Budeme mať na sídlisku dažďovú záhradu?

dažďová záhrada 01Dažďová záhrada je priehlbina v zeleni, kde sa zachytáva dažďová voda. Okrem toho, že je to pekné miesto, dažďová záhrada môže spríjemniť bývanie, najmä počas horúcich liet. Zachytená voda ochladzuje a zvlhčuje vzduch. Význam zachytávania vody na sídlisku bude stále dôležitejší kvôli zosilňujúcej sa zmene podnebia.

Vhodný priestor pre dažďovú vodu by mohol byť aj na križovatke Kazanskej ulice a Bebravskej ulice. Je tu voľný plac a teraz je aj vhodný čas na naplánovanie dažďovej záhrady, keďže mestská časť pripravuje projekt sadových úprav pre toto miesto. Na realizáciu by sa mohli využiť granty, ktoré sú určené pre prispôsobovanie sídiel zmene podnebia.

Viac informácii o dažďových záhradách si pozrite tu:

Realizujem si vlastnú dažďovú záhradu

Realizujem si vlastnú dažďovú záhradu – rozšírené

Dažďové záhrady plánujú napr. aj vo Zvolene: Biotechnické inovácie pri využití dažďovej vody meste Zvolen

Niekoľko zaujímavostí:

Dažďová záhrada nespôsobuje problémy s komármi. Tieto záhrady sa navrhujú tak, že voda v nej sa udrží najviac 3 dni, čo je príliš málo času na rozmnoženie komárov.

Dažďové záhrady nevyžadujú zvláštnu starostlivosť. Vysádzajú sa tu pôvodné rastliny pre danú lokalitu v dažďovej záhrade a nie je potrebné prihnojovanie ani striekanie pesticídmi.

Dažďová záhrada nie je drahá – cena je 20-30 eur/m2, ak sa manuálne práce urobia svojpomocne, resp. 70-100 eur/m2, ak sa využijú služby architekta.

Vhodné miesto pre dažďovú záhradu je rovný pozemok bez sklonu, s tým vo Vrakuni nemáme problém. Hĺbka býva 15-30 cm. Prítok vody do záhrady by spoľahlivo zabezpečili priľahlé cesty – Kazanská a príjazdová cesta k domom na Bebravskej, ktoré majú dosť veľkú plochu.

Dažďová záhrada môže tiež pomôcť ušetriť poplatky za odtok vody.

Niekde sa dažďové záhrady používajú na čistenie vody pred tým ako odtečie do rieky.

Dažďové záhrady zmiernia horúčavy

Plochy na sídlisku sú zväčša zastavané alebo zaasfaltované. Napršaná voda okamžite odtečie preč zo sídliska. Podnebie na sídlisku sa tak viac podobá púšti. Teplota uprostred sídliska preto môže byť až o 10°C vyššia ako v okolitej krajine. Teploty vzduchu sa v lete blížia štyridsiatke, teplota na sídlisku tak už môže dosahovať k 50°C a bude ešte horšie.

Zadržiavanie vody na sídlisku môže pomôcť zmierniť problémy s horúčavami na sídlisku. Dažďová záhrada je schopná zadržať vodu z letných búrok niekoľko dní, na rozdiel od súčasného stavu, kedy veľká väčšina napršanej vody okamžite odtečie preč zo sídliska.

Okrem dažďových záhrad sú iné možnosti ako zadržiavať vodu na sídlisku: Môže to byť napr. zachytávanie vody na strechách alebo budovanie vodopriepustných plôch na parkovanie. Hlavne strechy garáží postavených skrz naskrz našim sídliskom by sa mohli zavlažiť a zazelenieť.

Bratislava sa pripravuje na zmenu podnebia

Magistrát vypracoval opatrenia na prispôsobenie mesta zmene podnebia a asi bol aj tento materiál schválený mestskými poslancami. Vrakuňa zatiaľ nemá nejakú koncepciu prispôsobovania sa, aj keď by to bolo už nanajvýš vhodné, pretože mnohé aktivity sa budú realizovať len pomaly.

Útvar hlavnej architektky na Magistráte sa prispôsobeniu zmene podnebia aktívne zaoberá. V súčasnosti sa snažia naštartovať pilotný projekt dažďovej záhrady. Jedna z prvých bratislavských dažďových záhrad by mohla byť aj vo Vrakuni.

Ďalšie stránky:

12th Street Bioswale

Bioswales and Rain Gardens

http://www.lowimpactdevelopment.org/raingarden_design/index.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Rain_garden

Tu by mohla byť dažďová záhrada:

20150422 Vodná nádrž 02

rain garden 03 rain garden 04 rain garden 05

Voda je tiež súčasťou nového sídliska vo Viedni:

viedeň-dz01

Tento obsah bol zaradený v Bebravská, Zdravé prostredie. Zálohujte si trvalý odkaz.

6 odpovedí na Budeme mať na sídlisku dažďovú záhradu?

 1. otam povedal:

  a pocit, ze vsetko co sa vo vrakuni deje, tak je to v casti bebravska kazanska a zs zeleznicna… ostatok asi nie je zaujimavy, ci mylim sa? podla clankov zrejme pan sumsala byva prave tu, vsak?

  • babka eva povedal:

   o čo vám ide, vedieť, kde býva pán šumšala?A keby hneď býval tam, o čom píše stránka, tak on sa aspoň stará o miesto, kde býva? vy sa ako staráte o vaše bydlisko?

  • babka eva povedal:

   oprava, za býva patrí bodka, nie otáznik.

  • Marián Šumšala povedal:

   Áno, bývam niekde tam. Nerozumiem, čo je na tom zlé, keď píšem hlavne o tom, čo mi je blízke.
   Táto stránka je však otvorená. Je možné tu zverejňovať aj texty od ďalších Vrakunčanov – co sa aj deje. Oni môžu písať o tom, čo ich najviac zaujíma.
   Veľká diskausia tu bola o parkovaní. Pred voľbami. Vyzýval som, aby niekto zhrnul diskusné príspevky a uverejnili by sme to tu, ako samostatný článok. Počet ochotných ľudí je: 0.

 2. babka eva povedal:

  Už sme dve.

 3. Michaela povedal:

  Ja som za. Poďme na to! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)