Pravicová koalícia ide predať Spokojné bývanie

Poslanci sa idú zbaviť ďalšieho zlatého vajíčka – Spokojného bývania. Neudali žiadny rozumný argument pre privatizáciu tejto správcovskej spoločnosti. Spokojné bývanie je spoločnosť, ktorá môže dlhodobo prinášať peniaze do rozpočtu miestnej časti. Budeme o to chudobnejší, o to ťažšie bude opravovať detské ihriská alebo cesty v mestskej časti.

Za hlasovalo 13 poslancov zo 14, proti bol poslanec Štubniak. V zastupiteľstve má drvivú prevahu pravicová koalícia. Pozrite sa, ako hlasovali: 20151022 vysledky_hlasovania_22.09.2015.

Prídeme o ekonomicky výhodnú spoločnosť, v dôvodovej správe sa vôbec nehodnotí ekonomická stránka predaja

Zisk Spokojného bývania:

– v roku 2014: 25.000 eur
– v roku 2013: 25.000 eur
– v roku 2012: 32.000 eur
– v roku 2011: 35.000 eur

A to je len zisk, ktorý bol vyplatený mestskej časti, aký bol konkrétny zisk nevieme, neuvádza sa to ani v dôvodovej správe. Dôvodová správa sa vôbec nezaoberá ekonomickou stránkou predaja Spokojného bývania. Vôbec tam nie je vyčíslené hospodárenie spoločnosti, tak ako sme to uviedli tu. V dôvodovej správe sa nikde nespomína, že by Spokojné bývanie bolo v strate alebo, že by hrozilo riziko straty.

Aké sú dôvody na predaj?

V dôvodovej správe sa neuvádza žiadny rozumný dôvod na predaj Spokojného bývania. Podľa dôvodovej správy: Zámerom MČ ako zakladateľa tejto spoločnosti bolo obyvateľom MČ poskytovať v bytoch zverených do správy MČ alebo vo vlastníctve MČ, ktoré boli v celých bytových domoch spoľahlivé a kvalitné komplexné služby spojené s bývaním. K dnešnému dňu však … tieto služby pre MČ, pre ktorú bola primárne zriadená, nezabezpečuje. Pretože Miestna časť vlastní už len zopár bytov a nebytových priestorov, o ktoré sa stará Spokojné bývanie, nie je teda už vhodné ďalej prevádzkovať Spokojné bývanie.

Mestská časť však môže podnikať a správcovská spoločnosť predstavuje ideálny podnik bez podnikateľského rizika. Správcovská spoločnosť pri trošku dobrom riadení prináša dlhodobý zisk. Domy, resp. majitelia bytov a nebytových priestorov musia platiť. O tieto príjmy spoločnosť môže prísť len veľmi ťažko – sú právne vymáhateľné a len ťažko sa menia, keďže vyžadujú súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov.

V dôvodovej správe sa vôbec nepíše, koľko bytov správcovská spoločnosť spravuje (!!!). Vraj ich je 5.000. Pričom práve byty resp. domy predstavujú zlaté vajíčko, ktoré by rád mal každý, kto podniká v oblasti správy domov. Akurát pravicoví poslanci nechcú , aby toto vajíčko prinášalo zisky v prospech Vrakuni.

Otázka je teda, v prospech koho hlasujú vrakunskí poslanci.

Poslanci odhlasovali, že starosta ma zabezpečiť vykonanie ekonomického znaleckého posudku Spokojného bývania. Poslanci teda hlasovali bez toho, aby presne poznali ekonomickú situáciu Spokojného bývania. Na základe tohto je zrejme, že dôvody, ktoré ich vedú k predaju nie sú ekonomické.

Takže opäť sa natíska otázka, aké sú dôvody predaja Spokojného bývania?

Čo robí dozorná rad?

Pravicová koalícia sa nemôže vyhovárať, že Spokojné bývanie nefunguje dobre. Majú drvivú väčšinu v zastupiteľstve a ovládli aj dozornú radu. V dozornej rade sú: Ľubomír Czaja, Tomáš Galo, Ladislav Jedenástik, Gabriela Olešová, Zuzana Schwartzová. Mali už skoro rok na to, aby urobili v Spokojnom bývaní poriadok.

Ďalší veľmi zlý krok

Predaj Spokojného bývania sa podľa všetkého zaradí do série ďalších chybných krokov, ktoré ničia túto mestskú časť: Predaj tepelného hospodárstva alebo dokončenie kultúrneho domu súkromným investorom. Tak ako sme týmito krokmi prišli o kultúrny dom, tak teraz prichádzame o zdroj peňazí.

Budú sa tu stavať byty?

Šíria sa aj informácie, ktoré ale nemáme overené, že by sa mal na mieste súčasného Spokojného bývania postaviť bytový dom. Mohlo by to potvrdzovať aj uvedenie funkčného využitia plôch podľa územného plánu v dôvodovej správe. Podľa územného plánu by tu mala byť občianska vybavenosť. Pričom ale tu môžu byť aj byty: funkcia bytových plôch nesmie prekročiť 30% z celkových podlažných plôch nadzemnej časti funkčnej plochy. Takže, keď spočítame plochu vedľajšieho fitnescentra a Centra tvorivosti, vyjde tu dosť veľa plochy na výstavbu menšieho bytového domu.

Na zastupiteľstve, kde bol schválený predaj Spokojného bývania, bola schválená aj transformácia strediska verejno-prospešných služieb na eseročku. Aj za týmto sa môže skrývať zámer stavať byty na mieste, kde teraz VPS funguje. Každopádne poslanci už schválili vypracovanie územného plánu zóny pre túto oblasť, pričom by sa tu mali stavať byty. Samozrejme v rozhodnutí sa píše aj o výstavbe občianskej vybavenosti, ale kto by staval tu, pánu Bohu za chrbtom, nejakú vybavenosť.

Nekvalitné služby?

O službách Spokojného bývania kolujú rôzne fámy. Možnože sa nájdu niektorí zákazníci, ktorí by privítali zmenu správcu, ktorá by sa predajom Spokojného bývania udiala.

Na druhej strane však stále je množstvo bytov, ktoré zostávajú v správe Spokojného bývania a to hovorí, že so Spokojným bývaním to nemusí byť až také zlé. Okrem toho predaj Spokojného bývania nemusí zabezpečiť skvalitnenie služieb, keďže nového majiteľa budú vyberať poslanci a nie zákazníci.

Nehovoriac o tom, že pravicová koalícia má v zastupiteľstve dosť veľkú silu na to, aby zabezpečila kvalitné riadenie Spokojného bývania. Kvalitné riadenie by prinieslo ozajstnú spokojnosť zákazníkom a peniaze do obecnej kasy. Veď aj pravicoví poslanci musia uznať, že je hlúposť, ak majiteľ predáva firmu len pre to, že má zlé riadenie – najskôr vymení predsa riaditeľa.

Ťažko je však sa dovolávať rozumu v zastupiteľstve, ktoré valcujú pravicoví poslanci.

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Čo robia naši poslanci a starosta, Iné. Zálohujte si trvalý odkaz.

11 odpovedí na Pravicová koalícia ide predať Spokojné bývanie

 1. Komžik Milan povedal:

  rád by som sa zapojil jednou jednoduchou otázočkou, kedy bol urobený audit SB a aká je cena tejto firmy, keď sa ide predávať, no a preto že som na tejto stránke poprvé, prosám od niekoho info či si vôbec niekto zo zastupitelstva všíma tieto stránky a reaguje, alebo je to len tak, dík

 2. dusan povedal:

  Co ste cakali… .Slovaci vzdy budu volit tzv „mensie zlo“ z ktoreho sa vykluje casom velke zlo.Stale sa nechaju opinkat sladkymi recami.A to zlo sa uz prejavuje… Jedno tiez sedi na magistrate hl.mesta.

 3. Mgr. Bugova povedal:

  Nechcem nic namietat, ale ako laik som presne predaj Spokojneho byvania opisala vo svojich prvotnych prispevkoch ako vec , k tora je ekonomickym prinosom, ale urcite nie pre vrakunsku cast. Je to na zamyslenie. Je pravda, ze predajom spolocnosti dochadza k odkupeniu vsetkych pohladavok a zavazkov a dalo by sa v ramci kupnej zmluvy dohodnut cena spravy, ale podla vsetkeho ako sa to deje neverim a ako sa to deje.Po tichu o nas bez nas, ze sa cena buduceho (noveho)spravcu nebude zvysovat.

 4. Spätné upozornenie: Poslanci rozhodli o premene strediska pre údržbu zelene na eseročku, napriek tomu, že vedeli, že je to nevýhodné; na mieste VPS by mali stáť byty | VRAKUNA.NET

 5. Gabriela Olešová povedal:

  Dobrý deň
  touto cestou chcem reagovať na uvedený článok a hlavne na otázku čo robí Dozorná rada (DR). Dozorná rada v tom zložení ako uvádza pisateľ funguje od februára 2015. Ja som členka DR za vlastníkov bytov. DR sa pravidelne schádza podľa vypracovaného časového harmonogramu zhruba každé dva mesiace. DR vykonala 14.4.2015 u správcu Spokojné bývanie hĺbkovú kontrolu zmlúv a účtovníctva. Pravidelne štvrťročne sa robí kontrola pokladne. Neboli zistené žiadne vážne nedostatky porušenia zákonov. (V roku 2014 bol u správcu SPOBY robený audit z NKÚ, ktorý sa zameral na spoločnosti založené mestskými časťami. Spoločnosť Spokojné bývanie s.r.o. vyšla z tohto auditu veľmi dobre bez zásadných vytknutých nedostatkov.) Dozornej rade bola predložená výročná správa 2014, účtovná závierka za rok 2014, návrh na rozdelenie zisku z r.2014. Úlohy vznesené na konateľku spoločnosti sú v termíne plnené.
  Čo sa týka predaja spoločnosti Spokojné bývanie s.r.o. tak ako je prezentovaný a „šití horúcou ihlou“ s tým nemôžem súhlasiť. Mňa ako zástupcu vlastníkov bytov zatiaľ nepresvedčil žiadny argument zo strany MČ.
  Zámer odplatného prevodu obchodného podielu MČ BA Vrakuňa v spoločnosti Spokojné bývanie s.r.o. bol prejednávaný na IX.zasadnutí MZ dňa 22.9. a schválený poslancami v tento deň. Členovia DR neboli o uvedenom zámere vopred informovaní. (pozn.podľa môjho názoru predseda DR mal zvolať mimoriadnu DR). Podľa harmonogramu bolo zasadnutie DR až 29.9.,kde jeden z bodov bol už „schválený“ zámer odpredaja SPOBY. DR poverila predsedu, aby požiadal starostu o zabezpečenie diskusie na uvedenú tému za účasti starostu, členov DR a poslancov MČ v termíne do konca októbra.

 6. Dusan povedal:

  Ake mame ako obcania moznosti?Pretoze zacinam mat pocit ze Kuruc aj s pravicovou spolocnostou si zacina robit co chce.A nevedie to k dobremu…

  • Tomi povedal:

   Predat byt, ak sa este da a utekat prec. Ale kam…?

   • Dusan povedal:

    no to je otazka,kam?Alebo mame druhu moznost a postavit sa im,a ta sa mi paci viac

    • Gabriela Sabová povedal:

     Zhrozená som si prečítala čo stvára miestny úrad na čele s p.Kurucom. Všetky sľuby pred voľbami sú ta-tam. Mali by sme zaangažovať viac obyvateľov, resp. zástupcov vlastníkov a zúčastniť sa mestského zastupiteľstva a povedať si na rovinu náš názor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)