Vo vnútrobloku na Bebravskej idú postaviť detské ihrisko za 100.000 eur

Detské ihrisko má byť vo vnútrobloku na Bebravskej 7, 9 a 11 a Dvojkrížnej 2, 4 a 6. Majú tu postaviť obriu preliezačku, urobiť chodník krížom cez trávnik, zasadiť nový trávnik a nejaké stromy. Zrušia pri tom futbalové ihrisko pre deti. Takéto veľké detské ihrisko nie je v celej Vrakuni. Budú tu chodiť ľudia z polovice Vrakune a Podunajských Biskupíc. Projekt detského ihriska pripravila mestská časť tajne bez účasti obyvateľov.

Tu si pozrite plán detského ihriska, tu je popis a tu je popis herných prvkov.

Takto by to tu malo vyzerať:

plán detského ihriska

Podľa projektu by sa malo v našom vnútrobloku postaviť:

–          11 lavičiek

–          veľká preliezačka na ploche 9×5,5m s: 1x lezecká stena, 1x kladina na lanách, 1x lanový chodník, 1x poloblúkový rebrík, 1x rúčkovacia kladina, 3x zvislá lezecká stena, 1x tunel, 7x výstupové rebríky.

–          1 dvojmiestna hojdačka

–          2 preklápacie hojdačky

–          trojité bradlá

–          chodník krížom cez trávnik s dĺžkou 75m

–          11 lavičiek

–          2 stojany na bicykle

–          12 javorov s malou okrúhlou korunou

–          123 kríkov

–          vysadenie trávnika na ploche 2212m2

Celá výstavba detského ihriska bude stáť 101.000 eur a bude platená z eurofondov.

bebr07x

Deti prídu o futbalové ihrisko

Detské ihrisko budú stavať na mieste, kde teraz deti hrávajú futbal. Deti tak prídu pravdepodobne o posledné futbalové ihrisko na sídlisku. Prídu tak aj poslednú možnosť športovania, keďže na preliezačkách deti nemôžu robiť športové aktivity rovnakej intenzity ako je futbal.

Detské ihrisko by podľa projektu malo byť pre deti od 3 do 15 rokov. Preliezačky si však deti staršie ako 6 rokov neužijú. Tieto väčšie deti tak nebudú mať v okolí našich domov čo robiť. Alebo budú venovať cvičeniu na trojitých bradlách toľko času ako venovali doteraz futbalu?

Futbalové ihrisko je výsledkom spoločnej dohody medzi mestskou časťou a miestnymi obyvateľmi. Na základe tejto dohody vznikol asi pre 12 rokmi projekt sadových úprav, ktorého súčasťou je aj futbalové ihrisko. Mestská časť teraz arogantne odignorovalo aj našu dohodu aj projekt sadových úprav.

bebr06x

Bude tu chodiť veľké množstvo cudzích ľudí

Veľké detské ihrisko pritiahne ohromné množstvo ľudí. To ma samozrejme veľmi vážne záporné dopady: Zvýši sa tu hluk a prídeme o pokojné miesto. Deti nebudú mať pokoj na hranie. Úplne sa stratí príjemná, susedská atmosféra, ktorá tu doteraz vládne. Nahradí ju anonymita a samota.

Vnútrobloky boli zveľadené spoločným úsilím mestskej časti a obyvateľov. Vznikol tu veľmi príjemný priestor podľa našich predstáv. Stretávajú sa tu susedia a vznikajú tu priateľstvá. Chodia tu mamičky a oteckovia na materskej dovolenke, ktorí tu netrpia samotou.

Toto však prestane v tomto vnútrobloku fungovať. Revitalizácia verejného priestoru zabije verejný priestor. Dobrý verejný priestor nemôže vzniknúť bez spolupráce s obyvateľmi. Arogantní úradníci na Miestnom úrade to však vôbec nechápu.

Čo by sme chceli

Mohli sa nás opýtať, čo by sme chceli vo vnútrobloku mať:

–          Určite futbalové ihrisko. Bolo by treba vymaľovať čiary, kúpiť bránky a namontovať siete za bránky, aby lopta nelietala do domu a do áut. Je potrebné premiestniť jestvujúce dve preliezačky na bok, aby bolo možné futbal hrať pozdĺžne ako kedysi.

–          Vhodné by bolo dať do poriadku trávnik. Je však treba aspoň trochu odstrániť tuhý odpad, ktorý tu zanechali stavbári, a ktorý miestami siaha až úplne na povrch. Nový trávnik bez zavlažovacieho systému sú vyhodené peniaze.

–          Zišli by sa ešte nejaké preliezačky, ale mali by byť aj pre trochu väčšie deti. Dobrá by bola napríklad trampolína.

–          Také veľké množstvo peňazí by bolo dobré využiť na zveľadenie aj ďalších voľných plôch, ktoré tu pri našich domoch stále sú. Mali by priniesť kvalitný priestor aj pre mládež, dospelých a seniorov. Altánok, lavičky, nejaké menšie športovisko a pod.

–          Zídu sa aj ďalšie stromy, ale nie ďalších 12 do vnútrobloku, to je už priveľa. A nemalo by to byť 12 rovnakých nudných javorov. Na magnóliu alebo iné pekné stromy, aké sme si tu zasadili sami, nemal autor projektu dostatočné  mentálne schopnosti.

Spoločný projekt sadových úprav

Zhruba pred dvanástimi rokmi sme oslovili mestskú časť, že chceme vytvoriť pri našich nových domoch aj príjemné okolie. Vznikol tak projekt sadových úprav, na ktorom sme sa podieľali spoločne s mestskou časťou. Mestská časť potom vybudovala detské ihriská a zasadila niektoré stromy. My sme si tu sami za svoje peniaze zasadili stromy a kvetinové záhony. Spolu sme tu investovali asi 280.000 svojich korún.

Vznikol tu veľmi kvalitný verejný priestor, ktorí si mnohí z nás užili a ho chvália. Trúfam si napísať, že takýto priestor nikde inde vo Vrakuni nie je.

Prednosta Mráz bol veľmi prekvapený, keď som mu povedal, že pre vnútroblok je už vypracovaný projekt sadových úprav. Keby chcel, dozvedel by sa to od vedúcej oddelenia životného prostredia pani Dolhej (prečo je obišiel?) alebo sa mohol opýtať nás (a prečo obišiel nás?).

Zdá sa, že prednosta Mráz nesie zodpovednosť za to , že projekt bol pripravený v tajnosti a bez účasti obyvateľov. Politickú zodpovednosť za prednostu a projekt revitalizácie však nesie starostka Lacková.
projekt sadových úprav

O nás bez nás

Jednajú s nami ako s idiotmi, ktorí nemôžu ovplyvňovať, čo budeme mať vo svojom bezprostrednom okolí. Arogancia úradníkov je neobmedzená. Ako si môžu myslieť, že tak veľmi dobre vedia, čo tu potrebujeme? Je ťažké vymámiť od úradu nejaké drobné peniaze na zveľadenie našeho okolia. Teraz sa tu minie obrovské množstvo peňazí, ktoré nám asi prinesie viacej starostí ako radosti. Je to neskutočne premárnená šanca.

 

Tento obsah bol zaradený v Bebravská. Zálohujte si trvalý odkaz.

26 odpovedí na Vo vnútrobloku na Bebravskej idú postaviť detské ihrisko za 100.000 eur

 1. Robert povedal:

  10.3. o 18ej je stretnutie na úrade ohladon tejto recitalizacie. Planuje sa nejaka zorganizovana akcia na tento den?
  Preco neopravia byvale hokejbalove ihrisko a ten areal, to nie je priamo pod oknami a medzi dvoma blokmi kde hluk sa este viac zvyraznuje.

  • Marián Šumšala povedal:

   Ja tam prídem, príde aj jeden sused, viacej neviem nič. Ak sa chcete nejako nagažovať, ozvite sa na info(zavináč)vrakuna.net.
   Prečo nestavajú niekde inde? Pretože Vrakuňa podľa všetkého nemá žiadny pozemok, kde by to mohlo byť. Napr. na asfaltovom ihrisku Slatinskej je v územnom pláne naplánovaná výstavba bytového domu. Keďže nechceli mať nejaké problémy pri schvaľovaní projektu, tak túto právnu prekážku pravdepodobne nechceli ignorovať. Podobne je to na celom sídlisku – na niekoľkých posledných voľných miestach je naplánovaná výstavba.

 2. Spätné upozornenie: Sťažnosť na výstavbu ihriska na Bebravskej | VRAKUNA.NET

 3. Spätné upozornenie: Príďte sa porozprávať so starostkou o výstavbe detského ihriska na Bebravskej a Dvojkrížnej | VRAKUNA.NET

 4. Robert povedal:

  Mne zaroven aj vadi, ze sa tu kazdy ohana, ze ake deti maju priestor vonku. Tak preco rodicia dovoluju svojim detom aby sa bicyklovali, behali a robili hluk na celej chodbe. Oplati sa trosku brat ohlad aj na druhych obyvatelov daneho poschodia. Bud ist von alebo byt na byte a nie, ze deti este z inych poschodi sa zhromazduju a behaju po chodbach ci uz je pracovny tyzden alebo dokonca vikend.

 5. Marián povedal:

  Napísali ste tu viacero komentárov, z ktorých cítiť, že máte záujem niečo s projektom detského ihriska urobiť.
  Chcem sa opýtať, či by ste sa nechceli stretnúť a porozprávať sa o tom, čo by sme urobili. Navrhujem napr. túto nedeľu večer 20.10. o 19:00 priamo na ihrisku povedzme v strede pod lampou. Ak by pršalo môžeme sa zísť napr. pri vchode Bebravská 9.
  Zatiaľ som tu čítal takéto (zaujímavé) návrhy:
  – usporiadať petíciu
  – vystúpiť na miestnom zastupiteľstve
  – sťažovať sa na BSK.
  Ja by som ešte jeden návrh pridal: Mohli by sme si opäť zavolať zodpovedných ľudí do Dutch pubu, zavolať všetkých susedov a tam by sme sa porozprávali vo väčšom počte.

 6. Robo povedal:

  Zdravim, futbalove ihrisko? ta vyschnuta trava? branky som si tam nikdy nevsimol. Kazdopadne som, ale proti tejto iniciative magistratu, konat o nas bez nas.
  Podla mna bude fajn ak ma niekto FB tak kontaktovat pana Beblaveho, ten rad skuma podobne praktiky. Jeho skupina je nazvana: Miroslav Beblavý: pracuje pre vás a nekradne. Isto sa toho chyti a bude konat v pripade, ze my neurobime danu peticiu.
  Nemam v plane mat pod oknami bordel a hluk. Ten Albion je priestor, ktory by mal byt rekonstruovany a ma potencial. Nie to davat medzi domy, kde sa uz obycajny krik meni na ozvenu.

 7. Hela povedal:

  Pán Judr. Váš príspevok som prečítala, vopred Vám za seba ďakujem za ochotu, pevné verím, že aj viacerí vlastníci bytov Vám pomôžu.

 8. Vazeni susedia,
  osobne som zhrozeny z tejto iniciativy, uz teraz povazujem situaciu s nevychovanymi detmi a nimi produkovanym hlukom obtazujucim susedov za neunosnu, takto by sa situacia este zhorsila, chapem, ze deti sa musia niekde hrat, ale casto mam dojem, ze matky narocne nechavaju nevhodne spravanie svojich deti bez povsimnutia ci vychovneho napomenutia s cielom, aby sa „vyblaznili“ vonku a potom uz budu mat ich matky s nimi doma pokoj, takto si sice taketo matky zlahcuju svoje rodicovske povinnosti, ale obtazuje to nad akceptovatelnu mieru susedov, tuziacich po oddychu, pokoji a tichej atmosfere, ktora tu povodne vladla este pred par rokmi.
  Na strane druhej musim povedat, ze pri neschopnosti nasich volenych zastupcov a nimi riadenym administrativnym aparatom si nemyslim, ze by bola MU uspesna pri cerpani strukturalnych fondov EU, cize to az tak realne nevidim, hoci uz len ta iniciativa zo strany MU ma zaraza, sice trosku sebecky suhlasim s nazorom, ze by bolo treba skor revitalizovat uz existujuci priestor ihriska na Slatinskej, nez budovat nove ihrisko a povodne, uz existujuce nechat v schatralom stave, ale ako som pochopil, ide o iny majetkopravny vztah a to je pravny problem…
  peticie dnes vacsinou ostavaju bez povsimnutia poslancov MU a preto skor navrhujem osobnu pritomnost na zasadnuti zastupitelstva a osobny rozhovor s poslancami pocas zastupitelstva (tvarou v tvar s ich volicmi), pripadne podnet pre kontrolorku MU o spravnosti a ucelnosti postupu MU pri vynakladani financnych prostriedkov MU, kedze aj ten projekt musel niekto spracovat a MU za to zaplatila, bolo na to vyberove konanie???

  Na zasadnuti zastupitelstva MU sa urcite zucastnim, kedze s takymto arogantnym pristupom bez ucasti dotknutych osob (vlastnici bytov su totiz aj podielovymi spoluvlastnikmi zastavanych a prilahlych pozemkov) som sa nestretol ani na Lotysskej a ani na Baltskej ulici, kde tiez byvam okrem Bebravskej 7. Tam si to MU nedovolila!
  Osobne navrhnem na zasadnuti zastupitelstva poslancom ucelnejsie cerpanie strukturalnych fondov EU s cielom osadenia velkeho poctu bezpecnostnych kamier na osvetlovacie telesa verejneho osvetlenia s cielom zvysenia bezpecnosti a poklesu kriminality, cim by sa riesil problem pritomnosti spolocensky neprisposobivych osob v okoli nasich domov, pritomnost toxikomanov a s tym spojeny pohyb kriminalnych zivlov, kradeze aut a poskodzovanie verejneho a sukromneho majetku, co povazujem za ucelnejsie a zmysluplnejsie cerpanie fondov EU, ktore bude prospesne pre vsetkych bez rozdielu na to, ci maju, alebo nemaju deti a v akom veku, dokonca som ochotny ponuknut MU pomoc pri vypracovani takehoto projketu bez naroku na odmenu a budem zan lobovat na riadiacom organe pre tento operacny program, aby mohol byt projekt uspesny.

  S uctou,

  Kosa

 9. Hela povedal:

  Dobrý deň,
  nájde sa niekto ochotný a šikovný kto napíše v mene všetkých na BSK a aspoň pripojí názoru obyvateľov z internetu nech sa spamätajú, že na MÚ, že tu niečo nie je v poriadku.
  Keďže nemáme petíciu pripravenú.

 10. melmacik povedal:

  My rodicia,dakujeme za zvysovanie poplatkov do Vrakunskej kasy formou tzv: Režijný príspevok na stravu vo vyske 2 Eura v predskolskom zariadeni.Pani starostka uz fakt nevie ako sklbat rodicov o peniaze.Nejde o velky peniaz,jedna sa o princip.Ked nema peniaze,nech sa najprv pozrie do vlastnych radov a urobi si tam poriadok.

  Sorry za spam,ale nemal som to kam dat. Len ma dotycna uz kvalitne svojimi rozhodnutiamy s.-…Sklbe prachy z ludi,a hlavne ze inkasuje vsimne z takychto projektov…

 11. Hela povedal:

  Keď som si to prečíta až ma zmrazilo, čoho všetkého sú maši poslanci schopní, pevne verím, že aj z našich blokov Bebravská, Slatinská v novom volebnom 2013 /17 bude niekto kandidovať.
  Pevne verím, že noví poslanci to zmetú zo stola. Kto z tých súčasných prišiel medzi obyvateľom a porozprával čo sa všetko tu chystá, im nezáleží na ľudoch- rodinách ktorí si tu zakúpili byty a po práci by si radi vyšli pred blok alebo okolo bloku sa prešli pokojne, vedia si to naši poslanci predstaviť ako to tu bude vyzerať a hlavne kto tu bude z našich deti na týchto bradlách, obsadia to obyvatelia z …. nemôžem napísať lebo by ma nazvali rasistkou. Veľa z vlastníkov bytov tu nebýva ale iba prenajímajú byty a tým na tom nezáleží za čas sa presťahujú do vlastného bytu.
  Prosím aj ja som za to, aby sme spravili podpisovú akciu. Stačí kto ma dostupnú tlačiareň prosím nalepiť na vchodu a verím že obyvateľa podpíšu.
  Ďakujem.

  • Marián povedal:

   Petícia by možno mohla pomôcť. Čo by sme v nej žiadali? Napr. aby bol projekt výstavby ihriska pripravený až po dohode s obyvateľmi. Plus malo by sa zachovať futbalové ihrisko.
   Poslanci už o výstavbe detského ihriska nebudú rozhodovať. Teraz je prihláška na rekonštrukciu ihriska na Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Tam budú žiadaž peniaze od EU.
   Takže by sme sa mali obrátiť na BSK ale tam asi nepochodíme. Alebo priamo na príslušnú inštitúciu EU. Možno že v EU majú trochu citlivejší prístup k výstavbe verejných priestorov a výstavba verejného priestoru bez účasti verejnosti a proti jej predstavám by mohla byť prekážkou.

 12. Viktor povedal:

  Osobne si myslim ze ihrisko je dobrou investiciou, ale neviem preco „nerevitalizuju“ ihrisko v lesoparku, kde by to bolo na adekvatnejsom mieste.

 13. Michal povedal:

  Bývam tu na Dvojkrížnej 4 od začiatku. Tiež mi tu vyrástlo dieťa, ale ihrisko takých rozmerov si tu radšej nechcem predstaviť! Chodievali sme na štrkovec a to bol ozajstný raj pre malú. Táto plocha je myslím si vybudovaná pre všetkých obyvateľov domu a predstava každodenného hluku ma desí. Veď tu ľudia chodia aj do práce, a už teraz po večeroch sa tu stretávajú decká z celého okolia a hulákajú tu do noci. Prikláňam sa k názoru že by bolo rozumnejšie zrekonštruovať trávnik, kde sa dá hrať badminton bez toho, aby som si vyvrtol členok na hrboloch, alebo stúpil do psačieho hov….no a veľkolepé detské ihrisko nech postavia tu kúsok vedľa na rokmi nevyužitom mieste „akože hokejbalovom ihrisku“ktoré mimochodom špatí celé okolie!!! Tam by sa takéto ihrisko viac hodilo ako tesne pod okná našich bytov.

 14. maja povedal:

  Akým právom rozhodujú poslanci bez toho aby sa posúdil aj názor obyvateľov konkrétneho vnútrobloku? Kde to žijeme? Ihrisko postavené za 100 tisíc EUR? Akože čo tam bude za tú sumu? navigácia , vyhrievaný trávnik?Je mi jasné kto sa zas poriadne nabalí. Hamba !

 15. Radovan povedal:

  No tu keby sa čakalo kým sa ludia dohodnú tak to nebude nikdy. Veď sa nevedia stretnúť ani na domovej schôdzi. „Futbalovým ihriskom“ sa myslí ta uschnutá tráva? Všedci tvrdíme že deti nemajú sedieť za počítačom a keď tu konečne má byť ihrisko tak to zrazu všetkým vadí. Vaše deti už vyrástly a ostatný Vás nezaujímajú?

  • olga povedal:

   Pekne už teraz viem ako to dopadne lavičky su postriekane teraz a to su tu len dve ,ihli od narkomanov pohadzane v kríkoch počuvat celý deň krik deti bez dozoru a to mám deti rada a mám ich často u seba,ale nemienim počúvat krik celý deň

  • Marian Meszaros povedal:

   Tri mamičky oslovené pri pieskovisku sa z tohoto projektu tešili. Počul som aj opačné reakcie. Ale tu nie je problém že tu bude ihrisko, ale nekoncepčnosť. Sto metrov je veľké zanedbané ihrisko, ktoré by mohli revitalizovať po etapách. Vnútroblok má projekt sadových úprav. Keď sa sadové úpravy realizovali, zámerne sa vynechali okraje smerom k ceste. Keďže podľa územného plánu je tam plánovaná občianska vybavenosť. Som zvedavý ak by sa na spomínanom mieste začalo stavať, aký by bol potom ohlas.

  • Marián povedal:

   Trochu si nerozumieme. Chceme aby tam bol priestor pre deti, tak ako doteraz, to nikto nespochybnil. Chceme ale, aby tam bolo to najlepšie, keď už sa ide invbestovať toľko peňazí. Niečo pre malé deti, nejaká preliezačka by bola dobrá. Ale malé deti majú pekný priestor vo vedľajšom vnútrobloku. Deti od 5 rokov, aj vám vyrastú do takéhoto veku, tu nemajú čo robiť. Futbalové ihrisko, resp. tráva na športovanie je pre nich veľmi dobrá. Takže chceme aby tam bol priestor pre deti, naše ciele sú rovnaké.
   Máme tu skúsenosť, že sa vieme dohodnúť na tom, aké ihrisko sa má postaviť. Asi tu bývate trochu kratšie, takže ste to nezažili, keď tu nebolo ešte nič. Všetko čo je v našich vnútroblokoch bolo postavené na základe dohody medzi miestnymi obyvateľmi a miestnym úradom. A asi aj sám vidíte, že to dobre funguje. Je to podľa mňa najlepšie detské ihrisko ale aj najlepší verejný priestor v celej Vrakuni. Vieme sa dohodnúť, to určite problém nie je.

 16. Marian Meszaros povedal:

  Peniaze z OPBK (operačný program Bratislavsky kraj) treba hlavne minúť aj keď nie účelne. Tak sa to robí so všetkými peniazmi z EU. Zavádzanie typu „revitalizácia“, alebo názov „vnútroblok Slatinská“ mi prichádzajú účelové zahmlievanie.
  1. Revitalizácia-znovuoživenie. Ak niekto tu bol vo vnútrobloku tak zistí, že tu netreba revitalizovať. Ale doplniť zeleň a poprípade vytvoriť deťom možnosť loptových hier. Detské ihrisko vo vedľajšom vnútrobloku existuje!
  2. Názov vnútroblok Slatinská môže byť od Žitavy, Slatinská 2-10 a 22-30, kde sú jestvujúce detské ihriská s ktorými sa nič nerobí, sú zdevastované a pieskoviská zasypané zeminou. Tento konkrétny vnútroblok je „Dvojkrížna-Bebravská-Slatinská“ radil som to podľa počtu obyvateľov v domoch.
  Na záver by som chcel podotknúť, že revitalizovať treba hlavne ihrisko medzi ulicami „Bebravská-Slatinská-Hnilecká“. Toto ihrisko „Albión“ ak by niekto ešte nevedel, je na pozemku magistrátu. Mestká časť nemala ani záujem toto ihrisko vôbec čistiť a udrživať. Pár dní späť ho na pokyn starosky (tvrdil to pracovník na ihrisku) vyčistili. Poriadku môžeme poďakovať tomu, že budú župné voľby a míting kandidátky Smeru.
  Na záver. Bol by som rád, ak by sa už konečne niekto pýtal svojich voličov, čo je pre nich dôležité. Za cenu tej veľkej preliezačky môžete vysadiť o niekoľko desiatok stromov navyše!

 17. miro povedal:

  o nas bez nas. TRABA PETICIU. a nehovorim o tom ze dnestne nevychovane deti tu bliakaju nenormalnym sposobom pod oknami uz dnes.

  • olga povedal:

   A nielen blakajú ,ničia zelen a matky sa kludne s úsmevom nato pozerajú a nepovedia nič,a kde bol MU doteraz ,ked bolo sucho neunuvali sa ani poliat stromy a kríky polievali sme si to celé leto samy aj s detmi ,trhali burinu ,zbierali špačky odpadky po druhých,piesok ,sme museli samy žiadat ,aby ho konečne po niekolkých rokoch vymenili ,a zrazu tu ma vyrast veľké ihrisko a mi budeme žit v špine,lebo nebude mat kto upratovat po druhých nech si to dá starostka pod svoj dom a uživa si to ihrisko

   • Marián povedal:

    Áno staráme sa o to sami, miestny úrad skoro v ničom nepomohol. Viacero ľudí tomuto priestru venuje dosť veľa času úplne zadarmo. A teraz prídu a pripravia projekt úplne bez nás. Koho by s prepáčením nenasralo.

 18. jozi povedal:

  Tá banda lúpežníkov zradí aj vlastnú rodinu. A za podstatne nižší peniaz. FUJ hanba GRC!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)