Opäť sa bude rozhodovať o výstavbe domov na sídlisku vo Vrakuni

Dnes budú poslanci Mestského zastupiteľstva opäť schvaľovať zmeny územného plánu, v ktorých je navrhnutá výstavba bytových domov aj na štyroch miestach na našom sídlisku. Podľa slov našeho poslanca Schindlera, on aj KDH by mali hlasovať proti týmto zmenám.

Primátor Ftáčnik predložil na schválenie opäť Zmeny a doplnky územného plánu č. 2, ktoré už raz pred rokom poslanci neschválili.

V týchto zmenách je zaradená aj výstavba bytových domov na Kazanskej, pred zdravotným strediskom, na Slatinskej a na Žitavskej. Vrakunské miestne zastupiteľstvo už dva krát odhlasovalo, že nesúhlasí s touto výstavbou: v októbri minulého roku a v apríli tohto roku. Iba bytový dom na Žitavskej odmietli len raz – v októbri pred voľbami. Na druhý krát už s výstavbou na Žitavskej súhlasili.

Poslanec Schindler povedal, že v týchto Zmenách UP je niekoľko bodov, ktoré sú neprijateľné pre KDH a vraj aj pre celú pravicovú koalíciu v Mestskom zastupiteľstve. Podľa ich predstáv by sa mali Zmeny rozdeliť na menšie časti, ktoré by sa schvaľovali samostatne. Mali by sa takto schváliť tie  zmeny územného plánu, ktoré sú potrebné a nekonfliktné. V aktuálnych Zmenách je asi 400 zmien územného plánu.

Snažil som sa zistiť aj postoj druhé našeho poslanca v Mestskom zastupiteľstve – Kuglera a jeho SDKU, ale nepodarilo sa mi dovolať.

Noví poslanci po voľbách – v priebehu tohto roku – prepracovali Zmeny č. 2 tak, aby sa z nich vyradili konfliktné prípady. Táto ich snaha trvala asi rok. Nakoniec však Krajský stavebný úrad rozhodol, že takto okresané Zmeny musia prejsť kompletným schvaľovacím procesom podľa Stavebného zákona. Tento proces sa už raz vykonal a trval tri roky – zavŕšil sa na konci minulého volebného obdobia, kedy poslanci Zmeny neschválili.

Preto sa primátor Ftáčnik rozhodol dať na schválenie opäť tie isté, neokresané Zmeny. Nie je to moc demokratické skúšať opätovne schváliť konfliktný dokumenty. Bolo by dobré pripomenúť si, čo všetko nám Ftáčnik nasľuboval pred voľbami. Podobný pokus mali aj poslanci OK (patrí medzi nich aj náš Hargaš), ktorí sa pokúsili schváliť Zmeny č. 2 už týždeň po ich neschválení, v bode Rôzne. Zdá sa, že im vtedy na výstavbe v meste veľmi záležalo. Navyše mnohé mestské zastupiteľstva odvtedy prijali uznesenia, v ktorých vyjadrili nesúhlas s mnohými zmenami.

V Zmenách č. 2 je viacero veľmi zlých návrhov, ktoré by veľmi záporne ovplyvnili aj život vo Vrakuni, nielen výstavba štyroch bytových domov. Je v nich umožnená aj výstavba podzemných garáží pod plochami, ktoré sú označené ako zeleň. U nás by tak mohli vyrúbať všetky stromy v páse ohraničujúcom sídlisko, postaviť tam garáže a nasadiť tam malé neduživé stromčeky.

Okrem toho sa v Zmenách č. 2 zavádza aj veľmi voľná definícia stabilizovaných území, ktorá by umožnila výstavbu na miestach, kde to teraz nie je možné – napr. na Toryskej, kde sa nám podarilo zastaviť výstavbu bytového domu.

Venovali sme veľmi veľa úsilia tomu, aby sa tieto Zmeny územného plánu neschválili. Zorganizovali sme petíciu, dosiahli sme podporu vo vrakunskom zastupiteľstve, oponovali sme aj priamo na zasadnutí Mestského zastupiteľstva. Ide o veľa, developeri chcú stavať, my chceme kultúrne žiť. Dúfajme, že toto je posledná bitka.

 

Tento obsah bol zaradený v Ďalšia výstavba na sídlisku, Petícia proti výstavbe. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Opäť sa bude rozhodovať o výstavbe domov na sídlisku vo Vrakuni

  1. Spätné upozornenie: Stále je naplánovaná výstavba bytových domov pred zdravotným strediskom a na športovisku na Slatinskej | VRAKUNA.NET

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

◄ Tu môžete pridať obrázok (.jpg)