Podunajské Biskupice investovali 20 miliónov do zdravotných stredísk

Pred ôsmimi rokmi investovala susedná mestská časť svoje peniaze do zdravotných stredísk – 20 miliónov korún. Majú dve strediska: na Uzbeckej a na Lotyšskej. Starostka Ožvaldová sa vyjadrila, že nikdy by nepripustila to, že by stratila kontrolu nad určovaním ceny nájmu pre lekárov. Aby sa nestalo, že by pacienti museli platiť u lekárov. Vrakuňa ide presne opačným smerom – zo zdravotného strediska ide vytĺkať nemalý zisk. Okrem toho rozbehlo prenájom, ktorý môže znamenať podstatné zvýšenie nájmu pre lekárov.

V súčasnosti prebieha súťaž na výber nájomcu zdravotného strediska. Prenájom je na tridsať rokov, nájomca musí v priebehu 30 rokov investovať aspoň 550.000€ a musí platiť mestskej časti nemalé nájomné. Prečítajte si viac: Pravicoví poslanci idú prenajať zdravotné stredisko na Bebravskej, môžme prísť o mnohých lekárov.

Mestská budova

Budova zdravotníckeho strediska patrí mestskej časti. Je preto logické, že by mestská časť venovala svoje peniaze na to, aby táto budova bola v dobrom stave. Nie je správne, že miestny úrad chce, aby lekári zo svojich peňazí a teda peňazí pacientov, opravovali budovu a stavali napr. výťah, ktorý tu veľmi chýba.

Je to podobné ako s cestami: Prístup k bývaniu je verejná služba. Preto mestská časť z obecných peňazí opravuje cesty. Miestny úrad neprišiel s návrhom, že by dal cesty do prenájmu súkromníkovi. A myslím si, že zdravotné služby sú pre nás dôležitejšie ako nedrncajúci prístup k svojmu domu.

Peniaze zo zdravotníctva do opravy ciest

Vytĺkanie zisku zo zdravotného strediska je tiež nezmysel. Zdravotníctvo je platené z nášho zdravotného poistenia. Tieto peniaze by mali ísť len na zdravotníctvo. Nemala by si obec vyberať časť z týchto peňazí a riešiť si s nimi svoje problémy, napr. opravy ciest.

Zdravotné stredisko je v dobrom stave

Trvalo dlhé roky, kým sa zdravotné stredisko dostalo do súčasného stavu. Väčšina ordinácií je obsadená. Veľa ľudí z Vrakune a Podunajských Biskupíc využíva jeho služby. Z peňazí, ktoré platia lekári je mestská časť schopná investovať pomerne dosť veľa na rekonštrukciu strediska. Zdravotné stredisko nie je zadlžené, ako mnohé iné zdravotné zariadenia na Slovensku.

Poslanci to idú teraz šmahom ruky zmeniť. Utajene, bez diskusie a bez odborných argumentov.

Kultúrny dom, Žitava, zdravotné stredisko

Prenajaté zdravotné stredisko môžu očakávať dva možné scenáre:

Stredisko skončí ako kultúrny dom, ktorý Vrakuňa tiež nechala dokončiť súkromníkovi. Napriek tomu, že je už štyri dokončené, doteraz tam žiadna kultúrna akcia nebola. Podľa slov niektorých poslancov ale ja bývalej starostky tam nikdy žiadna kultúrna akcia ani nebude. Ako tam môže byť diskotéka alebo koncert, keď za stenou spia ľudia?

Podobne sa v stredisku zmenší počet lekárov. Namiesto troch detských lekárok tam zostane len jedna, aby sa uživila. Môžu tam prísť drahí lekári alebo sa budú iným spôsobom vyberať peniaze. A my budeme musieť ísť za lekármi inde.

Stredisko skončí ako Žitava: Opustia ho lekári, súkromník ho nebude môcť prevádzkovať, vráti ho mestskej časti, ktorá už nebude vedieť prilákať lekárov naspäť, keďže tí už stratia svojich pacientov. Stredisko začne chátrať, takže ho bude treba zbúrať a postavia sa tu byty ako všade vo Vrakuni.

Ani jeden z týchto scenárov poslanci nevyvrátili. V dôvodovej správe, na základe ktorej hlasovali za prenájom, sa vôbec nezaoberali dopadom prenájmu na lekárov a pacientov.

Tento obsah bol zaradený v Zdravotnícke stredisko Bebravská. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Podunajské Biskupice investovali 20 miliónov do zdravotných stredísk

  1. Spätné upozornenie: Poslanci nehovoria pravdu o zdravotnom stredisku na Bebravskej | VRAKUNA.NET

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)