Vrakunskí poslanci v pondelok 14.4. odsúhlasili výstavbu bytov na mieste Žitavy

Urobili tak napriek tomu, že miestni ľudia viac ráz vyjadrili jednoznačný nesúhlas. Poslanci v diskusii argumentovali nepravdivými argumentmi. Poslanci porušili svoje predvolebné sľuby. Poslanci Smeru, SDKU a aj starostka podrazili svojich voličov.

Poslanci, ktorí hlasovali za výstavbu nájomných bytov: Bošanská, Bruna, Drozd, Gabrielová, Kugler, Murcinová, Némethová, Petrovská, Petrovský, Schwartzová, Šindler, Valach, Vašková a Žák. Za hlasovali vzácne spoločne poslanci Smeru a SDKU.

Petičiari žiadali výstavbu domu služieb a zmenu územného plánu

Na zasadnutí vystúpili aj členovia petičného výboru proti výstavbe bytov na Žitavskej ulici. Petíciu podpísalo vyše 290 obyvateľov. Petičiari žiadali výstavbu domu služieb na mieste Žitavy. Žiadali tiež zmeniť územný plán tak, aby tu bola funkcia občianskej vybavenosti a pri ceste zostala zeleň.

Politická objednávka

Poslanci zrejme hlasovali na základe politickej objednávky a nie v súlade s potrebami obyvateľov. Politické strany sa snažia pred voľbami niečo urobiť pre obyvateľov Bratislavy – výstavba nájomných bytov im môže priniesť cenné hlasy. Vo Vrakuni však určite hlasy stratili.

Ukazuje sa, že je veľkou chybou voliť v komunálnych voľbách členov politických strán. V kritických okamihoch strany uprednostnia svoje záujmy na úkor obyvateľov.

Načo boli verejné zhromaždenia

Poslanec Drozd presadil, aby sa pred spustením výstavby nájomných bytov zorganizovalo verejné zhromaždenie. Na obidvoch zhromaždeniach obyvatelia jednoznačne odsúdili výstavbu bytov. A to aj za cenu, že by mala Žitava aj naďalej chátrať. Na prvom zhromaždení dokonca hlasovali o súhlase s výstavbou bytov – takmer jednohlasne ju odmietli.

Poslanci tak porušili aj svoj záväzok, že o ďalšom osude budú rozhodovať podľa výsledku zhromaždení.  Organizovanie zhromaždení možno chápať ako podvod zo strany vrakunských poslancov.

Na Slovensku sa tomu, keď niekto robí iné ako hovorí, povie, že si serie do huby.

Poslanci možno porušili ústavu

Nerešpektovanie výsledkov verejného zhromaždenia môže byť porušením ústavy, pretože podľa ústavy sa územná samospráva uskutočňuje aj na zhromaždeniach obyvateľov obce a to dokonca v prvom rade:

Článok 67/1: Územná samospráva sa uskutočňuje na zhromaždeniach obyvateľov obce, miestnym referendom, referendom na území vyššieho územného celku, orgánmi obce alebo orgánmi vyššieho územného celku.

Ak by niekto rozmýšľal, že sa bude angažovať vo veci porušenia ústavy, pozrite tiež: Verejné zhromaždenie obyvateľov obce – kríza samosprávnej demokracie na Slovensku a úvaha o záväznosti verejného zhromaždenia obyvateľov obce .

Nie je pravda, že zabránia výstavbe väčšieho bytového domu

Poslanci argumentovali, že výstavbou 6 poschodového obytného domu zabránia výstavbe oveľa väčšieho domu s väčším počtom bytov. To však určite nie je pravda. Ďalšie byty bude možné postaviť na mieste súčasnej zelene pri ceste. Na prezentácii sa mestský poslanec vyhrážal, že ak sa nepostavia nájomné byty, môžu predať pozemok a byty postaví súkromník.

To presne sa môže stať: predajú pozemok pri ceste, kde získa investor krásnu čistú plochu na výstavbu ďalších šiestich poschodí. Jediná cesta, ako zamedziť výstavbe bytov je zmena územného plánu, čo žiadali petičiari, a o čom poslanci ani nerokovali.

Porušili predvolebné sľuby

Poslanci Smeru pred voľbami sľúbili, že nebudú zahusťovať sídlisko. Tento sľub v pondelok porušili. Poslanci SDKU sľúbili, že vytvoria podnikateľom možnosti pre poskytovanie chýbajúcich služieb občanom. Starostka sľúbila, že tu postaví dom pre seniorov, dom služieb a garáže.

Poslanci dlhodobo nevedia riešiť vážne problémy

Poslanci tiež argumentovali, že jedine výstavba bytov pomôže vyriešiť problém s chátrajúcou budovou. Je to rovnako, ako s kultúrnym domom. Výstavbou bytov sa mal dokončiť kultúrny dom. Výsledkom je, že investor si postavil byty a my sme prišli o kultúrny dom. Doteraz tam nebola žiadna kultúrna akcia a podľa slov starostky aj poslancov tam už nikdy žiadna nebude. Zaradili sme sa tak na úroveň zaostalých krajín, kedy obec veľkosti okresného mesta nemá žiadne miesto na kultúrne podujatia a stretávanie obyvateľov. Jediná kultúra sú hodové slávnosti a kolotoče.

Poslanci pokračujú v ničení sídliska

Poslanci tak urobili ďalší krok, ktorý významne poškodí naše sídlisko. Zo sídliska je stále viacej dočasná ubytovňa pre ľudí, ktorí tu potrebujú prežiť pár rokov, kým sa nepresťahujú do Ružinova alebo Rovinky. Títo ľudia potrebujú miesto, kde by mohli prespať a zaparkovať svoje auto a tomu sa prispôsobuje sídlisko.

Vrakuňa sa tak stále viacej podobá Bronxu ako kvalitnému európskemu sídlisku. Je to  výsledok dlhoročnej zlej práce poslancov a starostky. Ich rozhodnutia nemajú nič spoločné s kultúrnosťou a ukazujú na slabú úroveň demokracie na Slovensku.

Čo sa dá urobiť

Môžeme im to však spočítať vo voľbách. Vo Vrakuni už máme dobré skúsenosti s tým, že poslanci, ktorí ignorovali zásadné požiadavky svojich obyvateľov, sa už viac nedostali do zastupiteľstva. Príkladom môže byť úplný volebný prepadák KDH a OK v posledných voľbách.

Nájomné byty však neprinesú stranám žiadne body v tohtoročných komunálnych voľbách, pretože byty ani nestihnú začať stavať.

Obyvatelia môžu dokonca podstatne predĺžiť proces schvaľovania výstavby na stavebnom úrade. Môžu sa prihlásiť za účastníkov územného konania a svojim odvolaniami môžu predĺžiť tento proces. Ešte viac ho môžu natiahnuť, ak sa odvolajú na súd. Zatiaľ sa môže zmeniť obsadenie vrakunského aj mestského zastupiteľstva, ktoré by po voľbách v novembri mohli byť ochotnejšie počúvať postoje svojich voličov.

Na svoju obranu sa zatiaľ ozvali hlavne dámy a páni generácie, ktorá už má bohaté životné skúsenosti. Protivník je tentoraz veľmi silný. Má zmysel, aby sa do obrany svojich záujmov zapojili aj mladí ľudia.

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Ďalšia výstavba na sídlisku, Žitava. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Vrakunskí poslanci v pondelok 14.4. odsúhlasili výstavbu bytov na mieste Žitavy

  1. Spätné upozornenie: Mestská spoločnosť sa ďalej snaží o výstavbu bytov na Žitavskej | VRAKUNA.NET

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)