Na Žitavskej namiesto bytov garáže. Podzemné garáže aj za zdravotným strediskom a na Čiližskej

Občianske aktivity obyvateľov z okolia Žitavy priniesli významný úspech: Vrakunskí poslanci schválili výstavbu podzemných garáží na mieste Žitavy a odmietli výstavbu nájomných bytov. Podzemné garáže by sa mali postaviť aj na časti pozemku za zdravotným strediskom a na Čiližskej.

Prečítajte si materiál zo zastupiteľstva o výstavbe podzemných garáží: Výstavba podzemných garáží

Poslanci konečne vypočuli vôľu obyvateľov z okolia Žitavy a odmietli výstavbu nájomných bytov na Žitavskej ulici. Starosta Kuruc plní svoj sľub, ktorý dal členom petičného výboru, že tu nedovolí výstavbu nájomných bytov.

V dôvodovej správe, ktorú predložil starosta Kuruc sa píše: Po celkovom prehodnotení pôvodného zámeru výstavby nájomných bytov v danej lokalite mestská časť v súčasnom období nemá záujem podporiť takúto výstavbu, nakoľko by došlo k ďalšiemu zahusťovaniu danej lokality, zhoršeniu kvality bývania zvýšeným počtom obyvateľov, nedostatočným množstvom parkovacích miest a podobne.

Zrušenie výstavby nájomných bytov má však stále niekoľko háčikov:

 • Poslanci nezrušili svoje uznesenie, ktoré schvaľuje zbúranie Žitavy a výstavbu nájomných bytov. Takže právne teraz platia obidve uznesenia. Mestskí poslanci si môžu vybrať, ktoré budú rešpektovať.
 • Územný plán pravdepodobne umožňuje výstavbu garáží. Ideálne by však bolo zmeniť územný plán tak, aby natrvalo zablokoval výstavbu bytov.
 • Z dôvodovej správy nie je jasné, či konanie o umiestnení stavby pre nájomné byty je definitívne zastavené, t.j. ako dopadlo odvolanie stavebníka na okresný úrad.
 • Stále nie je jasné, na základe akého uznesenia mestských poslancov mesto nájomné byty chce postaviť. Mestskí poslanci schválili iba zbúranie Žitavy. Výstavbu nájomných bytov zrejme nikdy neschválili.
 • Rozhodnutie našich poslancov je len prvý krok. Konečné rozhodnutie musia urobiť mestskí poslanci.

Kto postaví garáže?

A je tu ďalší dôležitý bod: Je otázne, kto garáže postaví. Ukazuje sa, že súkromnému investorovi sa to neoplatí, pretože za rentabilnú cenu nebude o tieto garáže záujem. Pokiaľ bude možné parkovať vo Vrakuni vo veľkom zadarmo, platené garáže nebudú pre šoférov zaujímavé.

Garáže za zdravotným strediskom na Bebravskej

Garáže by mali byť na pozemku 3692/3:

20151010 Podzemné garáže

Občianske aktivity obyvateľov budú úspešné

Miestni obyvatelia urobili kopec roboty, aby zastavili výstavbu nájomných bytov. Celú vec ťahali štyri staršie dám a jeden pán. Viac informácií si prečítajte tu: Príbeh Žitavy – ľud vs. samospráva.

Miestni obyvatelia už teraz žnú ovocie svojich aktivít – funguje tu obchod s potravinami. Vrakunskí poslanci nám roky tvrdili, že žiadny veľký obchodný reťazec tu nikdy obchod nezriadi. Aj takýmto spôsobom sa nás snažili podvádzať .

Ukazuje sa, že miestni obyvatelia môžu vo Vrakuni dosiahnuť to, čo chcú. Dokážu zvrátiť aj zdanlivo nezmeniteľné rozhodnutie miestnych poslancov. Stačí len chcieť a vytrvať. Ináč nemali títo občianski aktivisti žiadne zvláštne schopnosti, ktoré nemajú aj ostatní Vrakunčania. Zlé je, že musíme so svojimi volenými zástupcami zvádzať takéto boje. Na priateľskú a ústretovú samosprávu si musíme ešte počkať.

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Čo robia naši poslanci a starosta, Žitava. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Na Žitavskej namiesto bytov garáže. Podzemné garáže aj za zdravotným strediskom a na Čiližskej

 1. Mária povedal:

  Rokovanie Miestneho zastupiteľstva
  mestskej časti Bratislava-Vrakuňa bod 15
  22.9.2015
  Výstavba podzemných garáži s oddychovou zónou a revitalizáciou na strešnej časti garáží pri Zdravotnom stredisku Vrakuňa, ul. Bebravská.
  Výstavba podzemných garáží v predmetnej lokalite pomôže zmierniť súčasnú neúnosnú situáciu v statickej doprave v mestskej časti. Rozsah výstavby (kapacita, využitie pochôdznej strechy, atď.) bude určený na základe miestnych podmienok a výsledkov verejnej súťaže. Predpokladaný počet stojísk v podzemnej garáži sa bude pohybovať v rozpätí od min. 30 do max. 50. Zároveň predpokladá, že vybudovaním podzemných garáží sa vyrieši dlhodobý problém s parkovaním a zlepší sa štandard bývania.
  Pozn. V súčasnosti je tam 110 parkovacích miest – z balkóna som ich prepočítala viackrát. Ako sa s týmto riešením vyrieši, zlepší dlhodobý problém s parkovaním?
  Samozrejme, že ako obyvatelia Bebravskej 28,30,32 privítame zlepšenie štandardu bývania /zeleň, lavičky, ihrisko/ a hoci tam budú nainštalované kamery, kto zabezpečí, že sa tam nebudú zdržiavať všetci bezdomovci. Už teraz sú neriešiteľní spred ZS. Potom sa presťahujú na lavičky a my namiesto 110 parkovacích miest budeme mať 30-50 a bezdomovcom pod oknami. Kto tam bude sedieť spolu s nimi?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)