Bezpsie územia vo Vrakuni

Poslanci sú ochotní vyhradiť časti zelene, kde bude úplne zakázaný vstup pre psov. O presných hraniciach bezpsích území bude vedieť aj mestský policajt. Možno sa takto dočkáme, že zeleň budú môcť využívať aj deti alebo ďalší ľudia. Vrakunčania môžu dávať návrhy, kde by bezpsie územia mohli byť.

Mali by byť presné určené plochy, kam pes nebude smieť vôbec vstúpiť. Mali by byť určené úplne jasné hranice takýchto bezpsích území, či už vo forme textu alebo pomocou mapy. V súčasnosti nie je napr. jasné, kde presne končí detské ihrisko a pokiaľ teda psi ešte nemôžu vstúpiť.

Tieto bezpsie územia by mali byť vybraté v spolupráci s Vrakunčanmi. Je možné podávať návrhy na bezpsie územia aj na tejto webovej stránke, či už v diskusii na konci tohto článku alebo v diskusii.

Mestskému policajtovi sa ľahšie bude kontrolovať, či psičkári rešpektujú bezpsie územia, ako to, či psičkár odpratal výkaly po svojom psovi.

Okrem toho, aj keď psičkár odprace výkaly, zostane miesto zašpinené. Psi majú reflex, ktorý ich núti kde-aké miesto omočiť. Ak chceme mať čisté plochy pre deti, nesmú tam psi vôbec chodiť.

Čisté plochy by však samozrejme nemali byť určené len pre deti. Aj dospelí by mali mať miesto, kde si ťuknú volejbal, zahrajú bedminton alebo rozložia deku.

Poslanci Komisie životného prostredia vyjadrili ochotu vyčleniť v budúcoročnom rozpočte nejaké peniaze na označenie týchto bezpsích území.

V súčasnosti sú už určené plochy, kam psi nesmú vstúpiť: sú to školské dvory a detské ihriská. Už teraz je možné od psičkárov vyžadovať, aby sem so psami nechodili. Poprípade je možné zavolať mestského policajta na čísle 0902 921 192.

V iných mestských častiach zverejnili aj zoznam majiteľov psov, ktorí zaplatili daň za psa. Toto by bolo vhodné urobiť aj v našej mestskej časti. Starosti, ktoré so psami máme sú veľké – každý rok sa odprace niekoľko ton výkalov zo sídliska. Bolo by dobré, aby sme vedeli skontrolovať, či naši susedia platia daň zo psa.

99% zelene na našom sídlisku patrí psom. Pre človeka, ktorý si nechce zašpiniť topánky je veľmi problematické sa tu pohybovať. Situácia je veľmi vážna a na mieste sú aj tvrdé riešenia. Zákaz vstupu psom by mohol priniesť trochu poriadku.

Možno ste sa opýtali, prečo 99% zelene patrí psom, kde je to jedno percento. Celkom bez obáv zo psích výkalov sa môžete pohybovať  v medzidomovom priestore na Bebravskej 1-5. Je tu príjemné detské ihrisko. Miestni obyvatelia vlastným upozorňovaním o zákaze vstupu so psom a aj písomným informovaním dosiahli, že psičkári chodia inde. Mestská časť v tomto pomohla veľmi málo a rovnako asi aj mestský policajt.

Tu je návrh niektorých bezpsích území:

Medzidomový priestor Bebravská 1-5 a Dvojkrížna 2-6

destské ihrisko na Bebravskej

Tu sú detské ihriská, bohato využívané deťmi a aj dospelými. Psičkári majú v bezprostrednom okolí veľké množstvo plôch, ktoré využívajú pre seba.

 Priestor pred domom na Slatinskej 2-20

Tu je dosť veľa zelene, všetku však obsadzujú psičkári. Niečo by sa mohlo vyčleniť ako bezpsie územie.

 Budúce športové ihrisko na Slatinskej

Tu psi nechodia, ale pre istotu.

Priestor pred ZŠ na Železničnej ulici

Túto zeleň by mohli viacej využívať deti pred začiatkom a po skončení školy. Mohli by tu mať aj nejakú lavičku (sami žiaci by si mohli vyrobiť v rámci zážitkovo-projektovo-integrovaného vyučovania).

Detské ihrisko na Čiližskej

Chodia tu pubertiaci, aj tí by mohli mať čisto. V okolí je dosť plôch obsadených psičkármi.

Futbalové ihrisko na Dvojkrížnej oproti pumpe

Na trávniku oproti pumpe sa hráva futbal. Teraz si pravdepodobne pred začatím hry vždy najskôr priestor vyčistia, ak nechcú behať po výkaloch.

Lesopark

Polovička lesopraku by mohla byť vyčlenená ako bezpsie územie. Napr.:

Malé plochy zelene v blízkosti detského ihriska na Píniovej

Tento obsah bol zaradený v Iné, Zdravé prostredie. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 odpovede na Bezpsie územia vo Vrakuni

  1. antalik povedal:

    Priestoru pred ZS Zeleznicna by sa hodil extra kos na exkrementy ked uz nic ine. Navrhujem aj poosadzat tabule o porusovani predpisov pre tych co si vykaly neupracu.

  2. ehm povedal:

    Zaujimave ale autor clanku zabudol na jednu zasadu.. nie vsetku volne plochy su pozemky mesta/casti.. ako uakzka je aj plocha oproti shell kde sa uz zacala realizovat vystavba.. upozornujem ze aj neohradena plocha je sukromny pozemok.. zaroven na uzemi vrakune su aj pozemky vlastnene magistratom a nie meststkou castou…

  3. Tip na bezpsie uzemie povedal:

    Okolie domov Piniova 14 – 20, kde sa vedla tychto domov nachadza detske ihrisko a deti behaju aj po okolitej trave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)