Postrehy zo zastupiteľstva (24.2.2015) alebo „Kontroly a kontrolóri“

Februárové zasadnutie zo sebou prinieslo viaceré zaujímavé témy. Tou prvou bola kontrola nákupu vozidla pre stredisko VPS (Verejnoprospešné služby), ktorý zrealizovalo ešte minulé zastupiteľstvo v roku 2014.

NÁKLADNÉ AUTO

Išlo o zakúpenie kontajnerového nákladiaku, určeného na denný odvoz odpadu a na jarné/jesenné upratovanie. Ing. Vladimír Mráz (vtedajší prednosta MÚ) a p. Ing. Gabriela Pačesová (vedúca strediska VPS) nákup zdôvodnili tým, že kontajnerová LIAZKA, ktorá tieto úlohy predtým plnila mala viac ako 24 rokov, bola v zlom technickom stave a mala veľkú spotrebu. Podľa podkladov, ktoré p. Mráz predložil poslancom tiež vyplýva, že „zabezpečovať túto činnosť dodávateľským spôsobom by bolo neporovnateľne drahšie“ ako nákup nového automobilu.

Samotná kontrola nedopadla najlepšie. Kontrolórka, p. Ing. Emília Szakáčová skonštatovala viaceré pochybenia pri výbere víťazného uchádzača. Išlo najmä o formálne dôvody prečo bol druhý z uchádzačov vyradený a to, že nebol použitý spôsob obstarávania formou elektronickej aukcie. P. Szakáčová sa vyjadrila, že pri súťaži „neboli dodržané princípy hospodárnosti a efektívnosti“.

Pán Mráz (ktorý sa zasadnutia zúčastnil) sa voči obvineniam rázne ohradil. Vyhlásil, že kontrolný materiál je „tendenčný, zmätočný a nekompletný“. Zároveň dodal, že podáva trestné oznámenie z titulu zásahu do jeho občianskych práv.

Uviedol, že predmet obstarávania (auto) nie je bežným artiklom na trhu, presnejšie, ide o „auto s reťazovým ramenovým nakladačom a so 4ks kontajnerov“. A keďže nejde o bežný produkt, museli tomu byť prispôsobené podmienky súťaže (ako napr. spomenutá 129 bodová špecifikácia).

Za svojim rozhodnutím si stojí a ako ďalej dodal, nebolo to len jeho rozhodnutie: „Politické rozhodnutie zakúpiť nové auto urobili vtedajší vedúci poslaneckých klubov; Valach (SDKÚ-DS) Drozd (SMER-SD).

Tieto argumenty vyvolali u poslancov vlnu nevôle. Poslanec Galo (SaS) vyjadril názor, že samotné obstarávanie (ktoré s malými nedostatkami prebehlo v poriadku) nie je ani tak dôležité. Prekážalo mu skôr to, „že už na začiatku sa určilo 129 podmienok, ktoré nákladné auto muselo spĺňať a ktoré ako keby z oka vypadli parametrom nakúpenému Mercedesu“.

V podobnom duchu sa vyjadril aj poslanec Hrapko (SDKÚ). Uviedol, že „poslanci nenapádajú samotný výber, ale to, že súťaž nebola férová. Vykonaný prieskum trhu ukazoval, že vyhovuje len jedna spoločnosť – Mercedes-Benz“.

P. Hrapkovi dal za pravdu poslanec Štubniak (nezávislý), ktorý nákup porovnal s kauzou obstarávania motoriek pre políciu. Ako ďalej uviedol, sám sa zastavil za chlapmi z VPS, ktorý budú stroj obsluhovať a spýtal sa ich, ako im vyhovuje. Podľa ich slov bolo nové vozidlo určite treba, ale to, ktoré sa zakúpilo je pre ich prácu nepraktické. Najmä preto, že násypná hrana kontajnera je veľmi vysoko a preto sa doň odpad vhadzuje veľmi nešikovne.

Na vyjadrenie p. Mráza reagoval poslanec Czaja (KDH), ktorý si myslí, že „v regióne strednej Európy nie je auto s nadstavbou nič výnimočné“. Zároveň dodal, že poslanci dali návrh, aby výdavky nad 20 000 € v budúcnosti odsúhlasovala finančná komisia.

Tému uzavrel starosta Kuruc (nezávislý) s tým, že sa nebude vyjadrovať k tomu, čo bolo v minulosti,  pretože mu to neprináleží. Spomínanému návrhu sa nebráni, no ako ďalej uviedol;  „nemali by sme brať kompetenciu obstarávateľovi, ktorý za súťaže zodpovedá“. Čím zrejme myslel firmu, ktorá mestskej časti poskytuje poradenstvo v tejto oblasti.

NOVÝ KONTROLÓR

Druhou dôležitou témou zasadnutia bolo voľba nového kontrolóra MČ Vrakuňa. Prítomní kandidáti sa v úvode krátko predstavili. Prekvapením bolo, že kandidoval aj p. Ing. Vladimír Mráz. Ešte väčším, že od poslancov získal až 4 hlasy.

Keďže v prvom kole voľby nikto z kandidátov nezískal dostatočný počet hlasov, o novom kontrolórovi (resp. kontrolórke) rozhodli poslanci až v druhom kole. Na najbližších 6 rokov sa ňou stala p. Ing. Alena Kaňková, ktorá predtým pôsobila ako vedúca oddelenia vnútornej správy a organizácie miestneho úradu.

SKLÁDKA CHZJD

Na zastupiteľstve tiež zarezonovala správa, ktorá nedávno obletela slovenské médiá. Ide o toxickú skládku, ktorá sa nachádza na území našej mestskej časti.

P. Šindler (KDH) sa v úvode vyjadril, že ide asi o „najdôležitejšiu tému , akou sa za svoje 3 volebné obdobia zaoberal.“

Keďže riešenie tohto problému je po všetkých stránkach veľmi náročné a zo strany samosprávy asi neriešiteľné, rozprava bola skôr zameraná na to, ako o tomto probléme informovať verejnosť.

To sa javí ako dobrý nápad, keďže o skládke (a súvisiacom nebezpečenstve) dovtedy nevedeli ani poniektorí poslanci. Občania v dotknutej lokalite by teda mali byť opäť písomne informovaní o spomínanej ekologickej záťaži a o zákaze používania vody zo studní.

POLITICKÁ REKLAMA NA OFICIÁLNEJ STRÁNKE VRAKUNE A JEJ V NOVINÁCH

O tom, že niektorí poslanci zneužívajú verejné prostriedky na svoju politickú reklamu sme písali už niekoľkokrát. Bohužiaľ, stala sa z toho takpovediac tradícia.

Naposledy tomu tak bolo v rámci masívnej kampane pred novembrovými voľbami. Noviny, ktoré patria všetkým Vrakunčanom sa opäť raz stali plnofarebnou reklamnou brožúrou.

Dokonca vyšli dvakrát po sebe, pretože v niektorých častiach neboli prvýkrát doručené. Druhé vydanie bolo údajne vydané zadarmo, v rámci reklamácie zlej distribúcie.

Je zaujímavé, že dlhoročný problém s distribúciou sa dočasne vyriešil, akurát pred voľbami. Pozitívne je na tom aspoň to, že veľká časť Vrakunčanov si mohla prvýkrát po rokoch (!) prečítať noviny, ktoré si sami platia. Korunku tomu dala politická reklama vybraných kandidátov na oficiálnych stránkach Vrakune.

Na záver zasadnutia poslanec Štubniak (nezávislý) žiadal znovu prešetrenie tohto problému, keďže odpoveď ktorú obdržal, bola podľa neho neuspokojivá. Celé znenie odpovede si môžete prečítať tu.

Podľa úradu bol za spomenutú kauzu zodpovedný vtedajší prednosta, Ing. Mráz. Ten však svoje pôsobenie vo Vrakunskej samospráve skončil – zrejme nadobro.

 

Vec je teda (ne)vyriešená a ide sa ďalej. Čo dodať; asi nezáleží na tom koľko a akých kontrolných orgánov máme, pokiaľ sa za preukázateľné pochybenia nedokáže vyvodiť osobná zodpovednosť.

M. Gábriš

Tento obsah bol zaradený v Čo robia naši poslanci a starosta. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 odpovede na Postrehy zo zastupiteľstva (24.2.2015) alebo „Kontroly a kontrolóri“

 1. Spätné upozornenie: Starosta prisľúbil, že vo vnútrobloku na Bebravskej budeme mať kvalitnejšiu zeleň | VRAKUNA.NET

 2. peťo povedal:

  Trestné oznámenie by mal neodkladne iniciovať nový starosta za zmanipulovanú súťaž a podozrenie z korupčného správania Mráza, navyše ak on podáva TO na zásah do jeho občianskych práv. A alibisticky sa zakryje Drozdom a Valachom…
  A takýto osob si ešte dovolí kandidovať na kontrolóra ?
  Priam ukážkový príklad plechového xichtu !

 3. Zdeno povedal:

  Dovolim sa za seba, velmi pekne podakovat panovi Gabrisovi. Povazujem jeho iniciativu za velmi prospesnu. Teraz si dovolim o kratku reakciu z mojjej strany.
  1) Akcia Mercedes bola ukazkovym prikladom spoluprace dvoch stran. SDKU a SMER ukazalo extremnu mieru kooperacie a zmyslu pre biznis. Vrakuna prisla asi o 15 000 Euro.
  2) CHZJD. Ako vtip mesiaca (roka) povazujem. Pan Schindler bol ostatne funckne obdobie predsedom dozornej rady vodarni. Takze v ludskej reci, aktualne objavil temu „CHZJD skladka“. Ak by ho nahodou osvietilo pocas jeho funkcenho obdobia bolo by to len v prospech veci. Ziaz za ostatne 4 roky sa nepodarilo. Panovi Schindlerovi by sa patrilo venovat samostatny clanok.
  3) Stubniak , (*admin: táto časť bola vymazaná kvôli porušeniu pravidiel – slušnosti a pravdivosti. Prosím vás, dajte si na to pozor, nerád by som robil tvrdšie opatrenia.*) ma v tomto pripade naozaj pravdu. Politicka reklama, resp hrube zneuzitie moci , by naozaj malo byt potrestane. Ze sa tak nestane je samozrejme a hanebne. Vrakunske noviny (ktore mi zazracne dva krat dosli po sebe, co povazujem na nase lokalne pomery skoro za zazrak) potrebuju silnu redakcnu radu a hlavne extremne odolneho sefredaktora.

 4. stano povedal:

  ďakujem vám za informácie, ja si kvôli práci nemôžem dovoliť prísť na zasadnutie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)