Poslanci nehovoria pravdu o zdravotnom stredisku na Bebravskej

Vo Vrakunských novinách si môžeme prečítať názory poslancov na prenájom zdravotného strediska, v ktorých je veľa poloprávd a zavádzania. V tých istých novinách je v rovnakom demagogickom štýle napísaný príhovor starostu Kuruca. Je to reakcia na žiadosť lekárov, aby samospráva zorganizovala verejné zhromaždenie o stredisku. Len poslanci Hrapko a Štubniak napísali, že budú hlasovať proti prenájmu zdravotného strediska.

Hádam všetci poslanci píšu: Stredisko je v katastrofálnom stave, potrebuje investícia do strechy , zateplenia, schodov, výťahov. MČ nemá peniaze na rekonštrukciu strediska:

Stredisko nemá v súčasnosti žiadne väčšie problémy, ktoré by bol treba akútne riešiť. Okrem výťahu, ale výťah je možné úplne v pohode zaplatiť z ročného zisku strediska, ktorý je 25.000€.

Podľa dôvodovej správy starostu tu tiež nie sú žiadne akútne problémy: Nevyhnutnosťou je vykonať ďalšie úpravy a rekonštrukciu sociálnych zariadení na detskom oddelení a pre zamestnancov strediska, vymeniť podlahové krytiny, dlažbu nielen v ambulanciách ale aj v priestoroch čakární, zakúpiť ďalšie lavice do čakární, opraviť elektroinštaláciu, vyregulovať systém kúrenia, vymeniť ďalšie nekvalitné okná za nové plastové v čakárňach a ambulanciách, nainštalovať merače kúrenia, vymeniť vodovodné batérie, vyčistiť stropné svetlíky, zabezpečiť inštaláciu alarmu v celom objekte, nová fasáda objektu, atď./. Väčšina týchto položiek nie je finančne tak náročná: oprava záchodov, vyregulovanie kúrenia a pod.

Na druhej strane poslanci urobili rozhodnutia, ktoré pripravia Vrakuňu o veľké množstvo peňazí. V prípade premeny obecného strediska údržby na eseročku príde mestská časť podľa starostovej dôvodovej správy o 100.000€ ročne. Len na DPH tu stratíme 45.000€ ročne. Na odstupnom príde Vrakuňa o ďalších 56.000€. Vrakuňa ide predať Spokojné bývanie, ktoré by mohlo generovať zisk 30.000€ ročne. Tu prichádza Vrakuňa o toľko peňazí, že reči o tom, že nemáme na investície do strediska sú jednoducho neuveriteľné.

Jednou z najdôležitejších investícii je zateplenie budovy. Zhodujú sa na tom lekári aj poslanci. Poslanci však nikdy nevyhodnotili možnosti získania pôžičiek alebo grantov, ktorých je v tejto oblasti veľa. Táto pôžička by sa pri tom lekárom dobre splácala, pretože by ušetrili peniaze na kúrenie. V tomto smere má najlepšie možnosti získať grant samospráva, ktorá môže ručiť budovou. Firma, ktorá by si prenajala stredisko, budovou ručiť nemôže.

Bohužiaľ, sa týmito možnosťami poslanci vôbec nezaoberali. Naozaj, z prístupu poslancov vychádza, že je im stredisko ľahostajné a nemajú chuť odviesť trochu viac práce.

Nemôžeme od strediska čakať nejaký skvelý vzhľad alebo luxusné podmienky. Také je naše zdravotníctvo, pozrite sa ako vyzerajú Kramáre alebo iné nemocnice, ktoré sa dokonca topia v dlhoch. Naopak mestská časť si zo strediska berie zisky aj pre svoje potreby, napr. na opravu ciest. Myslím si, že dostupné služby bez akýchkoľvek dodatočných platieb ocenia Vrakunčania viac ako krásne podlahy. Kto chce luxus, môže už dávno chodiť do súkromných stredísk napr. v Ružinove.

Poslanci ani starosta nikde presne nevyhodnotili investície potrebné do strediska. V prípade takéhoto vážneho rozhodnutia by bolo dobré mať presnú predstavu, koľko by jednotlivé opravy stáli. Informáciu, že do strediska je potrebné investovať 550.000€ nikdy nepodložili argumentmi.

Murcinová: Mestská časť vymenila na budove staré okná za plastové:

Toto jednoducho nie je pravda – okná si vymenili sami lekári. Investovali do toho vlastné peniaze. Mestská časť im len pomáha, že im znižuje nájomné o 25€ na jedno okno. Pani Murcinová ukazuje, že poslanci nemajú vôbec dostatok informácií o zdravotnom stredisku. Pokiaľ viem, nikto z poslancov si ani nedal námahu a nerozprával sa priamo s lekármi o budúcnosti strediska. Obišiel som skoro všetkých lekárov – bol som prvý, s kým sa lekári mohli porozprávať o svojich problémoch. A zdá sa, že stará pani Lacková mala oveľa viacej rozumu ako mladí, draví pravičiari, keďže sa jej podarilo dosiahnuť, že takmer všetky okná na stredisku sú vymenené.

Murcinová: Pevne verím, že tejto možnosti sa chopia lekári z tamojších ambulancií.

Uznesenie, za ktoré Murcinová hlasovala, túto možnosť proste neumožňuje. Lekári, ktorí majú o prenájom záujem, nie sú schopní platiť nezmyselný poplatok 100.000€ ročne. Takisto nie sú schopní získať pôžičku 550.000€. Okrem toho nie sú schopní uspieť v súťaži s veľkými firmami. Prenájom priamo lekárom formou osobitného zreteľa poslanci proste neschválil, aj keď mal o ňom starosta s lekármi rokovať.

Bruna: Prenájom je jediné rýchle a dlhodobé riešenie

Neviem, prečo poslanci volia rýchle riešenie. Zvolili sme si starostu a poslancov na to, aby tam makali a nie sa problémov zbavovali. Ani so samotným prenájmom si nedali dostatok práce. Zdravotné stredisko je proste na sídlisku jednou z top priorít. Očakávam, že mu jednoducho budú venovať veľa času a úsilia.

Prenájom nie je dlhodobé riešenie. V podmienkach súťaže je, že nájomca musí investovať peniaze do troch rokov. Potom už nemusí ďalších 27 rokov investovať ani euro. Môže tak vrátiť stredisko v oveľa horšom stave, ako je teraz. Okrem toho, mestská časť je za súčasných podmienok schopná investovať 800.000€.

Behúň: Hľadáme najefektívnejšie cesty, ako to dosiahnuť (zlepšiť stav a vzhľad):

Nikde som nevidel, že by poslanci hľadali najvhodnejší spôsob fungovania strediska. Nikde som nevidel, že by poslanci vyhodnotili iné možnosti. Hneď a bez potrebných argumentov schválili prenájom súťažou.

Bruna: Koncept prenájmu zdravotných stredísk … praktizuje BSK v kraji:

Toto tiež nie je pravda a Bruna ako pracovník BSK by to mal vedieť. BSK prenajíma strediská lekárom, pozrite viacej tu: BSK neprenajíma zdravotné zariadenia rovnako ako ide Vrakuňa.

Schwartzová: MČ nemá povinnosť prevádzkovať zdravotnícke zariadenie:

Zaujímalo by ma potom, načo nám je mestská časť, ak nebude poskytovať základné služby, medzi ktoré zdravotné stredisko určite patrí spolu so škôlkami, školami a pod.

Galo: Prenájom je akceptovateľný len za podmienok dodržania základnej starostlivosti a prevzatia doterajších zmluvných záväzkov mestskej časti so súčasnými nájomcami:

Nikde nie je presne definované, čo je základná zdravotná starostlivosť. Okrem toho aj táto podmienka môže znamenať podstatné zníženie kvality poskytovaných službe, ak napr. bude v stredisku jedna detská lekárka namiesto súčasných troch. V tomto prípade súhlasím s poslancom Hrapkom, že poslanci mali presne stanoviť, ktoré ambulancie majú v stredisku zostať. Prevzatie doterajších zmluvných záväzkov nezabezpečí, že tam všetci súčasní lekári zostanú. Predpokladám, že všetky zmluvy s lekármi je možné kedykoľvek vypovedať.

Galo: Vzhľadom na množstvo neriešených problémov:

Galo by mohol napísať, ktoré problémy sú dôležitejšie ako zdravotné stredisko. Ale môžeme to zistiť na základe rozvojových projektov, ktoré si stanovili poslanci: 1. Revitalizácia okolia zdravotného strediska Bebravská, 2. Bezpečná cesta pre peších medzi lokalitou Píniová a centrom Vrakune, 3. Kultúrne a efektívne využitie objektu 221 na Poľnohospodárskej ulici, 4.Komplexný návrh riešenia detského ihriska v lesoparku, 5. Bezpečná cesta medzi Podpriehradná – Priehradná a Hradská.

Ťažko je mi uveriť, že ktorýkoľvek z týchto projektov je dôležitejší ako zdravotné stredisko. Je podivuhodné, že detské ihrisko v lesoparku alebo oprava ciest za Malým Dunajom sú dôležitejšie ako zdravotné stredisko. Ale poslanci majú iné priority.

Starosta Kuruc: Vrakuňa nie je o nič horšia ako Ružinov či Biskupice. … Ak u našich susedov už dávno fungujú zdravotné strediská vo výrazne lepších podmienkach …

Toto jedna z demagógii, ktoré starosta uverejnil vo Vrakunských novinách. Podunajské Biskupice neprenajali svoje dve zdravotné strediská. Dokonca do nich Biskupice investovali vlastné peniaze. V osobnom rozhovore mi starostka Ožvaldová povedala, že nikdy by nepripustila, že by ich mestská časť stratila kontrola nad zdravotnými strediskami, pretože by to znamenalo, že by biskupičania mohli platiť viacej za poskytovanie zdravotných služieb. Starostka mi tiež povedala, že vidí ako prirodzené, že mestská časť investuje peniaze do budov zdravotných stredísk, ktoré jej patria. Pozrite: Podunajské Biskupice investovali 20 miliónov do zdravotných stredísk.

Poslanci Štubniak a Hrapko napísali, že budú hlasovať proti prenájmu

Poslanec Hrapko uviedol, že prenájom nie je dobré pripravený – chýba mu analýza optimálnej výšky nájomného a investícií, ktorý by nový nájomca platil. Okrem toho by malo byť určený počet a druch ambulancií, ktoré by mali zostať zachované.

Poslanec Štubniak uviedol, že nebol zvolený na to, aby napomáhal zbavovaniu sa majetku MČ. Problémy podľa neho treba riešiť, nie sa ich zbavovať alebo ich obchádzať.

S ich argumentami môžeme len súhlasiť. Uvidíme ako dopadne hlasovanie o zdravotnom stredisku v utorok 1.12. o 9:00.

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Čo robia naši poslanci a starosta, Zdravotnícke stredisko Bebravská. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 odpovede na Poslanci nehovoria pravdu o zdravotnom stredisku na Bebravskej

  1. otázka povedal:

    Otázka pre poslancov: už keď sa tak veľmi snažíte,,revitalizovať“ tak chcem vedieť kedy už konečne odstránite tie dva ošarpané betónové nadchody,alebo čo to je? Jeden stojí priamo pred obchodným domom TESCO. Alebo sa čaká až to samo padne a niekoho zabije??????????????????.

    • Michal povedal:

      Na webe odkazprestarostu.sk sú dva podnety, z toho jeden odomňa. Naši poslanci s tým nespravoa nič, lebo je to záležitosť magistrátu, a magistrát tiež nespraví nič, lebo je to banda idiotov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)