Takto to vyzeralo na 2. ročníku „Motovýjazdu k pitnej vode“

embedded by Embedded Video

Dňa 21.5.2016 sa uskutočnil už 2. ročník Motovýjazdu k pitnej vode. Spanilá jazda mala poukázať na problém s únikom chemikálii z toxickej skládky vo Vrakuni, ktorý ohrozuje nielen obyvateľov ale aj pitnú vodu na Žitnom ostrove. Má upozorniť hlavne na to, aby sa už konečne začalo s aktívnou sanáciou.

20160528 Motojazda 4

Pod nohami nám pláva 90 000 m3 toxického odpadu z chemických závodov so 440 druhmi chemikálií. Od roku 1997 bol oficiálne potvrdený únik toxických látok do našich podzemných vôd. Od roku 2002 máme vo Vrakuni oficiálny zákaz čerpania spodnej vody zo studní, ktorý dodnes nebol zrušený. Už 7 rokov je skládka označená ako priorita vzhľadom na reálne ohrozenie podzemných vôd. Kontaminácia Žitného ostrova, našej pitnej vody, hrozí do 10 rokov.

Od minulého roka, kedy sa konal 1. ročník, sa veľa vykonalo. Na základe povinných prieskumov odborníci vymysleli dve riešenia. Jedno riešenie je formou kapsulácie skládky s nedoriešeným koncom. Vraj si s tým poradia budúce generácie. Druhé riešenie je to, po ktorom už toľko rokov všetci túžime. Aktívna a úplná sanácia skládky.

Spanilú jazdu sme si všetci užili. Občerstvenie bolo pochválené. A poviem Vám, ten pocit na srdci, je neopísateľný. A naozaj verím, že veci sa pohli k lepšiemu…

Okrem toho sa vo štvrtok 26. mája uskutočnilo rokovanie za okrúhlym stolom o skládke CHZJD vo Vrakuni.

(Michaela Žilková, OZ Pán Občan)

20160528 Motojazda 1

20160528 Motojazda 3 20160528 Motojazda 2

 

 

Tento obsah bol zaradený v Zdravé prostredie. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)