocnosti AVE SK odpadove hospodarstvo a pozicii prezidenta Asociacie podnikatelov v odpadovom hospodarstve.
- Aký je Váš názor na kapsuláciu a úplnú likvidáciu (sanáciu) toxickej skládky vo Vrakuni, kde už je zákaz používania spodnej vody?
Vyjadrim sa v skratke: Kapsulacia je metoda, ktora docasne zabezpeci, aby sa nebezpecne latky zo skladky vo Vrakuni nerozsirovali do okoliteho prostredia. Uplna sanacia/likvidacia je najvhodnejsie riesenie na vyriesenie daneho problemu.
- Z toho vyplýva, že nám chýbajú len peniaze?
Z mojho hladiska ano, peniaze su najvacsim problemom, nakolko uplna sanacia stoji cca 5 nasobne viac ako kapsulacia, ale je to riesenie, ktore uplne vyriesi problem s touto skladkou nebezpecneho odpadu.
- Viete nám povedať aj o ďalších živých skládkach, ktoré ohrozujú svoje okolie?
V sucasnosti sa v okoli Bratislavy nachadza niekolko „zivych skladok odpadov“, aj ked sa o tychto miestach neda hovorit ako o skladkach. Su to miesta, kde sa vyvaza odpad z Bratislavy a okolia v obrovskom mnozstve (podla nasich odhadov su to desiatky tisíc ton odpadov rocne).
Tieto miesta, aj napriek tomu, ze spolocnosti, ktore ich prevadzkuju maju povolenia na nakladanie s odpadmi su uplne nevhodne na zneskodnovanie odpadov. Tieto miesta nepresli ziadnym povolovacim konanim v zmysle zakona o IPKZ ani zakona o EIA a nie su ani v sulade so zakonom o odpadoch.
Hrozi tu nielen to, ze casom sa stanu environmentalnymi zatazami, no vzhladom na fakt, ze nikto nevie, co presne sa tam vyvaza, moze sa a podla nasho nazoru uz aj je ohrozenie podzemnych vod na Zitnom ostrove. A to je problem, na ktory je potrebne poukazat, nakolko Zitny ostrov je nasa najvacsia zasobaren podzemnych vod.
- Dajú sa odstrániť aj tieto skládky?
Ano, daju sa, no je to zlozity proces a financne velmi narocny, co v konecnom dosledku zaplatia obce, v ktorych sa taketo zariadenia nachadzaju, nehovoriac o tom, co vsetko mozu takeho „skladky“ obcanom sposobit.
V prvom rade treba zastavit ukladanie odpadov na tieto miesta a nasledne zabezpecit ich bezpecne odstranenie.
- Takže spôsoby sú. A zdá sa, že chýba skôr zdravý rozum ako financie. Obyvatelia týchto miest ani len netušia, že môžu dopadnúť ako Vrakuňa. Myslíte, že by pomohla lepšia informovanosť?
Ano sposoby su, no v sucasnosti vitazia „peniaze nad zdravym rozumom a ochranou zivotneho prostredia“. A urcite by pomohla lepsia informovanost, aby obyvatelia pochopili, co sa v ich okoli deje.
Takže môžeme spoločne veriť, že spanilá jazda a naša „pomocná ruka“ donesie tieto riešenia až na Ministerstvo životného prostredia, s ktorým to dotiahneme do zdárneho konca. Ďakujem Vám za rozhovor.
(michaela žilková)