Schválili kontroverzné zmeny územného plánu, SDKU sa spojilo so Smerom proti Bratislavčanom

Mestské zastupiteľstvo schválilo územný plán, ktorý zasadí ďalší úder Bratislave. Naša snaha zastaviť túto katastrofu bola neúspešná. Vrakunský poslanec Kugler (SDKU) hlasoval za územný plán, ktorý veľmi poškodí Vrakuňu. Primátor Ftáčnik verejne hovoril o tom, že územný plán treba schváliť kvôli developerom. Za hlasovali poslanci SDKU a Smeru, proti boli KDH a SaS. V januári by sa mali uskutočniť stretnutia obyvateľov s poslancami vrakunského zastupiteľstva, na ktorých by sme mali hovoriť ako predsa len využiť pozemky na našom sídlisku v prospech Vrakunčanov.

Poslanci Mestského zastupiteľstva vo štvrtok 15.12. schválili Zmeny a doplnky územného plánu číslo 2. Schválili takto aj výstavbu bytových domov na posledných voľných pozemkoch na sídlisku vo Vrakuni. Zmeny však prinášajú množstvo ďalších vecí, ktoré veľmi záporne ovplyvnia náš život, napr. možnosť rúbania väčšiny stromov na sídlisku.

Poslanci SKDU a Smeru v trojhodinovej rozprave argumentovali tým, že je už najvyšší čas, aby mohli developeri uskutočniť v Bratislave svoje projekty, ktoré vraj prispejú k rozvoju Bratislavy. Podľa nich je medzi 400 zmenami v územnom pláne veľa dobrých, pre ktoré je už najvyšší čas, aby sa uskutočnili. Oponovali im hlavne poslanci KDH, napr. Pekár a Dykkertiová, podľa ktorých sú v Zmenách aj také, ktoré nenapraviteľne poškodia Bratislavu. Všetky svoje sily proti týmto zmenám použila starostka Devína, ktorá takmer prosila poslancov, aby radšej v krátkom čase pripravili nový územný plán, v ktorom nebudú sporné body. Proti zmenám v územnom pláne sa vyjadrili aj obidve námestníčky a hlavná architektka Konrádová.

Zmeny a doplnky pripravil ešte neblaho známy primátor Ďurkovský, ktorému v súčasnosti pre jeho lásku k developerom hrozí trestné stíhanie. Zmeny však neboli pred rokom, tesne pred voľbami, schválené, o čo sa vtedy zaslúžili SDKU a KDH, pričom prelomili úporné úsilie Mikušovcov (OK). Poslanci SDKU po roku zabudli na svoje výhrady, ktoré vtedy mali. OK malo taký záujem na schválení, že ešte na tej istej schôdzi navrhli v bode Rôzne opätovné hlasovanie o Zmenách. Vo štvrtok sa tak až na tretí pokus schválil zmeny v územnom pláne. Vôľa developerov prevalcovala Bratislavu.

Kugler hlasoval proti Vrakuni

Vrakunský poslanec mestského zastupiteľstva Kugler hlasoval za Zmeny územného plánu. Nemožno chápať jeho hlasovanie ináč, ako namierené proti vôli Vrakunčanov. Kugler ukázal, že v mestskom zastupiteľstve nezastupuje Vrakunčanov ale SDKU.

Takisto prítomná starostka Lacková ani necekla o škodlivosti územného plánu pre Vrakuňu.

Kugler informoval zastupiteľstvo o pripravovanej žiadosti o zverenie pozemkov pod naplánovanými bytovými domami do správy Vrakune. Tým pádom by o predaji týchto pozemkov, ktoré vlastní mesto, rozhodovali vrakunskí poslanci. Zablokovaním ich predaja by teda nebolo možné uskutočniť bytové fantazmagórie z územného plánu.

Presunúť rozhodovanie o predaji na Vrakuňu je asi jediné riešenie, ktoré by nás mohlo uchrániť pred výstavbou bytových domov. Je však postavené na vode: vôbec nie je isté, že mestskí poslanci odsúhlasia zverenie pozemkov do správy Vrakune. Nemáme ani istotu, že vrakunskí poslanci tieto pozemky nepredajú nejakému dotieravému developerovi. Príklad Žitavy nás ubezpečuje o tom, že naši poslanci majú bližšie k developerom ako k voličom.

Neúmerne sa zväčší naša neistota. Pozemky je možné predať takmer nebadane – stačí na úvod zasadnutia miestneho zastupiteľstva zaradiť do programu predaj pozemku. Pozemky sa predajú skôr ako sa stihneme zmôcť na nejaký odpor.

Toto však nerieši ďalšie problémy, ktoré vznikajú hlasovaním poslanca Kuglera. Ako zabránime rúbaniu stromov na sídlisku? Ako sa budeme brániť, ak príde niekto s projektom výstavby nového domu v stabilizovanom území, napr. na Toryskej?

Bolo by možné, že by starostka vyhlásila stavebnú uzáveru na časti alebo celé sídlisko. Potom by nebolo možné stavať aj keby to územný plán umožňoval. V prípade Lackovej to je však stopercentné sci-fi.

Zmeny územného plánu musela schváliť trojpätinová väčšina všetkých poslancov, t.j. 27 poslancov. Za hlasovalo presne 27 poslancov, takže stačil jeden poslanec, napr. Kugler, aby Zmeny neboli schválené.

Modrý valec prevalcoval Bratislavu, Ftáčnik si serie do huby

SDKU malo pred rokom, keď sa prvý krát hlasovalo o Zmenách územného plánu, voči nim vážne výhrady. Spolu s KDH zablokovali územný plán. Čo sa zmenilo za rok, že SDKU zmenilo svoj názor? Okrem toho, že vtedy bolo pred voľbami.

Zdalo sa, že Mikušovci – poslanci Občianskeho klubu, ktorí mali pred rokom nesmierny záujem na schválení Zmien, sú len úchylka v bratislavskom SDKU, a že ich odchodom sa SDKU očistilo. Štvrtkové hlasovanie však ukázalo, že SDKU je vlastná schizofrénia – keď na nich voliči nevidia, nevidia ani svojich voličov. Spoliehajú sa, že im na to do najbližších komunálnych volieb zabudneme. Ale jedny voľby, v ktorých im to môžeme spočítať, sú už za rohom.

Poslanci aj primátor balamútili tým, že je treba tento problém uzavrieť. Zmeny územného plánu však boli uzavreté už pred rokom – vtedy Mestské zastupiteľstvo právoplatne rozhodlo o Zmenách. Pre nás Vrakunčanov to bolo vtedy uzavreté. Nebolo to však uzavreté pre developerov, ako sa Ftáčnik niekoľkokrát vyjadril vo svojom prejave.

Ftáčnik niekoľkokrát povedal, že developeri čakajú na zmeny v územnom pláne a je preto potrebné opätovne o nich hlasovať. Ani raz nespomenul občanov. Pamätáme si však, čo nám pred rokom sľuboval takmer z každého bilbordu. Čo za to máte pán Ftáčnik? Alebo vás drží Smer pod krkom?

O Smere ani nemám chuť písať. Od Smeru by som inú politiku ako v prospech lobystov a tučných kont ani nečakal.

 

Veľmi ťažko sa mi písal tento článok. Venovali sme veľmi veľa úsilia tomu, aby sme zabránili prijatiu zmien, ktoré si nadiktovali developeri. Proti arogancii SDKU, komunistickým praktikám Smeru a bezcharakternosti Ftáčnika sme však bezmocní. Smutno mi je z toho, že po 22 rokoch budovania demokracie sa nám môže o nej len snívať. Bolestné je, že naši zástupcovia pripravili všetko na vyrytie ďalšej jazvy do tváre Bratislavy. Z Vrakune, ktorá už teraz nie je takmer vhodná na trvalé bývanie sa môže stať Bronx a to doslova.

Pozrite tiež Čo je zlé na Zmenách územného plánu.

Pozrite tiež 12 otázok poslancovi Kuglerovi.

Pozrite tiež Čo ďalej.

(šumšala)

Tento obsah bol zaradený v Ďalšia výstavba na sídlisku. Zálohujte si trvalý odkaz.

5 odpovedí na Schválili kontroverzné zmeny územného plánu, SDKU sa spojilo so Smerom proti Bratislavčanom

  1. Spätné upozornenie: Šesť zo 14 vrakunských poslancov býva v rodinnom dome | VRAKUNA.NET

  2. Spätné upozornenie: Bude sa rúbať park na Kollárovom námestí | VRAKUNA.NET

  3. Spätné upozornenie: 12 otázok poslancovi Kuglerovi | VRAKUNA.NET

  4. Spätné upozornenie: Čo ďalej? | VRAKUNA.NET

  5. Spätné upozornenie: Bytové domy aj rúbanie stromov v Zmenách územného plánu | VRAKUNA.NET

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)