Budeme mať vo Vrakuni konečne železničnú stanicu?

stanica 01Starosta Kuruc sa snaží vybudovať vo Vrakuni železničnú stanicu. Podľa jeho vyjadrení by tu už budúci rok mala byť provizórna železničná zastávka. Je to asi jedno z najlepších riešení, ktoré môže vrakunská samospráva v kritickej situácii s dopravou urobiť. Po mnohých rokoch, kedy ako starostka tak aj poslanci tento problém zanedbávali.

Prečítajte si viac o železničnej stanici vo Vrakuni:

Radnici došla trpezlivosť so železnicami, na okraji Bratislavy postaví vlastný perón

Z vlaku bude MHD: Bratislava rieši zápchy pridaním zastávok na železnici

Ako bude zastávka vyzerať:

20150331 Železničná stanica 01

20150331 stanica 02

Slovenské železnice majú v pláne vybudovať zastávku vo Vrakuni. Pôvodne ju mali postaviť z európskych peňazí do roku 2015, neskôr sa tento termín predĺžil do roku 2030 (!!!). Kto však trochu cestuje vlakom vie, že slovenské železnice sa len ťažko zbavujú komunistického prístupu ku práci. Pekným príkladom je utlmovanie dopravy na trati do Dunajskej Stredy kvôli nerentabilite. Súkromný dopravca tu teraz dokáže vďaka kvalitným službám prepraviť milión cestujúcich ročne.

Zastávka by mala byť na konečnej trolejbusov, čo je veľmi dobré riešenie – ľahká dostupnosť z MHD je kľúčová pre to, aby železničné spojenie do centra využilo čo najviac vrakunčanov.

Provizórna zastávka by mala byť postavená niekde v blízkosti konečnej trolejbusov.

Pokiaľ viem, v minulosti sa naši poslanci zmohli len na to, že požiadali RegioJet, aby zastavoval vo Vrakuni. Aktivita poslancov bola neprimerane nízka vzhľadom na problém, akým doprava vo Vrakuni je. Vyhováranie sa na to, že problém musí riešiť štát vybudovaním R7, je pravidlom.

Dúfajme, že sa starostovi jeho zámery so železničnou zastávkou vydaria. Ak by urobil len túto jednu vec, stálo by za to, že sa stal starostom.

Ďalšie opatrenia na zlepšenie dopravy

Je množstvo riešení, ktoré by pomohli zlepšiť dopravu u nás na východe Bratislavy. Treba tu však spojiť sily obcí v tejto oblasti, župy a štátu.

  • Samozrejme, že nevyhnutné je postaviť cestu R7. Tu môže samospráva pomôcť len politickým tlakom napr. petíciami.
  • Pomohla by preložka Hradskej ulice. Je chvályhodné, že naši poslanci v minulom volebnom období neodsúhlasili pripojenie súkromnej firmy na Majerskú ulicu a trvajú na jej pripojení na preložku Hradskej, ktorú by dokonca táto firma mala pomôcť vybudovať: Výstavba výrobných priestorov na Majerskej môže zhoršiť zápchy na Hradskej
  • Pomohli by prednostné pruhy pre trolejbusy. Nie je dobré, že pri Dolce vite vznikli odbočovacie pruhy namiesto toho, aby tu vznikol samostatný pruh pre MHD. Istý potenciálny poslanec dokonca sľuboval, že pre zrýchlenie dopravy zabezpečí semafory na križovatke Vrakunskej a Podunajskej ulice. Pomohla by aj prednosť pre MHD na semaforoch – v súčasnosti naberú trolejbusy 5-minútové meškanie aj cez víkend pravdepodobne kvôli dlhému státiu na červenú.
  • Pomohol by aj integrovaný dopravný systém, ktorého zavádzanie v Bratislave sa nenormálne vlečie. Teraz, keď idem z Podunajských Biskupíc vlakom do Devínskej Novej Vsi dostanem vo vlaku ŽSR zvyčajne pokutu, pretože si nestihnem na hlavnej stanici kúpiť lístok.
  • Možno budú potrebné špeciálne vláčiky, ktoré by obsluhovali centrum mesta a najbližšie obce na trati do Dunajskej Stredy, a ktoré by jazdili v špičke veľmi často. Takéto vláčiky by mohla prevádzkovať bratislavská župa. Možno by mohli jazdiť na stanicu Filiálka na Trnavskom mýte.
  • Možno by župa mohla zaviesť špeciálne kyvadlové autobusy, ktoré by nevozili ľudí do Bratislavy, ale zvážali ich k staniciam na železničnej trati do Dunajskej Stredy.
  • Možno najdôležitejším opatrením by bolo spoplatnenie vstupu do Bratislavy na cestách, podobne ako sú spoplatnené diaľnice. Podobné opatrenia malo silný účinok napr. v Londýnskom centre. Skúsenosť je taká, že nech sa postaví koľkoľvek ciest, šoféri ich skôr či neskôr zapchajú. Vybraté peniaze by mohli slúžiť na výstavbu a opravu ciest.
Tento obsah bol zaradený v Doprava. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Budeme mať vo Vrakuni konečne železničnú stanicu?

  1. Marián Mészáros povedal:

    Toto je veľmi dobrá správa. Staré zastupiteľstvo tlačilo zastávku k priechodu pri futbalovom ihrisku. Zdravý rozum kázal ju postaviť pri konečnej MHD. Zdá sa mi, že starosta tu nechce byť len na jedno volebné obdobie. Je tu vidieť oveľa lepší prístup k riešeniu potrieb Vrakunčanov v porovnaní s „Pani“ v úrade pred ním.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)