Starosta chce zvýšiť transparentnosť, v skutočnosti však informácie stále viac skrýva

Starosta predkladá na zasadnutie vrakunského zastupiteľstva opatrenia na zvýšenie transparentnosti. V dokumente sú navrhnuté opatrenia, ktoré by mali vyniesť Vrakuňu z posledných miest v rebríčku transparentnosti vyššie. V skutočnosti však starosta zmenil rozpočet tak, že je v ňom podstatne menej informácií o hospodárení miestneho úradu. Podobne aj chystaný prenájom zdravotného strediska Spokojnému bývaniu by nás pripravil o všetky podrobné informácie o hospodárení zdravotného strediska.

Tu si pozrite opatrenia na zvýšenie transparentnosti: Návrh opatrení na zvýšenie transparentnosti samosprávy

Pozrite tiež: Vrakuňa je na chvoste rebríčka v otvorenosti k občanom

V opatreniach je napríklad aj zavedenie participatívneho rozpočtu. Toto zložité označenie znamená, že vrakunčania by mohli priamo rozhodovať o niektorých položkách v rozpočte.

Skrývanie informácií o hospodárení miestneho úradu

V najnovšom rozpočte už sú mzdové prostriedky všetkých zložiek evidované pod jednou položkou. Doteraz boli napr. mzdy Strediska údržby (VPS) evidované zvlášť. Toto dáva starostovi nekontrolovateľnú právomoc presúvať platy do oddelení a pre ľudí tak, ako sa mu hodí. Napr. vraj pracovníci VPS mali minulý rok krátené prémie o 30%, kde budú tieto peniaze presunuté, a či sa prejavia v znížení mzdových nákladov, nebudeme vedieť zistiť. Na úrade sú napr. teraz dve úradníčky v oddelení životného prostredia, kde doteraz bola vždy jedna pani.

Podľa jedného poslanca budeme môcť v prípade potreby informácie o mzdách v jednotlivých zložkách úradu získať. To však nie je úplne pravda, pretože bude len na ochote starostu, či nám tieto informácie poskytne. Podľa Zákona o slobodnom prístupe k informáciám nemusí takúto informáciu sprístupniť: podľa zákona je možné sprístupniť len informácie, ktoré na úrade jestvujú. Ale súhrnná informácia o mzdách vo VPS tam napr. nebude.

Podobne nebude možné tieto čiastkové mzdové náklady kontrolovať ani poslancami ani kontrolórkou. Poslanci tiež nebudú môcť v rozpočte podrobnejšie rozhodnúť, koľko peňazí má ísť napr. na mzdy na úrade a koľko na mzdy vo VPS.

Zo strany starostu môže ísť o pomstu a zamedzenie občianskej kontroly. Na základe informácií o mzdách vo VPS sme vedeli presne vypočítať, koľko prerobíme na premene VPS na eseročku: Poslanci rozhodli o premene strediska pre údržbu zelene na eseročku, napriek tomu, že vedeli, že je to nevýhodné; na mieste VPS by mali stáť byty

Pozrite tiež: Starosta Kuruc ide skrývať informácie o mzdách pre úradníkov

Skrývanie hospodárskych informácií o zdravotnom stredisku

Chystaný prenájom  zdravotného strediska Spokojnému bývaniu spôsobí, že v rozpočte ani v záverečnom účte nebudú žiadne informácie o financiách v zdravotnom stredisku. Nebude teda žiadna kontrola zo strany občanov. Ani poslanci nebudú môcť rozhodovať o tom, koľko peňazí pôjde na jednotlivé položky zdravotného strediska.

Niektorí poslanci tak budú môcť nerušene šíriť lži o hospodárení a strate v zdravotnom stredisku: Poslanec Bruna nehovorí pravdu o zdravotnom stredisku

Opäť môže byť jedným z motívov starostu pomsta a vyhýbanie sa občianskej kontrole. Jedným z argumentov v našich akciách proti prenájmu strediska bola aj nevýhodnosť finančnej stránky prenájmu.

Poslanci schvália starostovi všetko

Starosta by nemohol robiť takéto kroky, ktoré posúvajú Vrakuňu do stále mútnejších vôd, keby mu to väčšina poslancov neschvaľovala. Ale starosta a drvivá väčšina poslancov hlasuje vo všetkých prípadoch v dojemnej zhode. Môžeme sa len dohadovať, čo za to títo poslanci majú, ale odpovede naznačujú aj iné články na tejto stránke.

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Čo robia naši poslanci a starosta. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)