Vrakunská beseda čistí skládky pri ceste na Zelenú vodu

Naše občianske združenie Vrakunská beseda má vo svojich stanovách aj aktivity zamerané na životné prostredie. V zmysle toho, sme sa pred ôsmymi rokmi podujali na likvidáciu masívnej divokej skládky našťastie iba komunálneho odpadu, za našou čističkou na ľavom brehu Malého Dunaja.

Pozemok bol, ako majetok urbárnikov , do združstevnenia teda do roku 1952 vypásaný dedinským dobytkom. Od združstevnenia zostala lokalita nevyužívaná a prirodzene začala zarastať splaňujúcimi burinami a náletovými stromami. Do takej bezprizornej krajiny začali Bratislavčania, máme totiž dôkazy, že to robili nielen Vrakunčania, vyvážať komunálny odpad. Vyvážalo sa tam na autách. Skládka bola už taká objemná, že sa už nedalo z auta sypať, sypali teda na prístupovú cestu.

Informovali sme sa na možnosť likvidácie skládky na našom úrade, nemali toľko peňazí. Prostredníctvom projektov za pomoci niekoľkých nadácií sme peniaze zohnali, pomohli aj z kraja aj z magistrátu. Ešte počas likvidácie skládky sme zabezpečili nepretržitý dozor v lokalite v pristavenej maringotke. Lebo divoké skládky sú o tom- nie len kampaňovito vyčistiť , ale zabezpečiť znovu vytváranie. To sa nám postupne podarilo.

Súčasťou likvidácie skládky bolo aj vyčistenie prístupovej cesty. Dva kontajnery na vyčistenie cesty zabezpečil finančne náš vtedajší miestny úrad. S dozeraním na cestu to bolo zložitejšie, museli naši dobrovoľníci hliadkovať. Aj to sme prebojovali, na ceste zostával iba drobný odpad po konzumácii jedál a nápojov početných užívateľov cesty peších, cyklistov, motorizovaných. Na celom úseku frekventovanej cesty nie je totiž ani jeden odpadový kôš. A takú vysokú kultúru, zobrať obal od cigariet, nápoja, od horalky so sebou a zahodiť to do najbližšieho odpadkového koša -tam ešte nie sme.

Sedem rokov teda vždy keď ideme po ceste zbierame drobný odpad ručne, zosadneme z bicykla, rukavice, igelitka a umiestnime ho tam kam patrí. Zriadením odpadových košov, hlavne však ich vyprázdňovaním by bola neúnosne zaťažená , ako nám bolo písomne odpovedané, samospráva.

Navrhli sme teda zriadiť hniezda veľkokapacitného separovaného odpadu na Leknovej ulici, čomu bolo vyhovené. Olo totiž vyváža odpad z hniezd bezplatne. K veľkej všestrannej spokojnosti všetko fungovalo asi mesiac. My môžeme potvrdiť, že odpadu na ceste bolo oveľa menej.

Po mesiaci plastové kontajneri na papier a plasty niekto podpálil. Od vysokej teploty sa kontajnery roztopili na jednoliatu tvrdú masu, rozliatu až na cestu. Na náš úrad som nešla, to čo by mi bola pani na životnom prostredí povedala, to som sa dozvedela aj na OLO, Tam si pamätali rozhorčenú pracovníčku zo ŽP z úradu, ktorá vinu zvaľovala na nás, s odkazom, že ona pri kontajneroch spávať nebude a že ju to neprekvapuje, že to inak ani nemohlo dopadnúť.

Olo na náš podnet pristaví kontajnery znova, bolo však treba odpratať spálenisko. Čakanmi sme ho rozkúskovali a zhromaždili na kopu. Od p. Pačesovej, pracovníčky, s ktorou máme len a len dobré skúsenosti, z VPS-ky sme mali prísľub, že keď to bude pripravené na kope, tak to oni naložia a odvezú, neviem kam, to som sa jej nepotrebovala pýtať.

Ubehol ďalší mesiac, na VPS-ke sú dovolenky, cesta je frekventovaná cez prázdniny na Zelenú vodu, nestačíme zbierať odpad na ceste. Včera sme teda naložili kopu na náš prívesný vozík a zložili ju na dvore VPSKy. Nové kontajnery budú môcť byť pristavené.

Ešte prezradím, ako sa podarilo, že pani Dolhá „tancovala, ako Vrakunská beseda pískala“, ako ona naše iniciatívy okomentovala. To, že podala na náš návrh objednávku na OLO na separovaný odpad nebolo len tak, ani z nadšenia. Urobila tak pod tlakom. Našu žiadosť som totiž podoprela oznámením, že keď ona nie, tak náš terajší pán starosta áno, lebo ako sa nechal po voľbách vidieť na bilbordoch on “ Vrakuňu čistiť neprestane.

(babka Eva Brániková)

Tento obsah bol zaradený v Iné, Zdravé prostredie. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 odpovede na Vrakunská beseda čistí skládky pri ceste na Zelenú vodu

  1. Marián Šumšala povedal:

    Dobrý deň, na tejto stránke to asi nevyriešite. Neváhajte osloviť starostu, kontakt nájdete na vrakuna.sk, môžete skúsiť starosta@vrakuna.sk. Prípadne oslovte niektorého poslanca. Pokiaľ je tam ruch po 22-hej môžete zavolať mestskú políciu: 0243634104.

  2. Zuzana Furbeckova povedal:

    Dobry vecer.
    Chcem sa opytat ci musi byt Pub 221 na pesej zone otvoreny az do 24 hodiny.Pokial viem vsetky restauracie su otvorene do 22 hod.kedy zacina nocny klud.Byvam oproti tomuto podniku a je to hrozne,do polnoci pocut samy opilecky smiech a ked zavru o polnoci tak ludia idu domov a je samy krik a priblbly smiech a potom asi okolo druhej v noci zas tiahnu z Hugo baru dalsi opilci domov.Chcem sa opytat a poprosit ci ten Pub 221 nemoze byt otvoreny do 22 hodiny.
    Dakujem za odpoved

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)